Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zaginie w Beskidach ród Niedobów [ŚLĄSK PLUS]

Grażyna Kuźnik
Andrzej Niedoba, autor słów do słynnej w całych Beskidach pieśni "Szumi jawor", jest najstarszy w rodzinie
Andrzej Niedoba, autor słów do słynnej w całych Beskidach pieśni "Szumi jawor", jest najstarszy w rodzinie Arkadiusz Gola
To taka rodzina, że nie chce się wierzyć - mówią w Wiśle o Niedobach. - Mój ojciec i moi stryjowie mieli naprawdę niebywałe życiorysy - przyznaje Andrzej Niedoba, senior rodu

Pieśń Adama i Andrzeja Niedobów "Szumi jawor" znają całe Beskidy, to góralski hymn. W lipcu, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, znowu wszyscy będą śpiewać: "Szumi jawor, szumi i szumi osika, nigdy nie zaginie góralska muzyka. Góralska muzyka i góralskie granie, nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewanie". Ale nie każdy wie, skąd wzięła się ta pieśń. Może była od zawsze?

- Napisałem te słowa w latach 60. XX wieku. Byłem wtedy młodym dziennikarzem, pociągała mnie telewizja, duże miasto, nie mieszkałem już w domu rodzinnym - opowiada Andrzej Niedoba; reporter, prezenter telewizyjny, dramaturg.

Jego ojciec, Adam Niedoba, w 1950 roku założył regionalny zespół "Wisła". Grupa miejscowych śpiewaków i tancerzy pod jego kierunkiem szybko stała się sławna. Była perłą Beskidów.

- Ojciec prowadził zespół, komponował, szukał repertuaru i często prosił mnie o teksty. Chętnie mu pomagałem. I kiedyś do jego muzyki napisałem słowa o jaworze - wspomina Andrzej.

Nie miał pojęcia, jakie będą ważne. Przyszły mu łatwo, jakby podpowiadali mu je przodkowie, którzy od wieków siedzieli w Beskidach, po obu stronach Olzy. Ojciec chwalił utwór po swojemu, z umiarem. Ale jego zespół "Wisła" śpiewał pieśń jak nikt na świecie, trafiając do serc górali. "Dziennik Zachodni" pisał, że "gdy rozlegają się słowa hymnu o szumiącym jaworze, coś chwyta za gardło".

***

Andrzej Niedoba.
Urodzony w 1940 roku. Publicysta i pisarz polski, autor reportaży i sztuk teatralnych. Napisał książki "Siedemdziesiąt dziewięć nocy", "Piekłoniebo" oraz dramaty "Rajska jabłonka", "Pakamera", "Górlandia", "Kim pani jest". Ta ostatnia sztuka, w której grała Krystyna Janda i Mirosława Dubrawska, była pokazywana kilkakrotnie w Teatrze Telewizji. Wkrótce będzie także wystawiana w teatrze paryskim, trwają właśnie próby.

CZYTAJ CAŁOŚĆ NA ŚLĄSKPLUS.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!