Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie jest bardzo źle, ale niech czują, że są kontrolowani. Rozliczajmy władze

Marek Twaróg
Marek Twaróg
Marek Twaróg
Zasadniczo nie jest bardzo źle, umówmy się. Zasadniczo miasta się rozwijają, inwestycje widać jak na dłoni.Zasadniczo przechodzimy już powoli od etapu niezbędnych do normalnego funkcjonowania inwestycji - w stylu kanalizacja - do fazy projektów, które po prostu podnoszą komfort życia w mieście - ścieżki rowerowe, parki, rynki. Zasadniczo nie ma co narzekać na samorządowców. I tak pracują lepiej niż władza w Warszawie.

Jednak pod koniec kadencji warto spojrzeć trochę uważniej na władze miast i gmin. W samorządach generalnie wszyscy są z siebie zadowoleni, gazetki i portale finansowane z miejskich pieniędzy codziennie pieszczą ego prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jednak ta zakochana w sobie władza powinna czuć, że wciąż podlega kontroli. Że nie wszystkim podoba się wszystko i świat nie składa się z samych potakiwaczy.

Że wciąż są tacy, którzy nie mogą zrozumieć, dlaczego tramwaje w Gliwicach uznano wyłącznie za balast dla budżetu i je zlikwidowano. Że wielu uznaje, iż rynek w Katowicach to estetyka rodem z lat 80., która nie przystoi współczesnej metropolii. Że Bytom ma dość wizerunku upadłego miasta, że Bielsko-Biała słusznie chce wrócić do pierwszej ligi, że Rybnik znów chciałby być innowacyjny, jak w początkach lat 90., że Sosnowiec potrzebuje odbudowania wspólnoty…

Nasze miasta rozwijają się, ale nie znaczy to, że wszystko jest cacy. Owszem, często brakuje pieniędzy, ale wiele miast pieniądze ma, potrzeba tylko nowych pomysłów i energii, dopuszczenia do głosu nowych środowisk, często też porzucenia starych nawyków. Według ostatniego raportu „Wspólnoty”, najbogatszym miastem w województwie są Gliwice (zamożność per capita na poziomie 5163,94 zł) - aż dziw, że miasto nie eksploduje innowacjami; na drugim miejscu Katowice (szóste miasto wojewódzkie w Polsce, kiedyś było drugie) z 5099 zł na głowę mieszkańca. Wysoko Dąbrowa Górnicza (szóste miejsce i 4752,88 zł na głowę mieszkańca), nieźle Bielsko-Biała i Tychy (12. i 13. miejsce), dalej Rybnik i Jaworzno (21. i 22. miejsce).

Czy wszędzie pieniądze są wydawane dobrze? Czy tam, gdzie pieniędzy nie ma, oszczędne życie za bardzo nie uwiera? (Ostatnie miejsca w województwie wśród miast na prawach powiatu to Sosnowiec, Piekary Śląskie, Świętochłowice).

Choć raz na cztery lata - a od tego roku co pięć lat, nastąpiła bowiem zmiana ordynacji - takie pytania trzeba władzy głośno zadawać. Władzy, która pełna wiary w swoją nieomylność nie jest skłonna słuchać głosów przeciwnych i woli otaczać się dworzanami.

W naszym nowym plebiscycie samorządowym dziennikzachodni.pl/ocenwladze można głosować na każdego prezydenta, burmistrza, wójta i starostę z naszego województwa. Głosy można oddawać na „tak” lub na „nie”. Pochwalić ich lub zganić, dać im znać, jak oceniamy ostatnie cztery lata.

PRZEJDŹ DO PLEBISCYTU SAMORZĄDOWEGO I OCEŃ WŁADZĘ
OCEŃ WŁADZĘ

Jednak jakakolwiek forma recenzowania władzy - choćby mieli Państwo wysyłać listy i e-maile do urzędów - jest pożądana. Władza musi czuć, że każdy jej ruch jest śledzony. Pracują za nasze pieniądze i z naszego wyboru. Przynajmniej w czasie kampanii wyborczej i wyborów dawajmy im to do zrozumienia.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo