Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Aleksander Przygodziński, Alek. Legenda Solidarności z Częstochowy

Redakcja
W nocy z wtorku na środę zmarł Aleksander Przygodziński, legendarny działacz Solidarności. Przez przyjaciół nazywany "Alkiem". Odszedł człowiek dobry i uczciwy, gotowy do poświęceń w walce o słuszną sprawę.

W nocy z wtorku na środę zmarł Aleksander Przygodziński, legenda częstochowskiej Solidarności. Przygodziński urodził się 23 stycznia 1942 roku w Masłowicach pod Radomskiem. W 1960 roku zakończył Zasadniczą Szkołę Metalową w Radomsku.

Od 1960 pracował w Wydziale Obróbki i Montażu Huty im. Bolesława Bieruta (HBB) w Częstochowie. Od września 1980 należał do Solidarności. Był członkiem Komitetu Założycielskiego i przewodniczącym Komisji Zakładowej (KZ) w HBB (od stycznia 1981). W 1981 wszedł w skład Zarządu Regionu Częstochowa, od października członek Komisji Krajowej. Brał udział w I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność”(nr mandatu: 06011).

W chwili ogłoszenia stanu wojennego przebywał w Gdańsku, gdzie uczestniczył w tworzeniu Krajowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, który działał do 16 grudnia 1981 roku. Po powrocie do Częstochowy po pacyfikacji Stoczni Gdańskiej został 18 grudnia 1981 roku internowany, a dwa dni później aresztowany.

28 grudnia 1981 roku został skazany na 3 lata więzienia. Później ten wyrok podniesiono do 5 lat. W maju 1983 roku został zwolniony aktem łaski Rady Państwowej.

Aleksander Przygodziński w 1983 roku był współorganizatorem I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Podczas demonstracji 1 maja 1984 roku w Częstochowie został aresztowany na dwa miesiące. Był wielokrotnie zatrzymywany na 24 i 48 godzin, kilkadziesiąt razy był przesłuchiwany, był karany mandatami i grzywnami.

Od 1985 był współwydawca, współredaktor i drukarz podziemnego pisma „Wytrwamy”. W latach 1985-1989 organizator pomocy medycznej, lekarstw i zapomóg dla osób biednych oraz paczek dla dzieci związkowców.

Od listopada 1988 był współorganizatorem reaktywowania struktur „S” w zakładzie pracy, 1989-1991 ponownie przewodniczący Komisji Zakładowej. Od 1991 roku był członkiem Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym WIR w Częstochowie.

W latach 1991-1995 Aleksander Przygodziński był przewodniczącym Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność. Był Kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Wolności i Solidarności.

Msza święta żałobna odbędzie się w poniedziałek, 7 marca, o godz. 11 w Sanktuarium pw. św. Józefa przy ul. Okrzei w Częstochowie.


*Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!