MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz maseczki w autobusie i kierowca cię nie wpuści? Tak ma być od 1 sierpnia w MZK Jastrzębie-Zdrój. Będą awantury?

Jacek Bombor
Jacek Bombor
ie masz maseczki w autobusie i kierowca cię nie wpuści? Tak ma być od 1 sierpnia w MZK Jastrzębie-Zdrój
ie masz maseczki w autobusie i kierowca cię nie wpuści? Tak ma być od 1 sierpnia w MZK Jastrzębie-Zdrój MZK
Uwaga pasażerowie. Od soboty, 1 sierpnia, do autobusów Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju (kursują w Jastrzębiu, Żorach, Rybniku, Wodzisławiu, Suszcu, Czerwionce, Pawłowicach) wejdziemy tylko przednimi drzwiami. Nie masz maseczki? Kierowca cię nie wpuści...

Nie masz maseczki w autobusie i kierowca cię nie wpuści? Tak ma być od 1 sierpnia w MZK Jastrzębie-Zdrój. Będą awantury?

Uwaga pasażerowie. Od soboty, 1 sierpnia, do autobusów Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju (kursują w Jastrzębiu, Żorach, Rybniku, Wodzisławiu, Suszcu, Czerwionce, Pawłowicach) wejdziemy tylko przednimi drzwiami. Nie masz maseczki? Kierowca cię nie wpuści...

Pasażerowie chcą być bezpieczni

Wiele osób nie zasłania ust i nosa podczas podróży - skarżą się sami pasażerowie. Międzygminny Związek Komunikacyjny reaguje. Od 1 sierpnia wejście do autobusu tylko przednimi drzwiami

Sytuacja epidemiologiczna od miesięcy nie ulega znaczącej poprawie. Dlatego MZK, we współpracy z firmami przewozowymi, robi wszystko, aby podróż autobusem była bezpieczna. Kluczowa jest ciągle dezynfekcja pojazdów (prowadzona już od marca), ograniczenie liczby pasażerów, a także zasłanianie ust i nosa - najlepiej maseczką higieniczną. Warto przypomnieć o dystansie społecznym w miejscach publicznych, m.in. na przystankach. Minimalna odległość wynosi 1,5 metra.

Aby przemieszczanie się autobusami było bezpieczne dla każdego pasażera, MZK podejmuje kolejne kroki. Od najbliższej soboty, wejście do autobusu będzie możliwe tylko przednimi drzwiami, tak aby kierowca mógł skontrolować, czy pasażer stosuje się do nakazów sanitarnych.

Samorządowcy byli jednomyślni

Zasada „pierwszych drzwi” nie obowiązuje osób niepełnosprawnych, starszych mających problemy z poruszaniem się oraz rodziców z dziećmi w wózkach. Nowe regulacje mogą być także sposobem na gapowiczów. Ich identyfikacja będzie łatwiejsza - informuje Rafał Jabłoński, rzecznik MZK. Decyzja o zmianach zapadła najpierw na posiedzeniu Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, a następnie na Zgromadzeniu Związku (organ skupia delegatów wszystkich dziesięciu gmin tworzących MZK). Zmieniono Regulamin przewozu osób i bagażu w komunikacji miejskiej wprowadzając do niego stosowne zapisy. Decyzja zapadła bez sprzeciwu. Wszystkie samorządy ją zaakceptowały. Regulamin, o którym mowa jest stosunkowo mało znany pasażerom, choć znajduje się w każdym autobusie. Przypomnijmy więc, że zgodnie z jego zapisami (obowiązującymi już wcześniej) kierowca, kontroler MZK lub ostatecznie policjant może wyprosić z autobusu osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi, mimo posiadania przez nie ważnego biletu.

- Chodzi między innymi o pasażerów nietrzeźwych, jadących bez maseczki, a także o osoby zachowujące się głośno lub wulgarnie - informuje MZK.

Musisz to wiedzieć

Kierowca zawiezie pod...komendę

Mowa jest także o pasażerach nieprzestrzegających higieny osobistej, co bywa bardzo uciążliwe dla pozostałych uczestników podróży - dodaje rzecznik.

W trudnych przypadkach kierowca może zmienić trasę i podjechać autobusem pod komisariat policji. Wówczas za „podróż” zapłaci uciążliwy pasażer. Na naszym fajpejdżu rozgorzała dyskusja na ten temat, nie każdemu podoba się tak daleko idąca ingerencja.

- Kierowca jest od jazdy autobusem,a nie zwracania uwagi niech jeżdżą kontrole i tyle w tym temacie - pisze jeden z naszych czytelników. Inni powątpiewają, czy kierowcom będzie się chciało zwracać uwagę niepokornym pasażerom i wdawać się w awanturę...

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni