Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz dzieci na boku? Nie szkodzi. I tak możesz zapłacić alimenty

Michał Wroński
123rf
Dobrze mieć wyrozumiałą żonę. Taką, jak ma pan Piotr Kowalewski. Nie każda zachowałaby bowiem zimną krew, odkrywając po 20 latach małżeństwa, że jej wybranek ma do zapłaty zaległe alimenty.

- Zaraz, zaraz, jakie alimenty - zdziwił się również sam małżonek, widząc na koncie prowadzonej przez siebie firmy zajęcie komornicze na kwotę 1.400 złotych. Swoją przeszłość znał dobrze i wiedział, że żadnych pozamałżeńskich dzieci nie posiada. Skąd zatem wziął się komornik na koncie jego firmy? Pierwszy telefon do kancelarii mecenas Iwony Kotowicz, komornik z Katowic, nic nie wyjaśnił. Wręcz przeciwnie.

- Od pracownika kancelarii usłyszałem, że ani na moje nazwisko, ani na moją firmę nie było ża-dnego zajęcia, więc niepotrzebnie zawracam im głowę - relacjonuje Piotr Kowalewski.

Sprawa zaczęła się wyjaśniać dopiero przy kolejnym podejściu. Okazało się, że komornik ściga nie pana Kowalewskiego, ale jego wspólnika, z którym razem prowadzi spółkę cywilną, i który faktycznie zobligowany jest do płacenia alimentów. - Dlaczego zatem komornik zajmuje pieniądze na koncie firmy? Dlaczego nie weźmie ich z prywatnego konta mojego wspólnika - pyta nasz Czytelnik.

Z prośbą o wyjaśnienie tej zagadki zadzwoniliśmy do kancelarii mecenas Iwony Kotowicz. Na "dzień dobry" usłyszeliśmy, że dziennikarzom nie może udzielać żadnych szczegółowych informacji o prowadzonych przez siebie postępowaniach.
- Mogę powiedzieć tylko tyle, że komornik jest związany wnioskiem wierzyciela. Nie wybiera sam sobie konta, na którym dokonuje zajęcia - powiedziała nam katowicka mecenas. Podobne wyjaśnienie tej zagadki sugeruje również Rafał Łyszczek, rzecznik prasowy Izby Komorniczej w Katowicach.

- To wierzyciel wskazuje konto, które należy zająć - potwierdza Rafał Łyszczek.

Tajemnic w tej sprawie jest jednak więcej. Wspólnik naszego Czytelnika zarzeka się bowiem, że regularnie płaci alimenty i nie ma mowy o jakichkolwiek zaległościach.- Ma na to potwierdzenie - mówi Piotr Kowalewski.

Czy jest zatem możliwe, by komornik zajął czyjeś konto nie sprawdzając, na ile uzasadniona jest podstawa do takiego zajęcia?
Nieoficjalnie można usłyszeć, że… tak. Sami komornicy przyznają zresztą, że czasami są wykorzystywani jako swoiste "narzędzie zemsty" przez eksmałżonków. Ofierze takich porachunków nie pozostaje wówczas nic innego, jak tylko na własną rękę próbować udowodnić, że jest niewinna.

Komornik może w takiej sytuacji poprosić wierzyciela o dodatkowe wyjaśnienia. Ale nawet gdy okaże się, że wierzyciel bezpodstawnie skierował do komornika wniosek o zajęcie czyjegoś konta, nie oznacza to jeszcze, że pieniądze automatycznie wrócą do rzekomego dłużnika. To już kwestia tego, na ile obie strony potrafią się ze sobą dogadać (w skrajnych przypadkach takie przypadki kończą się czasami przed sądem cywilnym).

Sprawa może mieć natomiast swój ciąg dalszy i tym razem do tłumaczenia może zostać zmuszony autor (lub autorka) całego zamieszania.

- Osobiście kieruję w takiej sytuacji do prokuratury wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - mówi rzecznik Rafał Łyszczek.

Co warto wiedzieć o egzekucji przez komornika alimentów od dłużnika

Postępowanie egzekucyjne, tzw. komornicze (egzekucja komornicza), nie może zostać wszczęte bez prawomocnego orzeczenia sądu.

Po uzyskaniu w sądzie informacji, że wyrok jest prawomo-cny, trzeba napisać krótkie pismo z wnioskiem o klauzulę wykonalności oraz doręczenie odpisu wyroku. Do pisma należy dołączyć opłatę sądową (od kilku do kilkunastu zł - to zależy od liczby stron wyroku).

We wniosku o egzekucję komorniczą trzeba wskazać dłużnika, wierzyciela, kwotę, jaką komornik ma egzekwować oraz sposoby egzekucji, tzn. jaki majątek ma dłużnik, gdzie pracuje, jakie ma rachunki bankowe, czy ma samochód, mieszkanie itp. Informacje te są niezbędne, aby komornik mógł wyegzekwować od dłużnika należne pieniądze.

Okres, w którym komornik ma podjąć pierwsze działanie, wydłużono z 3 do 21 dni, czyli po 21 dniach od zarejestrowania wniosku można się spodziewać informacji o podjętych przez komornika krokach.

Komornik ma ustawowy obowiązek informowania wierzyciela o podejmowanych przez siebie działaniach i stałej współpracy z nim. Jeżeli zainteresowana osoba uzna, że zbyt długo nie otrzymuje informacji od komornika, może wysłać pismo z prośbą o podanie aktualnego stanu egzekucji alimentów.

Wszelkie opłaty związane z kosztami komorniczymi (kosztami egzekucji) przerzucone są na dłużnika. To dłużnik, a nie osoba wnosząca o egzekucję alimentów, ponosi koszty.

Uwaga!
Lecz jeżeli wierzyciel wnosi o ustalenie przez komornika np. tego, czy dłużnik jest zatrudniony i jakie dochody uzyskuje, wiąże się to z koniecznością złożenia przez komornika wniosków w urzędzie skarbowym, ZUS-ie lub w urzędzie miasta (gminy). Wnioski takie podlegają opłacie, do uiszczenia której komornik może wezwać wierzyciela. Nie są to jednak wysokie opłaty, np. wniosek do urzędu skarbowego kosztuje 5 złotych.

Jeżeli wierzyciel składa wniosek o egzekucję długu z nieruchomości, np. mieszkania, domu, obiektu gospodarczego itp., komornik wzywa do wpłaty zaliczki na poczet oszacowania wartości nieruchomości. Bez uregulowania tej kwoty przez wierzyciela komornik nie przystąpi do działań.

Zdarza się, że wierzyciel nie jest zadowolony z pracy komornika. Warto więc wiedzieć, że nadzór nad działalnością ko-morników w Polsce sprawują Izby Komornicze oraz prezesi Sądów Rejonowych.

Jeżeli uznasz, że komornik nie wywiązuje się właściwie z obowiązków, możesz złożyć skargę do prezesa Sądu Rejonowego (Wydział Cywilny). JJ


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!