Kobiety świetnie radzą sobie z obsługą drukarki 3D, plotera laserowego, lutownicy czy frezarki. Oto innowacyjne produkty, które zaprojektowały i stworzyły Polki w ramach projektu Maker Woman.

Nowe technologie odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu, jednak w dalszym ciągu lwia część wynalazków powstaje w pracowniach mężczyzn. Szanse kobiet może zwiększyć projekt Maker Woman. 36 uczestniczek tej inicjatywy uczyło się obsługi narzędzi i programów kojarzonych ze światem mężczyzn. Przedsięwzięcie skierowane było do kobiet stawiających pierwsze kroki na rynku pracy, wracających do zawodu po przerwie lub chcących podnieść swoje kwalifikacje.

Oto najlepsze wynalazki drukowane w 3D [ZDJĘCIA]

W ramach Maker Woman powstało 36 prototypów produktów, m.in. oddychacz – urządzenie regulujące oddech, proteza dłoni wydrukowana w 3D, mobilna scena teatralna z możliwością sterowania oświetleniem oraz personalizowany plecak.

Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Nad organizacją Maker Woman czuwało Stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z Fundacją Orange. Projekt wystartował w czerwcu 2017 r., a dobiegł końca w lipcu 2018 roku. Jego uczestniczki wzięły udział w szeregu szkoleń i warsztatów w pracowni FabLab powered by Orange w Warszawie.

- FabLab to miejsce, w którym nie trzeba nic umieć, by zacząć projektować. Dzięki dostępnym tam technologiom i przy wsparciu innych ludzi można zrealizować najśmielsze pomysły. Wiele uczestniczek Maker Woman startowało od zera, a teraz mogą śmiało powiedzieć, że są „mejkerkami” i umieją samodzielnie zaprojektować i wykonać złożony przedmiot, także sterowany aplikacją – powiedział Maciej Naskręt ze Stowarzyszenia Robisz.to.

Uczestniczki Maker Woman nie tylko zdobywały wiedzę na temat nowych technologii, ale także uczyły się podstaw rzemiosła i zasad prowadzenia własnej firmy.

Program Maker Woman obejmował m.in. podstawy:

  • nowoczesnych metod projektowania
  • druku 3D
  • programowania
  • obsługi plotera laserowego
  • tworzenia stron internetowych
  • stolarstwa
  • szycia
  • fotografii produktowej

- Kibicuję wszystkim uczestniczkom. Wierzę, że umiejętności, jakie zyskały, w połączeniu z ich kreatywnością, dadzą im mocną kartę na przyszłość. Technologie stają się nieodłączną częścią naszej codzienności, a wykorzystane „z głową”, z pomysłem, mogą zmieniać naszą rzeczywistość na lepsze. W FabLabie widać to bardzo często – podsumowała Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Porównaj najlepsze oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Prototypowe produkty, które powstały w ramach Maker Woman, mogą przerodzić się w start-upy lub stać się zalążkiem do rozwinięcia nowych przedsięwzięć. Z inicjatywy skorzystały tak różne kobiety, jak: Anna Wójcik – artystka, Magdalena Zaraś – była kierownik projektów IT czy Katarzyna Dycha, która podkreśla, że „rzuciła pracę etatową dla bycia mejkerką”. Wszystkie absolwentki Maker Woman nabywały praktyczne umiejętności, które pozwalają stworzyć od podstaw własny produkt.