Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choinka na święta. Nie każda nadaje się do domu! Niektóre szybko gubią igły. Świerk, sosna czy jodła? Sprawdź, jakie drzewko wybrać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W przedświątecznym tygodniu wielu z nas uda się w poszukiwaniu wymarzonej choinki.
W przedświątecznym tygodniu wielu z nas uda się w poszukiwaniu wymarzonej choinki. Pawel Miecznik/Polska Press
Choinka to choinka – z takiego założenia wychodzi większość z nas. Wybieramy preferowaną wysokość, gęstość igieł i dumni przynosimy świeże drzewko do domu. Po paru dniach okazuje się, że bijące od kaloryferów ciepło mu nie służy, a na podłodze robi się prawdziwy zielony bałagan. Jak więc wybrać idealną choinkę? Czy gatunek ma znaczenie? Sprawdzamy.

Spis treści

Ile będzie kosztować świąteczna choinka 2023?

Jak co roku, w planowaniu budżetu na trzy dni świąt Bożego Narodzenia trzeba uwzględnić sporo wydatków. Prezenty, żywność, dekoracje - to wszystko nieco uszczupli portfel. Na liście pojawia się również choinka, czy żywa, czy sztuczna, trochę kosztuje. Decydując się na pachnące drzewko, warto wiedzieć, gdzie je kupić.

Do świąt Bożego Narodzenia pozostaje jeszcze kilka tygodni, jednak niektóre nadleśnictwa ze sporym wyprzedzeniem opublikowały cenniki choinek na 2023 rok. Niektóre nie zmieniają cen od poprzedniego sezonu. Podobnie jak z zakupami ziemniaków czy jajek bezpośrednio u rolników, tak i w tym przypadku u źródła bywa taniej, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Choinka w domu jest obowiązkowym elementem. Symbolizuje odrodzenie, nadzieję, a same gałązki świadczą o dobrobycie. Małą choinkę możemy dostać od leśników za kilkadziesiąt złotych, nieco więcej kosztują te duże i rozłożyste - tu trzeba przeznaczyć od stu do kilkuset złotych. Brak jeszcze ofert od sprzedawców ze stoisk, te rozłożą się na bazarach i pod sklepami bliżej świąt.

Świerki, jodły, sosny. Które drzewko nada się do domu?

Żywa choinka stanowi piękną ozdobę domu w okresie świątecznym. Niestety, drzewka potrzebują aklimatyzacji. Dobrze jest je najpierw przetrzymać w piwnicy lub garażu, a dopiero potem przenieść w ciepłe miejsce. Najlepiej z suchym powietrzem i ogrzewaniem poradzi sobie jodła. Mniej odporne są świerki – pospolity i kłujący dość szybko stracą igły w takich warunkach. Paradoks polega na tym, że choć świerk pospolity niezbyt dobrze znosi domową aurę, Polacy wybierają go najczęściej. Jakie są alternatywy?

  • jodła kaukaska – wytrzymałe drzewko, w domu może przetrwać blisko 2 miesiące, nie gubi igieł, z czasem jedynie traci intensywność koloru;
  • sosna pospolita – równie wytrzymała i dość atrakcyjna wizualnie choinka, pięknie pachnie, ale jej igły są dość kłujące, więc udekorowanie takiego drzewka może przysporzyć kłopotów;
  • świerk kłujący – ten gatunek jest mniej wytrzymały, z czasem gubi igły, nie sprawdzi się też dla wielodzietnych rodzin ze względu na sztywne i kaleczące igły, na których ciężko zawiesić bombki;
  • świerk srebrny – przyciąga srebrzystoniebieskim odcieniem, gubi igły mniej więcej po miesiącu od ścięcia, dobrze ustawić go w miejscu z dostępem do chłodu i powietrza, może to być balkon lub przestrzeń przy oknie.

Warto pamiętać, że każda cięta choinka potrzebuje stojaka, najlepiej z obciążeniem. Kupując takie drzewko, dobrze jest sprawdzić jego kondycję. Zeschnięty dół może świadczyć o tym, że było ścięte na długo przed sprzedażą. Jeśli decydujemy się na choinkę w donicy, nie potrzebuje ona przesadzenia, jeśli jest ukorzeniona.

Choinka tylko ze sprawdzonego źródła

Świeże choinki cieszą się zainteresowaniem klientów. Kuszą zapachem, naturalnością, ich rozkład jest naturalny i nie zaburza środowiska. Leśnicy przypominają, że co roku przed Bożym Narodzeniem dochodzi do kradzieży iglaków. Potem wycięte drzewka trafiają na handel. Taki proceder może skończyć się karą grzywny, a nawet aresztu.

Taki proceder poważnie uderza w gospodarkę leśną i przyrodę, dlatego decydując się na zakup tzw. żywej choinki, powinniśmy upewnić się, że pochodzi z legalnego źródła, informują Lasy Państwowe.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera