Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie szczepią się! To oni spowodują epidemię? "Sytuacja alarmująca" - prof. Brydak

Agata Pustułka
Nie szczepią się! To oni spowodują epidemię? "Sytuacja alarmująca" - prof. Brydak
Nie szczepią się! To oni spowodują epidemię? "Sytuacja alarmująca" - prof. Brydak Dziennik Zachodni
Polacy nie chcą się szczepić przeciwko grypie. Czy to właśnie przez nich, grozi nam epidemia? Prof. Brydak: Sytuacja jest alarmująca. Unikanie szczepień skutkuje wzrastającą liczbą zachorowań i zgonów.

Szczepienia w Polsce na niskim poziomie:

Polacy coraz mniej chętnie szczepią się przeciwko grypie. Demobilizuje ich fakt, że od dawna nie było prawdziwie groźnej epidemii.

W sezonie grypowym 2012/2013 odnotowano w Polsce ponad 2,42 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz ponad 11 tys. związanych z grypą hospitalizacji. W wyniku zakażenia wirusem grypy oraz w związku z powikłaniami pogrypowymi zmarło aż 123 osób.Z sezonu na sezon spada jednak odsetek osób szczepiących się przeciw grypie. W sezonie 2012/2013 zaszczepiło się jedynie 3,7 proc. populacji.

To znacznie mniej niż w sezonach 2011/2012 i 2010/2011, w których wyszczepialności wynosiły odpowiednio 4,5 proc.i 5,2 proc. populacji. Jest to jeden z najniższych wyników w Europie. Według zaleceń WHO oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75 proc. dla osób powyżej 65r.ż. i osób z grup podwyższonego ryzyka.

Dlaczego Polacy się nie szczepią?

Winą za ten stan eksperci obarczają: brak świadomości wśród Polaków na temat grypy i jej powikłań oraz ruchy antyszczepionkowe, które cieszą się rosnącą popularnością. Poza tym szczepienie to wydatek, wprawdzie niezbyt duży (kilkadziesiąt złotych) ale dla wielu to fanaberia, niepotrzebna ostrożność, a nie konieczność.
Unikanie szczepień skutkuje wzrastającą liczbą zachorowań

- Sytuacja jest alarmująca. Unikanie szczepień skutkuje wzrastającą liczbą zachorowań i zgonów. Pod względem zapobiegania grypie jesteśmy na bardzo odległej pozycji w Europie. Szczepienia zaniedbują sami lekarze. Nie istnieje również żaden mechanizm zachęcający do zwiększenia liczby szczepień, zarówno wśród personelu medycznego, jak i pacjentów - komentuje prof. dr hab. Lidia B. Brydak, Kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy, NIZP-PZH .

Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem wysokiej gorączki. Pojawiają się bóle kości, mięśni i stawów, dreszcze oraz uczucie ogólnego rozbicia. Grypie towarzyszyć mogą również rzadziej spotykane objawy, takie jak ból brzucha i biegunka. Jest to efekt zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit wywołany przez wirusa.

- W przypadku grypy trzeba być bardzo ostrożnym. U osób starszych objawy mogą przybrać zupełnie inną postać. Otępienie, zaburzenia świadomości i zaburzenia równowagi to objawy neurologiczne wynikające z zapalenia wyściółki naczyń krwionośnych, a także naczyń mózgowych – dodaje dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy nasilenie chorób przewlekłych u osób na nie cierpiących (niewydolności serca, astmy czy cukrzycy) to tylko niektóre możliwe powikłania po grypie, które doprowadzić mogą nawet do śmierci. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla osłabionego organizmu, osób przewlekle chorych osób w podeszłym wieku, dzieci oraz kobiet ciężarnych.


*Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
*Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!