MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie udało ci się kupić biletu na wymarzony koncert lub festiwal i planujesz odkupić wejściówkę z drugiej ręki? To musisz wiedzieć

OPRAC.: MB
W wielu krajach obowiązują szczegółowe przepisy, które zakazują lub ograniczają odsprzedaży biletów.
W wielu krajach obowiązują szczegółowe przepisy, które zakazują lub ograniczają odsprzedaży biletów. Paweł Dubiel/ Polska Press
W wielu krajach obowiązują szczegółowe przepisy, które zakazują lub ograniczają odsprzedaży biletów. Na przykład w Polsce zabroniona jest odsprzedaż biletów po cenie wyższej niż wartość nominalna. Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK, zwraca uwagę na problemy, na jakie mogą natrafić osoby, którym nie udało się kupić biletu na wymarzony koncert lub festiwal i liczą na zakup z drugiej ręki.

Wiele osób w sytuacji, gdy nie może skorzystać z biletu, próbuje go odsprzedać. Z pomocą przychodzą portale pośredniczące, które jednak, jak wskazano w przesłanym komunikacie, nie zawsze zapewniają wystarczającą ochronę dla kupującego.

Jakie skargi wpływają do Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich przy odsprzedaży biletów?

 • Niedostarczenie lub opóźnienie w dostarczeniu biletu.
 • Niewłaściwe bilety - bilet dotyczył innego wydarzenia. Problem pojawiał się przy zakupie biletu od indywidualnego sprzedawcy lub z nieautoryzowanego źródła.
 • Nieważne lub podrobione/przerobione bilety lub bilety na nieistniejące imprezy.
 • Duplikaty biletów – po pojawieniu się na wydarzeniu, okazuje się, że bilet jest już wykorzystany.
 • Imienne bilety – na niektóre duże imprezy bilety wystawione są na podane imię i nazwisko - kupując je z nieoficjalnych źródeł, ryzykujesz, że nie zostaniesz wpuszczony na imprezę.
 • Firma została zlikwidowana lub strona internetowa została zawieszona podczas gdy konsument spodziewa się fizycznej dostawy biletów.
 • Wydarzenie zostało odwołane lub przełożone - konsument może mieć problem z uzyskaniem zwrotu pieniędzy.
 • Sprzedaż biletów po cenach wyższych niż wartość nominalna.

Przepisy dotyczące odsprzedaży biletów

W wielu krajach obowiązują szczegółowe przepisy, które zakazują lub ograniczają odsprzedaży biletów. Na przykład w Polsce, Danii, Irlandii lub Belgii zabroniona jest odsprzedaż biletów po cenie wyższej niż wartość nominalna.

Z kolei francuski kodeks karny zabrania odsprzedaży biletów na imprezy sportowe, kulturalne lub handlowe bez zgody organizatora. Odsprzedaż biletów jest zagrożona karą grzywny w wysokości 15 tys. euro, a 30 tys. euro za powtarzające się wykroczenia.

W Wielkiej Brytanii zabroniona jest odsprzedaż biletów na mecze piłkarskie, poza oficjalnymi kanałami operowanymi przez same kluby lub federacje. W większości krajów nie obowiązują jednak żadne szczególne przepisy.

O tym musisz pamiętać kupując bilet z drugiej ręki

 • Odkupując bilet na portalu pośredniczącym, sprawdź z kim zawierasz umowę. Może się okazać, że drugą stroną jest również osoba prywatna, wówczas nie przysługują Ci uprawnienia konsumenckie.
 • Sprawdź w regulaminie termin dostarczenia biletu (nawet jeżeli bilet jest wysyłany mailem).
 • Firma prowadząca sprzedaż biletów na koncert może w swoim regulaminie wyłączyć prawo konsumenta do odsprzedaży biletu osoby trzeciej, upewnij się przed zakupem.
 • Na wypadek składania reklamacji ustal, kto odpowiada za ewentualne trudności, pośrednik, czy może organizator imprezy.
 • Sprzedaż biletu po cenie wyższej niż nominalna, uznawane jest za wykroczenie i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (Art. 133 Kodeksu Wykroczeń).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie udało ci się kupić biletu na wymarzony koncert lub festiwal i planujesz odkupić wejściówkę z drugiej ręki? To musisz wiedzieć - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni