Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Nie popijaj lekarstw sokiem! [ABC ZAŻYWANIA LEKÓW]

Maria Zawała
Zażywaj leki z rozwagą. Czasem bowiem zamiast pomóc mogą zaszkodzić
Zażywaj leki z rozwagą. Czasem bowiem zamiast pomóc mogą zaszkodzić 123RF
Zażywasz kilka tabletek naraz? Uważaj, bo możesz sobie zaszkodzić, zwłaszcza jeśli nie skonsultujesz tego z lekarzem. Pożywienie też może być groźne, np. gdy lek na nadciśnienie popijesz sokiem grejpfrutowym. Dziś, jak zażywać leki, radzi Maria Zawała

Każdy z nas od czasu do czasu musi zażywać leki. Czasem te bez recepty - rzadko biegniemy przecież do lekarza ze zwykłym katarem czy bólem głowy. Czasem zaś, przyjmujemy leki przepisane przez lekarza. Zdarza się jednak, że ten sam preparat, przyjmowany równolegle z innym lub wieloma lekami, może działać na szkodę naszego zdrowia, w wyjątkowych sytuacjach powodując wręcz tragiczne konsekwencje. W najtrudniejszej sytuacji są osoby ciężko chore, leczone wieloma lekami naraz.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Spotkania medyczne Dziennika Zachodniego

Często cierpią one na zaburzenia czynności ważnych narządów odpowiedzialnych za wydalanie leków z organizmu, co zwiększa ryzyko interakcji. Do takich narządów należy wątroba, której niedotlenienie, obrzęk czy też zmiany w budowie stwarzają ryzyko interakcji. Podobnie, niewielka zmiana w czynności nerek, jak np. zmniejszenie filtracji, może zwiększyć niebezpieczeństwo stosowania leków wpływających na działanie tego narządu. Chorzy cierpiący na niemiarowość akcji serca, padaczkę, niewyrównaną cukrzycę i stany skurczowe oskrzeli są szczególnie wrażliwi na zaostrzenie swoich dolegliwości w wyniku współdziałania stosowanych nieopatrznie leków. Również pacjenci z niewydolnością serca, niedokrwistością aplastyczną lub stanem przedśpiączkowym, z powodu niewydolności wątroby mają ograniczone możliwości stawiania czoła problemom związanym z interakcją leków. Zaburzenia metaboliczne, niedotlenienie ustroju lub niedoczynność tarczycy mogą sprawić, że kombinacje leków przedtem nieszkodliwe, stają się nagle groźne dla zdrowia.

W przypadku ciężkich schorzeń, takich jak nowotwory czy też choroby tkanki łącznej, szczególne ryzyko stanowi stosowanie wielu leków. Dotyczy to także ludzi starszych, którzy są bardzo wrażliwi na leki nasercowe i psychotropowe. Czasem zaszkodzić nam może także pożywienie, które przyjmujemy obok leków, nie pomni, że może ono wchodzić z nimi w niekorzystne interakcje.

Dlatego m.in. dziś u nas ABC zażywania leków.

Leki przeciwbólowe

1. Zawierające paracetamol (np. APAP, Codipar, Fervex, Gripex, Efferalgan). To tzw. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wszystkie zawierają mniejsze lub większe dawki paracetamolu. Można sobie zaszkodzić, stosując kilka jednocześnie, z powodu kumulacji dawki. Generalna zasada stosowania paracetamolu: im krócej, tym lepiej. Przeciwskazaniem do stosowania jest długotrwałe zażywanie alkoholu. Kobiety ciężarne nie powinny spożywać paracetamolu przez pierwsze trzy miesiące ciąży.

2. Kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna. To także lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, zawiera pochodne kwasu salicylowego, które często powodują uczulenia. Osoby nadwrażliwe na salicylany nie powinny spożywać aspiryny. U osób z astmą aspiryna może wywołać duszności. To lek przeciwwskazany dla chorujących na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Nie wolno jej stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

3. Leki złożone. Bardzo często w sprzedaży są leki złożone, składające się z kilku substancji, w wypadku leków na przeziębienie np. paracetamolu, witaminy C i dodatkowo pochodnych pseudoefedryny. Takim lekiem jest np. Gripex, który zawiera jeszcze dextrometorsan, czyli substancję przeciwkaszlową. Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie i obrzęk śluzówki nosa, jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że to substancja o wielu działaniach ubocznych. Podnosi ciśnienie śródgałkowe, jest więc przeciwwskazana do stosowania u osób z jaskrą, nie mogą też jej brać osoby z przerostem gruczołu krokowego, chorzy z nadciśnieniem tętniczym i z chorobą niedokrwienną serca.

3. Ibuprofen. Substancja ta na rynku znana jest pod nazwami takimi jak m.in. Nurofen, Ibuprom, Ibuprofen. To lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Bardzo ważne jest dawkowanie tego leku. Spożycie w nadmiarze może doprowadzić do choroby wrzodowej żołądka i dwu-nastnicy. Ibuprofen działa niekorzystnie u osób z niewydolnością nerek i wątroby, nie powinno się go stosować u osób z astmą oskrzelową. Można stosować w ciąży, ale tylko pod kontrolą lekarza.

Nie łączyć!
1. Ibuprofenu z aspiryną,
potęguje działania niepożądane obu leków;
2. Aspiryny z lekami przeciwzakrzepowymi.
Aspiryna jest dobra na serce, ale w mniejszych dawkach niż na przeziębienie.

Pamiętaj!
Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak pochodne diclofenacu, naproxenu, ibuprofenu i kwasu acetylosalicylowego mogą zmieniać działanie innych leków przyjmowanych w tym samym czasie. Szczególnie:
*Leków na nadciśnienie tętnicze - mogą działać silniej i znacznie krócej (wtedy unormowane dotychczas ciśnienie będzie skaczące i bardzo zmienne);
*Leków moczopędnych - zmieniają siłę i czas działania, mogą powodować większe zaburzenia mineralne w organizmie (spowodują spadek poziomu potasu we krwi i mimowolne, bolesne skurcze mięśni);
*Leków przeciwcukrzycowych - będą działały silniej i krócej, mogą więc powodować na zmianę stany niodocukrzenia (z napadowymi zasłabnięciami z uczuciem znacznego głodu) i zbyt wysokie poziomy cukru we krwi;
*Doustnych środków antykoncepcyjnych - mogą być nieskuteczne i może dojść do nieplanowanej ciąży;
*Leków zmniejszających krzepliwość krwi - można spowodować groźne krwawienia i anemię;
*Leków zobojętniających kwasy żołądkowe - mogą przyczynić się do uszkodzenia żołądka lub dwunastnicy przez leki przeciwzapalne;
*Niektórych leków łagodzących zgagę - mogą przyczynić się do uszkodzenia żołądka lub dwunastnicy.
*Witaminy C i B z sulfonamidami - stosowanie wielu minerałów zawartych w preparatach witaminowych, jednocześnie stosowanie środków zobojętniających np. przy nadkwasocie i antybiotyków nie jest wskazane, gdyż mogą one wchodzić we wzajemne reakcje. Jeśli zażywasz sulfonamidy, np. biseptol, bezwzględnie unikaj witaminy C, gdyż może dochodzić do krystalizowania tej witaminy w moczu, powodując dysfunkcje nerek. Nie wolno także jeść witaminy B, gdyż hamowanie rozwoju bakterii przez sulfonamidy polega na tym, że są one właśnie pozbawiane do namnażania... witaminy B, więc jeśli ją dostarczymy, unicestwimy działanie lekarstwa.
Gdy leczysz się na przewlekłe zapalenie zatok, trądzik albo inną chorobę wywołaną przez bakterie, zaszkodzić może ci odrobina alkoholu. Antybiotyki stosowane na powyższe dolegliwości, w połączeniu z alkoholem przestają działać lub działają bardzo słabo. Alkohol wzmacnia kilkakrotnie działanie leków przeciwuczuleniowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Zażywasz leki? uważaj na to, co jesz

Większość leków spożywanych z pokarmem może wchodzić z nim w reakcje. Najbardziej niedobrane pary tworzą tabletki z makaronami, płatkami owsianymi, jajecznicą i owocami cytrusowymi.
Najlepiej więc popijać leki czystą wodą.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Spotkania medyczne Dziennika Zachodniego

Pamiętaj!
*Soki mają przeważnie niskie pH, co doprowadza do rozpadu leków, więc nie należy nimi ich popijać, szczególnie groźny jest sok grejpfrutowy, który nawet 10-krotnie może zwiększyć stężenie niektórych leków (np. na nadciśnienie)
*Nie popijamy leków mlekiem (poza kilkoma wyjątkami, np. leki zawierające naproksen), gdyż mleko jako produkt białkowy powoduje tworzenie się kompleksów, które znoszą działanie leku.
*pokarmy tłuste i gorące zmniejszają wchłanianie, co oznacza, że lek zacznie później działać;
*węglowodany zwiększają tempo przyswajania treści
żołądkowej, czyli lek będzie działał szybciej;
*duża zawartość białka w pokarmie powoduje tworzenie się kompleksów z lekami, na skutek czego następuje zmniejszenie poziomu leku w organizmie;
* błonnik pokarmowy zwiększa przyswajanie leków.

UWAGA
Nie rozpuszczaj leku w gorącym napoju.
Nie zażywaj preparatów mineralno-witaminowych z innymi lekami.
*Pamiętaj, że niektóre zioła mogą wchodzić w interakcję z innymi lekami.
*Nie zażywaj leków z alkoholem.

Witaminy też mogą sprawić kłopot

Witamina
A - w postaci beta-karotenu,
przy większych dawkach zabarwia skórę na żółto;
D - przy przedawkowaniu może dojść do hiperkalcemii, czyli wzrostu stężenia wapnia, co może prowadzić do neuro- i kardiotoksyczności. Nie powinno się podawać witaminy D dzieciom bez określenia przez lekarza ścisłego profilu dawkowania;
E - dobrze tolerowana, ale działa antagonistycznie wobec witaminy K. To nie jest, jak niektórzy myślą, pigułka młodości.
C - dobrze tolerowana, ale nie można jej przyjmować bezkrytycznie, sądząc, że wydali się jej nadmiar z moczem. Absolutnie przeciwwskazana u osób z kamicą nerkową;
B6 - modna wśród osób odchudzających się ze względu na jej właściwości pobudzania metabolizmu. Przy długotrwałym stosowaniu może prowadzić do spadku ciśnienia tętniczego, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, wywołać neuropatię czuciową.

Dobrze przechowuj leki

Jeżeli producent zaleca przechowywanie leku w temperaturze pokojowej, oznacza to temperaturę 15-25°C. Natomiast wymóg przechowywania w miejscu chłodnym oznacza temperaturę nieprzekraczającą 15°C. Są leki, które trzeba przechowywać w lodówce, czyli w temperaturze około 5-10°C. Lek należy chronić przed światłem, ponieważ pod jego wpływem znacznie szybciej może dojść do niekorzystnego rozkładu leku.

Lek należy chronić przed wilgocią, nie trzymać w łazience. Czasami w opakowaniu leku znajduje się mała torebka zawierająca środek pochłaniający wilgoć, którego nie wolno usuwać z opakowania. Kategorycznie nie wolno go zażywać.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Radek

Telewizja i radio,zakodowane,Autostrady ,płatne,teraz mam zaplacic za przeczytanie artykułu w opłaconym abonamencie za internet.To państwo zbliża się do katastrofy na miarę większą od Grecji.to będzie rozwiązanie ostateczne.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3