Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Artysta zmarł w wieku 67 lat. Długie lata był dyrektorem artystycznym Teatru Śląskiego w Katowicach

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Andrzej Banas / Polska Press
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach poinformował o śmierci Tadeusza Bradeckiego. Artysta urodzony w Zabrzu zmarł w wieku 67 lat. Od końca lat 70-tych związany był z krakowską sceną artystyczną. W latach 2007 - 2013 pełnił rolę dyrektora artystycznego Teatru Śląskiego.

Nie żyje Tadeusz Bradecki

- Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego. To za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier - informuje Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Tadeusz Bradecki urodził się 2 stycznia 1955 roku w Zabrzu. W 1977 roku ukończył wydział aktorski krakowskiej PWST, a 4 lata później, również na krakowskiej uczelni, odebrał dyplom wydziału reżyserii dramatu. W trakcie studiów odbył staż w Teatrze Laboratorium we Wrocławiu oraz staż aktorski u Petera Brooka, jednego z najważniejszych twórców teatralnych XX wieku. Jak aktor współpracował m.in. z: Andrzejem Wajdą ("Z biegiem lat, z biegiem dni..."), Krzysztofem Zanussim („Constans", „Rok spokojnego słońca", „Życie za życie", „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", „Rewizyta") i Krzysztofem Kieślowskim („Amator", „Bez końca").

Od końca lat 70-tych związany był z krakowską sceną artystyczną, najpierw jako aktor i reżyser, a od 1990 roku jako dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Starego w Krakowie. W 2007 roku został dyrektorem artystycznym Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Poza aktorstwem i reżyserią Tadeusz Bradecki zajmował się również pisaniem dramatów i nauczaniem - wykładał na London Academy of Music and Dramatic Art.

W trakcie swojej artystycznej drogi otrzymał wiele ważnych wyróżnień. Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego, dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. W 2001 roku został uhonorowany nagrodą im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, przyznaną przez Polski Ośrodek ITI, za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą. Dwa lata później, w 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera