reklama

Niedziele handlowa w grudniu 2019: Sklepy otwarte 15 grudnia? Kiedy jest niedziela handlowa? Trzy wyjątki w grudniu

red.Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Niedziela handlowa w grudniu, przeciwnie do większości pozostałych miesięcy w roku, nie jest tylko jedna. Ograniczenie handlu w niedziele to wynik zaostrzonego zakazu od 2019 roku. Spójrz w kalendarz i sprawdź, kiedy można zrobić zakupy w niedziele w grudniu. Na szczęście dla kupujących w niedziele niehandlowe jest otwartych wiele sklepów z jednoosobową obsługą. Zgodnie z wytycznymi ustawy obowiązującymi od stycznia 2019 roku, zakaz handlu rozciąga się na wszystkie niedziele miesiąca poza ostatnią. Istnieją wprawdzie wyjątki, te jednak zarezerwowane są wyłącznie dla okresu przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Niedziele handlowe 2019: Nowy Wykaz niedziel handlowych + kalendarz na cały rok

Zakaz handlu w niedziele od marca 2018 r. i ciągle z jednej strony budzi kontrowersje, z drugiej dezorientuje wiele osób, które myślą o niedzielnym shoppingu. Ale sam zakaz nie pozostaje bez zmian.

Z początkiem 2019 roku w zakazie handlu zostały wprowadzone zmiany. Zakaz handlu w niedzielę został zaostrzony. Początkowo zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę ograniczyły handel do jednej niedzieli na miesiąc.

SPRAWDŹCIE, KIEDY SĄ NIEDZIELE HANDLOWE
KALENDARZ W GALERII ZDJĘCIOWEJ

Od stycznia 2019 zostaje nam tylko jedna niedziela w miesiącu. Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. To jednak nie koniec zmian, bo już od 2020 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza nielicznymi wyjątkami przed świętami, sklepy będą zamknięte.

Choć klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych regulacji, to zmiana znowu może spowodować zamęt i pytania. Która niedziela jest niedzielą handlową?

Zobaczcie koniecznie

Oto jak wygląda grudniowy kalendarz niedziel handlowych:

Grudzień 2019 niedziele handlowe:

  • 1 grudnia
  • 8 grudnia
  • 15 grudnia
  • 22 grudnia
  • 29 grudnia

Wynika z tego, że zakupy w grudniowe niedziele będziemy mogli zrobić 15, 22 i 29.

Niedziele handlowe 2019 KALENDARZ, SPRAWDŹ ONLINE. ZOBACZ, k...

Coraz częściej pojawiają się jednak doniesienia, że obecne przepisy o zakazie handlu, dopuszczające tylko jedną niedzielę handlową w miesiącu są zbyt restrykcyjne i mogą wrócić dwie niedziele. Obecnie tematem zajmuje się Biuro Analiz Sejmowych, a wyniki jego prac mają zostać przedstawione na kwietniowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Klienci są rozczarowani tak ogromnym ograniczeniem handlu w niedzielę. Ale warto przypomnieć, że niewielkie zakupy zawsze można zrobić na stacjach benzynowych i małych sklepikach, gdzie za ladą stanie właściciel.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018. Początkowe obawy pracodawców nie sprawdził się, a sytuacja się ustabilizowała. Większość sklepów wydłużyła też pracę w soboty, tego dnia bowiem jest największy obrót. Wiele osób robi też zakupy w tygodniu.

Wcześniej pisaliśmy: Tak zaczął się zakaz handlu w niedziele

Jak do nowej sytuacji przystosowały się centra handlowe i czego mogą spodziewać się klienci w kolejnych miesiącach?

Polska Rada Centrów Handlowych centralizuje głosy przedstawicieli branży na temat nowego prawa. W badaniach realizowanych na zlecenie PRCH, jako główne obawy związane z zakazem handlu, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty. Po pierwszych miesiącach obowiązywania ustawy, te obawy nie do końca się potwierdziły. Choć w soboty można zaobserwować większy ruch w placówkach handlowych.

Zobaczcie koniecznie

Dla klientów na początku niejasne także było, czy dostępne będą kina, restauracje i usługi zlokalizowane w centrach. Z badania wynika, że problematyczne w podobnym stopniu, co dezorientacja konsumentów, jest odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach handlowych oraz utrudnienie robienia dużych, rodzinnych zakupów.

PRCH aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów. Wskazywała błędy i sprzeczności legislacyjne, a także merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie przez Parlament i Prezydenta. Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty Związków Zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy. Głos przedstawicieli branży nie został jednak wysłuchany.

Ustawa została podpisana, a 16 marca wypada druga niedziela obowiązywania zakazu handlu. Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH tłumaczy, jakie działania podejmują przedstawiciele branży - Zarządcy centrów handlowych przygotowują się do zakazu handlu, ale uzależniają swoje decyzje od warunków, w których działa konkretny obiekt. Zależy to m.in. od profilu centrum handlowego, liczby i rodzaju punktów handlowych i usługowych oraz lokalnych zwyczajów zakupowych. Otwarcia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra w całej Polsce ze względu na mieszczące się w nich placówki, które zgodnie z ustawą mogą działać, np. kina, restauracje, lodziarnie, kwiaciarnie. W planach mają to także mniejsze obiekty posiadające tego typu lokale usługowe wyłączone spod zakazu.

W tej chwili trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek.

Właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne po kwartale, kiedy będzie można ocenić skutki zakazu. Wiemy, że w całej Polsce zarządcy ustalają, jak duża liczba placówek w danym centrum będzie mogła być otwarta w myśl nowej ustawy.

Kolejnym rozważanym rozwiązaniem jest wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu. Jako pierwsze wdrożyły je już np. niektóre centra outletowe. Wynika to m.in. z faktu, że znajdują się one zazwyczaj na obrzeżach miast i wizytę w nich wielu klientów planuje z pewnym wyprzedzeniem.

Z danych PRCH wynika, że dotychczas połowa klientów odwiedzała centra wyprzedażowe w weekendy. Zamknięcie w niedzielę oznaczać będzie dla ich klientów duże zmiany. Wiemy, że zarządcy innych galerii, głównie w największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów w soboty i piątki, a w wielu innych centrach handlowych trwają analizy dotyczące tego, czy wydłużenie godzin pracy przyniesie efekt. 

Nieprecyzyjne zapisy ustawy i bardzo krótkie vacatio legis powodują utrudnienia  dla właścicieli centrów, sklepów, pracowników. Dopiero w marcu przekonamy się, jakie utrudnienia czekają na klientów.

Nie przegapcie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 106

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pis to scierwo

[wulgaryzm] [wulgaryzm] Pis ! JEBAĆ TE [wulgaryzm] PIS TO śmiecie [wulgaryzm] dla jarka zakaz zycia [wulgaryzm] cię [wulgaryzm] oszusci

C
Caber

To już nie jest państwo demokratyczne, rządami niedziel handlowych

G
Gość
2019-02-10T11:59:51 01:00, zniesmaczona:

Zawsze możesz zmienić branże i awansować na operatora łopaty i mieć niedziele wolną. Wtedy zobaczysz jak będziesz na nią czekał już przy poniedziałku. Bo w tej swojej apteczynie odcisków na bielutkich rączkach chyba nie widziałeś! Jak dla mnie może być wszystko zamknięte czas wolny to nie tylko kina restauracje! To także wziąć dziecko za rękę i iść na spacer, wziąć rower i jechać na wycieczkę, wziąć wędkę i iść na ryby! WIĘC NIE ZACHOWUJ SIĘ JAK PIES OGRODNIKA KTÓRY SAM NIE MOŻE TO INNEMU NIE DA

5 maja, 11:26, Gość:

100proc racji

Szczegolnie od pazdziernika do kwietnia przy polskiej pogodzie i smogu zima fajne spacerki

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

17 sierpnia, 7:55, Gość:

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

Prawda!

G
Gość
4 października, 14:04, wizz:

Nieważne jak się zaczął zakaz handlu, ważne żeby się jak najszybciej skończył.

6 października, 15:00, Gość:

Dokładnie tak...

Tak!!!

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

17 sierpnia, 7:55, Gość:

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

To dopiero by płakali że za dużo czasu spędzają z rodziną .Zakaz handlu powinien być zlikwidowany..Masakra co się dzieje.Zmienic pracę i po kłopocie..Wszystko zamknąć w niedzielę niech wszyscy mają wolne..

G
Gość
4 października, 14:04, wizz:

Nieważne jak się zaczął zakaz handlu, ważne żeby się jak najszybciej skończył.

Dokładnie tak...

w
wizz

Nieważne jak się zaczął zakaz handlu, ważne żeby się jak najszybciej skończył.

T
Tylko dobra guma

i gumowanie w w niedzielę na milicji pomoże.

G
Gość

Niedziela handlowa w sierpniu to tylko ta przypadająca na 29 września 2019.:)

Po przeczytaniu tego artykułu faktycznie można się pogubić :D

G
Gość

A to tak serio że niedziela 29 sierpnia wypada we wrześniu

G
Grzesiek

Wy tak na serio z tym informowaniem czy niedziela jest handlowa czy nie? Przecież to jakiś debilizm!

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

t
taka zamiana

Ze względów na ogłoszenie przez RCB alertu pogodowego w dniu 28 lipca niedzieli handlowej nie było....

w
wam..

K. To trzeba być "myślicielem", żeby spłodzić (I DOPUŚCIĆ DO PUBLIKACJI !) taki genialny atrykuł. KAŻDE dziecko wie, że handlowa niedziela jest tylko jedna i to ostatnia. A tu ble, ble, ble na pół ekranu. Żenada. I jeszcze chcą, żeby im za taki bełkot płacić !

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3