Niech Twój dom będzie przyjazny dla środowiska i Twojego portfela

Artykuł sponsorowany SILESIASOLAR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA
12 lat temu sąsiedzi nie mogli w to uwierzyć! - Mówili, że będę miał zimno w domu. A ja postawiłem na pompę ciepła i wiedziałem, że to tylko kwestia czasu. Dzisiaj nie płacę za ogrzewanie, prąd i… paliwo. Mój dom jest samowystarczalny – mówi Robert Kubica, właściciel firmy Silesiasolar.pl.

Z czasem do pompy paliwa dołączyła instalacja fotowoltaiczna i nowy członek rodziny – samochód elektryczny, który Robert ładuje w garażu. – Kocham przyrodę i sporo podróżuję, żeby jej doświadczać, dlatego staram się żyć z nią w zgodzie – mówi. Ale zadecydowały względy pragmatyczne – to spore oszczędności w domowym budżecie oraz lepsze powietrze dla rodziny i sąsiadów.

Kubica przeszedł drogę od entuzjasty do właściciela firmy dostarczającego rozwiązania w całym regionie. – Najpierw budowaliśmy sieci internetowe, kiedy ten biznes praktycznie raczkował, a duzi gracze pomijali małe miejscowości. Dzisiaj mamy kolejną misję – niesiemy ludziom prąd ze Słońca i inne ekologiczne rozwiązania ­– mówi Kubica.

Kalkulacja inwestycji w dom samowystarczalny energetycznie

To się opłaca! - Inwestycja w pompę ciepła to od 25 do 35 tys. zł, w fotowoltaikę produkującą prąd na wszystkie moje potrzeby zainwestowałem 35 tys. zł, a samochód elektryczny kupiłem za 113 tys. zł - wylicza Robert. - Dzisiaj, z drugiej strony bilansu mamy dotację z programu Czyste Powietrze w kwocie nawet do 37 tys. zł, planowaną dotację z programu Mój Prąd 2021 czy programu wsparcia elektromobilności, gdzie dopłaty do elektrowozów mają wynosić 18,5 tys. zł oraz oszczędności wynikające z tytułu braku regularnych wizyt na stacjach paliw.

Dotacje to jednak nie wszystko. Jak przekonuje Robert Kubica, instalacja pompy ciepła jest naprawdę tańsza niż instalacja tradycyjnego kotła. Warto o tym pomyśleć, już na etapie planowania budowy domu.

- Żeby ten wydatek był tańszy, to przede wszystkim trzeba uwzględnić oszczędności, które wynikają z braku konieczności budowy komina czy rezygnacji z przyłącza gazowego i dalszych kosztów z tym związanych, np. z opłatą abonamentową. To fakty, których przeważnie ludzie nie biorą od razu pod uwagę – wyjaśnia. - Dla przykładu: jeśli za metr kwadratowy nowego budynku płacimy ok. 5 tys. zł, to kotłownia, która zajmuje 6 m2, pochłonie 30 tys. zł. Te pieniądze lepiej przeznaczyć na pompę ciepła – dodaje. Pamiętajmy również, że ogrzewanie domu pompą ciepła jest dużo bardziej skalowalne, zdrowsze i bezpieczne.

Odnawialnych źródeł ciepła energii istnieje sporo, jednak ekonomicznie najbardziej opłacalnym jest fotowoltaika. Instalacja o mocy 1 kW umożliwia nam pozyskanie 1000 kWh energii za 4 m kw. powierzchni paneli fotowoltaicznych, inwestując od 3 do 4 tys. zł. Czyli za ok. 35 tys. zł inwestycji możemy wyprodukować 10 tys. kWh prądu rocznie przez minimum 25 lat, co daje nam łączną wartość wyprodukowanej energii 150 tys. zł. Czyli 115 tys. oszczędności dla naszego portfela.

Jak ta energię możemy zagospodarować? 3 tys. kWh zużyjemy na potrzeby bytowe, 4 tys. kWh na ogrzanie domu za pomocą pompy ciepła i 3 tys. kWh do ładowania samochodu elektrycznego, którym przejedziemy 15 tys. km. - Do końca tej dekady zniknie produkcja silników spalinowych. Mówi się już o tym oficjalnie, nawet firma Audi stwierdziła, że w 2025 roku zaprzestanie projektowania nowych modeli silników spalinowych – mówi Kubica. _- Samochody elektryczne są przyszłością i gwarancją najtańszego źródła poruszania się _– dodaje.

Postaw na doświadczenie i gwarancję

- W firmie Silesiasolar.pl każdą instalację projektujemy w taki sposób, by działała przez co najmniej 25 lat i przez ten okres produkowała tyle prądu, ile założymy – gwarantuje właściciel. Silesiasolar.pl przygotowuje darmowe wyceny dla klientów, a także pomaga w uzyskaniu dotacji na zakup pompy ciepła czy montaż fotowoltaiki. Jednym z ciekawszych projektów, w których bierze obecnie udział firma, jest budowa osiedla domów przy ul. Mikołaja w Bieruniu. To obecnie jeden z najmodniejszych adresów w mieście. Domy te zostały zaprojektowane jako samowystarczalne energetycznie i zupełnie ekologiczne.

Robert zachęca: - Zadzwoń do nas, napisz, a my pomożemy ci przejść do przyszłości, na jasną stronę mocy.

Więcej informacji na temat firmy znaleźć można na stronie

Dodaj ogłoszenie