Nie żyje Hanna Jarosz-Jałowiecka. Była osobą nietuzinkową

  Nie żyje Hanna Jarosz-Jałowiecka. Była osobą nietuzinkową

  Arkadiusz Nauka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hanna Jarosz-Jałowiecka była dziennikarką i szefową śląskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

  Hanna Jarosz-Jałowiecka była dziennikarką i szefową śląskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP ©ARC

  W niedzielę, 5 lutego, zmarła Hanna Jarosz-Jałowiecka, dziennikarka, szefowa oddziału śląskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Miała 81 lat.
  Hanna Jarosz-Jałowiecka była dziennikarką i szefową śląskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

  Hanna Jarosz-Jałowiecka była dziennikarką i szefową śląskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP ©ARC

  - Poznaliśmy się jeszcze podczas pracy w „Dzienniku Zachodnim". Hankę pamiętam jako osobę nietuzinkową, zawsze radosną, pełną nietypowych pomysłów - wspomina Zbigniew Szandar, dziennikarz i przyjaciel Hanny Jarosz-Jałowieckiej.

  Hanna Jarosz-Jałowiecka była wybitną dziennikarką. Pracowała nie tylko w prasie, ale także w radiu. Zawsze była bardzo aktywna i pełna energii. Uwielbiała pisać o rajdach samochodowych. Była również mistrzynią Polski w narciarstwie.

  - W czasach PRL nosiła się bardzo ekstrawagancko, wszyscy podziwialiśmy jej kreację. Potrafiła zaskakiwać. Wiecznie uśmiechnięta, wyróżniająca się w tłumie. W mojej pamięci na zawsze pozostanie taki obraz Hanki Jałowieckiej - mówi Zbigniew Szandar.

  Hanna Jarosz-Jałowiecka przez ostatnie miesiące zmagała się z chorobą nowotworową. Odeszła od nas w niedzielę, 5 lutego. Miała 81 lat.

  O tym, kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Hanny Jarosz-Jałowieckiej poinformujemy wkrótce.

  Wspomnienie SDRP w Katowicach

  Zmarła przewodnicząca Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Katowicach

  Redaktor Hanka Jarosz - Jałowiecka nie żyje

  Hanka Jarosz - Jałowiecka należała do grona najbardziej rozpoznawalnych śląskich dziennikarek, nie tylko w Katowicach, ale w całej Polsce. Specjalnością Jej twórczości dziennikarskiej było podejmowanie trudnych tematów, interesujące i niebanalne dla czytelników mierzenie się z problemami omijanymi przez innych. Teksty, w swej wymowie, na ogół krytyczne, wobec otaczającej rzeczywistości, zyskiwały Jej jako autorce sympatię odbiorców i odwrotne odczucia decydenckich władz. Znalazło to wyraz w weryfikacji dziennikarskiej w stanie wojennym w 1982 roku, kiedy została zwolniona z „Dziennika Zachodniego”, z zakazem pracy w prasie centralnej i wielonakładowej. Zatrudnienie uzyskała dopiero w następnym roku, w nowo utworzonym w Katowicach tygodniku „Tak i Nie”.

  Redaktor Hanka Jarosz - Jałowiecka posiadała szerokie zainteresowania publicystyczne, sięgając od kwestii społecznych i ekonomicznych, po motoryzacyjne. Bliska Jej była także sfera kultury, zwłaszcza powiązana z teatrami i sztukami plastycznymi. W prezentacjach autorskich swobodnie operowała wieloma gatunkami dziennikarskimi – od reportażu i analitycznej publicystki, przez wywiady i felietony, po recenzje i informacje.

  Dziennikarską pracę zawodową rozpoczęła w 1964 roku we wrocławskim tygodniku „Wiadomości”, ale znacznie wcześniej, bo od 1960 roku współpracowała z Polskim Radiem i Telewizją Polską we Wrocławiu, robiąc w tym czasie około stu mini słuchowisk w „Studiu 202” Andrzeja Waligórskiego oraz interwencyjne reportaże telewizyjne. Jednocześnie pisała krótkie formy teatralne dla (założonego przez siebie) teatrzyku akademickiego „Co nieco”, a potem „Schronu”.

  W roku 1974 Hanka Jarosz - Jałowiecka przeniosła się do Katowic, gdzie została publicystką w „Dzienniku Zachodnim”. Pozbawiona pracy w stanie wojennym odnalazła się zawodowo i twórczo w „Tak i Nie”, w którym z czasem została zastępcą redaktora naczelnego. Niezmiernie aktywne lata dziennikarskie w Katowicach, do czasu formalnego przejścia na emeryturę w roku 1990, owocowały także współpracą z wieloma tytułami prasowymi, jak: „Polityka”, „Życie Gospodarcze”, „Veto”, „Trybuna Robotnicza”, „Kronika Beskidzka”, „Motor”, „Auto Moto”, „Życie Bytomskie”, „Euroregiony”, „Euro 25”, a także z Radiem Katowice i Telewizją Katowice.

  Jej dokonania dziennikarskie uhonorowane zostały m.in. nagrodami stowarzyszeniowymi – SDP oraz SD RP – klubów: społecznego, ekonomicznego, motoryzacyjnego i rolnego.

  Po okresie czynnej działalności dziennikarskiej, przez wiele lat związana była z Wydziałem Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prowadząc zajęcia dydaktyczne i warsztatowe z zakresu form publicystycznych.

  Redaktor Hanka Jarosz - Jałowiecka przez dziesięciolecia aktywnie pracowała społecznie w dziennikarskich Stowarzyszeniach, najpierw w SDP, potem w SD RP. Działała w zarządach klubów – motoryzacyjnego i narciarskiego. Ostatnio przewodniczyła Zarządowi Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Katowicach.
  Posiadała ogromny mir w śląskim środowisku dziennikarskim.

  Żegnaj Haniu! Nasza niezastąpiona Prezesko!

  Zarząd Oddziału
  Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
  w Katowicach


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odeszla Hanna Jarosz - Jałowiecka

  Urszula Szlek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  mialam zaszczyt znac Pania Hanie !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żegnaj Hanka

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  R.I.P

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał