Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebawem słońce zasili bielski Szpital Wojewódzki

Jacek Drost
Szpital Wojewódzki z lotu ptaka. To największa placówka medyczna na Podbeskidziu
Szpital Wojewódzki z lotu ptaka. To największa placówka medyczna na Podbeskidziu www.hospital.com.pl
Placówka pozyskała ponad 7 mln złotych na m.in. budowę elektrowni słonecznej. Dzięki inwestycji obniżą się koszty utrzymania obiektu, poprawi stan atmosfery.

Ponad 7 mln zł wyda bielski Szpital Wojewódzki pod Szyndzielnią na projekt, dzięki któremu ograniczone zostaną straty ciepła i zużycie energii elektrycznej. Dla placówki medycznej, która z powodu zamknięcia spalarni odpadów medycznych ponosi znaczne straty finansowe, bo m.in. nie dostaje pieniędzy za dzierżawę instalacji oraz musi płacić za wywóz odpadów na Górny Śląsk, to bardzo ważna inwestycja.

- Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków szpitala. Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych przyczyni się do zmniejszenia kosztów stałych szpitala, a także, co najbardziej istotne, pozytywnie wpłynie na stan atmosfery - powiedział Ryszard Ba-tycki, dyrektor bielskiego Szpitala Wojewódzkiego.

Największa na Podbeskidziu placówka medyczna, która rocznie w swoich poradniach przyjmuje 180 tys. pacjentów, około 30 tys. jest pod Szyn-dzielnią hospitalizowanych, a około 40 tys. trafia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, została zakwalifikowana do realizacji projektu w 80 procentach finansowanego z funduszy norweskich - Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014.

- O pieniądze zaczęliśmy się starać już w 2013 roku - stwierdził na konferencji prasowej Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych bielskiego szpitala.

Starania zakończyły się sukcesem - w kwietniu szpital zawarł umowę z konsorcjum firm Energia Polska i Coldoris Polska na wykonanie inwestycji. W jej ramach docieplony zostanie dach obiektu (ponad 8,7 metrów kw. ) nowoczesną metodą polegającą na wtłoczeniu specjalnej pianki, zbudowana zostanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 400 kW, wymienione zostanie stare i zużyte oświetlenie na nowe, LED-owe, uszczelnione zostaną również okna.

Dyrektor Batycki nie krył, że budowa elektrowni fotowoltaicznej bardzo go cieszy, bo dzięki niej szpital będzie sam dla siebie produkował energię elektryczną, co wpłynie na obniżenie kosztów.

- Szacujemy, że cały projekt przyniesie oszczędności rzędu 400 tysięcy złotych rocznie - poinformował Łukasz Matla-kiewicz. A dyrektor Batycki dodał, że to w skali szpitala niemała suma. - Inwestycja jest opłacalna - podkreślił.

Termomodernizacja dachu i wymiana uszczelek w oknach rozpoczęła się na początku lipca, na sierpień zaplanowano wymianę oświetlenia i rozpoczęcie budowy elektrowni. Inwestycja ma się zakończyć wiosną 2017 r., ale wiele wskazuje na to, że wszystko będzie gotowe jeszcze przed zimą.

Dyrektor Batycki zwrócił uwagę, że po zamknięciu spalarni szpital stracił 1 mln 100 tys. zł z tytułu dzierżawy instalacji i musi szukać rozwiązań, które zrekompensują te straty.

- Staramy się także pozyskać pieniądze na modernizację sieci ciepłowniczej - powiedział dyrektor Batycki.

Przypomnijmy, że w połowie ub. roku marszałek województwa cofnął pozwolenie rzeszowskiej firmie Eko-Top na prowadzenie spalarni (instalację wydzierżawił Szpital Wojewódzki). Stało się to długich protestach mieszkańców i po tym jak okazało się, że badania wykonane przez niezależną firmę wykazały znaczne przekroczenie norm emisyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera