Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie płacisz abonamentu RTV, trafisz do rejestru dłużników

Michał Wroński
arc.
Są już pierwsze efekty polowania na dłużników, jakie wspólnie z Pocztą Polską rozpoczęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Próba wyegzekwowania zaległego abonamentu RTV od 150 losowo wybranych osób oraz instytucji zakończyła się połowicznym sukcesem - co prawda do kasy KRRiT wpłynęło ponad 100 tysięcy złotych, ale łączna kwota, którą spodziewano się odzyskać, była 6-krotnie wyższa!

Zdecydowana większość dłużników (ponad 2/3), którzy między lipcem a styczniem otrzymali wezwania do zapłaty zaległego abonamentu, wyrzuciła te ponaglenia do kosza i w efekcie została wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Oznacza to, że mogą mieć teraz kłopoty z zaciągnięciem bankowego kredytu czy podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej.

Choć akcja nie przyniosła spektakularnych efektów, to władze KRRiT zapowiadają, że będą ją kontynuować i to w znacznie większej skali. Zagrożeni potencjalnym wpisem do KRD są wszyscy, których zobowiązania przekroczyły 200 złotych (500 zł w przypadku firmy), dług jest wymagalny od co najmniej 60 dni, a od wysłania listem poleconym (albo doręczenia do rąk własnych) wezwania do zapłaty minął przynajmniej miesiąc.

- Chcemy wyraźnie pokazać, że obowiązek płacenia abonamentu będzie przez Krajową Radę egzekwowany - podkreśla Sławomir Rogowski, członek zarządu KRRiT.

Media publiczne mają o co walczyć - dochody z tytułu abonamentu systematycznie spadają. O ile w roku 2009 mieszkańcy województwa śląskiego zapłacili przeszło 104 mln złotych, to w ubiegłym roku ta kwota zmalała już o około 25 procent.

Podobnie jest zresztą w całym kraju - choć do płacenia abonamentu zobowiązane jest każde gospodarstwo domowe i każda firma, w których znajdują się odbiorniki radiowe lub telewizyjne (za używanie telewizora powinniśmy płacić 18,5 złotych miesięcznie, natomiast za radio stawka wynosi 5,5 zł miesięcznie), to faktycznie czyni to w terminie mniej niż 25 procent zobowiązanych do tego abonentów. Łączna kwota zaległości z tego tytułu pod koniec ubiegłego roku sięgała już 2 miliardów złotych - to tyle, ile wynosi cały tegoroczny budżet Katowic.

Władze KRRiT tłumaczą, że bez tych pieniędzy coraz trudniej mediom publicznym przychodzi realizować swą misję. Tym, którzy zastanawiają się, co może kryć się pod tym sformułowaniem przypominamy, że w myśl ustawy zadaniem Rady jest m.in. "udostępnianie dóbr kultury i sztuki" oraz "upowszechnianie edukacji obywatelskiej" (dostarczanie rozrywki znajduje się dopiero na przedostatnim miejscu w tym katalogu obowiązków).

Masz 14 dni

Zgodnie z przepisami, w ciągu 14 dni od zakupu radia lub telewizora powinniśmy zarejestrować odbiornik na poczcie. Jeśli później do naszych drzwi zapuka kontroler Poczty Polskiej, to możemy nie wpuścić go do domu, ale musimy przedstawić mu dowód zarejestrowania posiadanych odbiorników. Jeśli już ktoś sobie narobił długu z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV, to przedawnia się on po 5 latach.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TAKIEJ BIJATYKI NIE BYŁO W KATOWICACH OD LAT! ANTYFASZYŚCI KONTRA POLICJA - ZOBACZ ZDJĘCIA i FILMY
*EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012 - SPRAWDŹ JAK CI POSZŁO, ZOBACZ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera