Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zabierajcie WORD-u z Bielska-Białej! To byłby symboliczny akt marginalizacji miasta. Radni podjęli uchwałę

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Zdaniem bielskich radnych likwidacja WORD w Bielsku-Białej jako samodzielnej jednostki i przekształcenie go w oddział terenowy WORD w Katowicach to byłby symboliczny akt marginalizacji Bielska-Białej w województwie
Zdaniem bielskich radnych likwidacja WORD w Bielsku-Białej jako samodzielnej jednostki i przekształcenie go w oddział terenowy WORD w Katowicach to byłby symboliczny akt marginalizacji Bielska-Białej w województwie materiały word.bielsko.pl
Bielscy radni sprzeciwiają się planowanej likwidacji WORD w Bielsku-Białej jako samodzielnej jednostki budżetowej i przekształceniu go w oddział terenowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. – Błędy nadzoru Zarządu Województwa Śląskiego nad katowickim ośrodkiem nie mogą się odbywać kosztem bielskiej jednostki – twierdzą w podjętej uchwale.

O zakusach wobec bielskiego WORD-u nad Białą głośno od dwóch miesięcy. Pracownicy bielskiego ośrodka, do których docierały informacje o planowanym połączeniu z katowicką placówką WORD, obawiając się o swoją przyszłość interweniowali pisemnie u ministra infrastruktury.

Zaalarmowali też bielskich radnych, a ci na ostatniej sesji przyjęli uchwałę w formie apelu skierowanego do Zarządu Województwa Śląskiego, radnych sejmiku i parlamentarzystów z regionu oraz do wojewody śląskiego. Wyraża ją w niej swój sprzeciw wobec planowanej likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej jako samodzielnej jednostki i przekształcenie go w oddział terenowy WORD w Katowicach.

– Brak autonomicznej dyrekcji spowoduje całkowite uzależnienie bielskiej jednostki od subiektywnych decyzji i woli kierownictwa ośrodka w Katowicach. To byłby symboliczny akt marginalizacji Bielska-Białej w województwie – uważają.

Radnych najbardziej bulwersuje finansowy aspekt – w uzasadnieniu uchwały wskazują, że na zakończenie ubiegłej kadencji samorządowej (na przełomie 2018 i 2019 roku) bielski WORD miał ok. 12 mln zł oszczędności, które w razie połączenia miałyby trafić do ośrodka w Katowicach. A ten – zdaniem radnych – w ostatnich latach był niewłaściwie zarządzany.

Nie przeocz

– Od początku obecnej kadencji samorządowej WORD w Katowicach notował bardzo słabe wyniki finansowe, czego efektem jest jego obecne zadłużenie. Ośrodek w ciągu trzech lat miał aż czterech dyrektorów. Karuzela kadrowa tej jednostki niekorzystnie wpłynęła na jej kondycję, która jest obecnie na sporym „minusie”. Błędy nadzoru Zarządu Województwa Śląskiego nad katowickim ośrodkiem nie mogą się odbywać kosztem bielskiej jednostki – argumentują bielscy radni.

Za takim apelem nikt nie głosował przeciw. Poparli go radni z klubów klubu Wspólnie dla Bielska-Białej i Niezależni.BB. Radni PiS wstrzymali się od głosu.

Wcześniej podobny sprzeciw wyrazili częstochowscy samorządowcy i przedstawiciele WORD w Częstochowie.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera