Niedziele handlowe 2021: STYCZEŃ. Czy sklepy są otwarte, 10 stycznia? Zobacz wykaz na styczeń 2021. Nowy kalendarz z wyjątkami

red.
Rok 2021 to drugi rok z rzędu, kiedy niedziele handlowe wypadają tylko w wyjątkowe dni określone w ustawie. To znaczy, że poza 7 niedzielami w roku, w pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte. Sprawdź nowy wykaz niedziel handlowych 2021 i zobacz, które sklepy są otwarte w niedzielę.
Rok 2021 to kolejny rok z rzędu, kiedy niedziele handlowe wypadają tylko w wyjątkowe dni określone w ustawie. To znaczy, że poza 7 niedzielami w roku, w pozostałe niedziele sklepy będą zamknięte. Czy sklepy są otwarte w niedzielę 10 stycznia? Sprawdź nowy wykaz niedziel handlowych 2021 i zobacz, które sklepy są otwarte w niedzielę. Przypominamy, że niedziel handlowych jest tylko siedem w całym roku. Tak zdecydowali politycy, którzy zaostrzyli ustawę o zakazie handlu w niedziele. Dodatkowo w związku z obostrzeniami w pandemii koronawirusa wiele sklepów zostało zamkniętych.
 • Czy 10 stycznia wypada niedziela handlowa? To pytanie zadają sobie setki osób w nowym roku. Bo choć od początku roku wszystkie niedziele z założenia są niehandlowe, to rząd przewidział wyjątki, które trudno wyłapać.
 • Ustawa przewiduje siedem wyjątków w roku, kiedy handel w niedziele jest dozwolony. Daty zostały ustalone z góry i wiążą się z okresami świątecznymi i wyprzedażowymi.
 • W styczniu 2021 na cztery niedziele nie przypada żaden wyjątek. To znaczy, że 10 stycznia 2021 również zakupów nie zrobimy poza wymienionymi w ustawie punktami, czyli placówkami gdzie za ladą stanie sam właściciel oraz stacjami benzynowymi.

Niedziele handlowe 2021: Nowy Wykaz niedziel handlowych

Od stycznia 2020 roku zakaz handlu objął wszystkie niedziele miesiąca, poza siedmioma wyjątkami w roku. Podobna sytuacja ma miejsce w roku 2021. To mimo wszystko powoduje pewną dezorientację klientów. Bowiem wyjątki zostały ustanowione chaotycznie w całego roku i daty trudno zapamiętać.

Przypomnijmy, że kiedy w 2017 roku wprowadzano zakaz handlu dotyczył tylko dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę ograniczyły handel do jednej niedzieli na miesiąc. Teraz koniec z zakupami w niedziele.

SPRAWDŹCIE, KIEDY SĄ NIEDZIELE HANDLOWE
KALENDARZ W GALERII ZDJĘCIOWEJ

W 2021 roku wszystkie niedziele miesiąca są niehandlowe poza wskazanymi w ustawie wyjątkami. Choć klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych regulacji, to zmiana znowu może spowodować zamęt i pytania. Która niedziela jest niedzielą handlową?

Oto jak wygląda kalendarz niedziel handlowych 2020:

Niedziele handlowe 2021: STYCZEŃ. Czy sklepy są otwarte, 10 ...

Zakupy w niedziele 2021 roku zrobimy tylko:

 • 31 stycznia
 • 28 marca
 • 25 kwietnia
 • 27 czerwca
 • 29 sierpnia
 • 12 grudnia
 • 19 grudnia

W pozostałe niedziele obowiązuje zakaz handlu.

Zakupów nie zrobimy także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe:

 • 1 stycznia - Nowy Rok
 • 6 stycznia - Trzech Króli
 • 4-5 kwietnia - Wielkanoc
 • 1 maja - Święto Pracy
 • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 3 czerwca - Boże Ciało
 • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP
 • 1 listopada - Wszystkich Świętych
 • 11 listopada - Święto Niepodległości
 • 25-26 grudnia - Boże Narodzenie

Coraz częściej pojawiają się jednak doniesienia, że obecne przepisy o zakazie handlu, dopuszczające tylko jedną niedzielę handlową w miesiącu są zbyt restrykcyjne i mogą wrócić dwie niedziele.

Klienci są rozczarowani tak ogromnym ograniczeniem handlu w niedzielę. Ale warto przypomnieć, że niewielkie zakupy zawsze można zrobić na stacjach benzynowych i małych sklepikach, gdzie za ladą stanie właściciel.

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018. Początkowe obawy pracodawców nie sprawdził się, a sytuacja się ustabilizowała. Większość sklepów wydłużyła też pracę w soboty, tego dnia bowiem jest największy obrót. Wiele osób robi też zakupy w tygodniu.

Wcześniej pisaliśmy: Tak zaczął się zakaz handlu w niedziele

Jak do nowej sytuacji przystosowały się centra handlowe i czego mogą spodziewać się klienci w kolejnych miesiącach?

Polska Rada Centrów Handlowych centralizuje głosy przedstawicieli branży na temat nowego prawa. W badaniach realizowanych na zlecenie PRCH, jako główne obawy związane z zakazem handlu, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty. Po pierwszych miesiącach obowiązywania ustawy, te obawy nie do końca się potwierdziły. Choć w soboty można zaobserwować większy ruch w placówkach handlowych.

Musisz to wiedzieć

Dla klientów na początku niejasne także było, czy dostępne będą kina, restauracje i usługi zlokalizowane w centrach. Z badania wynika, że problematyczne w podobnym stopniu, co dezorientacja konsumentów, jest odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach handlowych oraz utrudnienie robienia dużych, rodzinnych zakupów.

PRCH aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów. Wskazywała błędy i sprzeczności legislacyjne, a także merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie przez Parlament i Prezydenta. Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty Związków Zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy. Głos przedstawicieli branży nie został jednak wysłuchany.

Ustawa została podpisana, a 16 marca wypadała druga niedziela obowiązywania zakazu handlu. Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH tłumaczy, jakie działania podejmują przedstawiciele branży.

- Zarządcy centrów handlowych przygotowują się do zakazu handlu, ale uzależniają swoje decyzje od warunków, w których działa konkretny obiekt. Zależy to m.in. od profilu centrum handlowego, liczby i rodzaju punktów handlowych i usługowych oraz lokalnych zwyczajów zakupowych. Otwarcia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra w całej Polsce ze względu na mieszczące się w nich placówki, które zgodnie z ustawą mogą działać, np. kina, restauracje, lodziarnie, kwiaciarnie. W planach mają to także mniejsze obiekty posiadające tego typu lokale usługowe wyłączone spod zakazu.

W tej chwili trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek.

Właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne po kwartale, kiedy będzie można ocenić skutki zakazu. Wiemy, że w całej Polsce zarządcy ustalają, jak duża liczba placówek w danym centrum będzie mogła być otwarta w myśl nowej ustawy.
[polecane]21087663,20875067,21075905,21089145;1;Zobacz koniecznie[/polecane]
Kolejnym rozważanym rozwiązaniem jest wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu. Jako pierwsze wdrożyły je już np. niektóre centra outletowe. Wynika to m.in. z faktu, że znajdują się one zazwyczaj na obrzeżach miast i wizytę w nich wielu klientów planuje z pewnym wyprzedzeniem.

Z danych PRCH wynika, że dotychczas połowa klientów odwiedzała centra wyprzedażowe w weekendy. Zamknięcie w niedzielę oznaczać będzie dla ich klientów duże zmiany. Wiemy, że zarządcy innych galerii, głównie w największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów w soboty i piątki, a w wielu innych centrach handlowych trwają analizy dotyczące tego, czy wydłużenie godzin pracy przyniesie efekt. 

Nieprecyzyjne zapisy ustawy i bardzo krótkie vacatio legis powodują utrudnienia  dla właścicieli centrów, sklepów, pracowników. Dopiero w marcu przekonamy się, jakie utrudnienia czekają na klientów.

Bądź na bieżąco i obserwuj

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 121

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Angelika

Jak tylko jestem w weekend w Warszawie, to jadę do centrum Marywilska 44, otwarte w każdą niedzielę.

G
Gość

Dziękuję, teraz oszczędzam, do kina nie chodzimy do restauracji taż bo po co, w soboty armagedon więc też te jeździmy, dzięki PiS, dziękuję

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

17 sierpnia, 7:55, Gość:

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

6 października 2019, 17:31, Gość:

Prawda!

16 lutego, 9:10, Gość:

I co umrzesz bez niedzieli jak zamknięta

Ludzie ale wy głupi jesteście. Dziś jesteś jutro cię nie ma. Dziś robisz zakupy a jutro? Tego nie wiesz...

G
Gość

Bylam wczoraj 22 lutego w lidlu z rana. Masa ludzi, wszyscy wkrwieni (szczegolnie przy warzywach i owocach), kupa aut na parkingu stojacych byle jak lub w niedozwolonych miejscach, byle blizej. Potem bylam w castoramie, tu mniej ludzi, choc tez sporo. Przy fakturomacie gość chcial pobić dziadka, bo poklocili się o kolejkę. POMIJAJĄC mało istotny szczegół, ze czas poświęcony na Lidla dojazd i wniesienie zakupów (gdybym mogla do lidla wstąpić dziś), moglam przeznaczyć na wczesniejsze zaczecie malowania mieszkania i nie czulabym sie jak wypluty flak, przytloczony ilością tematów jednego dnia, to sobotnie nastroje wśród ludzi, szał w marketach i walka z czasem mnie przerażają.

G
Gość
24 lipca 2019, 8:26, wam..:

K. To trzeba być "myślicielem", żeby spłodzić (I DOPUŚCIĆ DO PUBLIKACJI !) taki genialny atrykuł. KAŻDE dziecko wie, że handlowa niedziela jest tylko jedna i to ostatnia. A tu ble, ble, ble na pół ekranu. Żenada. I jeszcze chcą, żeby im za taki bełkot płacić !

Taaa, tylko ze w tym roku juz tak nie, wiec nie zachowuj sie jak debil tylko czytaj. Mamy 12 miesięcy a niedzieli handlowych jest 7 w tym roku. W tym np. dwie w kwietniu.

G
Gość
2019-02-10T11:59:51 01:00, zniesmaczona:

Zawsze możesz zmienić branże i awansować na operatora łopaty i mieć niedziele wolną. Wtedy zobaczysz jak będziesz na nią czekał już przy poniedziałku. Bo w tej swojej apteczynie odcisków na bielutkich rączkach chyba nie widziałeś! Jak dla mnie może być wszystko zamknięte czas wolny to nie tylko kina restauracje! To także wziąć dziecko za rękę i iść na spacer, wziąć rower i jechać na wycieczkę, wziąć wędkę i iść na ryby! WIĘC NIE ZACHOWUJ SIĘ JAK PIES OGRODNIKA KTÓRY SAM NIE MOŻE TO INNEMU NIE DA

5 maja, 11:26, Gość:

100proc racji

6 października 2019, 17:33, Gość:

Szczegolnie od pazdziernika do kwietnia przy polskiej pogodzie i smogu zima fajne spacerki

To leż na kanapie niech Ci brzuch rośnie

G
Gość
12 stycznia, 17:54, Gość:

Niech PISOWCY się sami zamkną

Idź sam i stań za ladą peowcu

G
Gość
24 lutego 2019, 15:17, Raps:

Pracuje w handlu już 13 lat. Nie odczuwam spadku obrotów rdr przez to że niedziele są wolne. Dziś jestem w pracy. Ruch jest ale wygląda to tak że większość klientów tylko ogląda nie kupuje. Przychodzą całymi rodzinami i tylko co chwile słychać jak dzieci pytają rodziców. Mamo, Tato kiedy już z tędy pójdziemy.

No bo mamusia idzie do galerii lansować się a tatuś pojeść i do tego im potrzebhe niedziele

G
Gość
18 stycznia, 15:31, i nasza:

niedziela yes ,,BOZA,,

Ale jak trwoga do do Boga

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

17 sierpnia 2019, 07:55, Gość:

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

A Ty do galerii nażreć się i chodzić jak smród po gaciach leż kołami do góry

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

17 sierpnia, 7:55, Gość:

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

6 października 2019, 17:31, Gość:

Prawda!

A PO otworzy ci idioto niedziele i co będziesz szczęśliwy

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

17 sierpnia, 7:55, Gość:

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

6 października 2019, 17:31, Gość:

Prawda!

A co o tych kościołach się czepiasz a synagogi i cerkwie jak mniej będziesz żreć w niedziele będziesz zdrowszy

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

17 sierpnia, 7:55, Gość:

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

6 października 2019, 17:31, Gość:

Prawda!

I co umrzesz bez niedzieli jak zamknięta

i
i nasza

niedziela yes ,,BOZA,,

G
Gość

Niech PISOWCY się sami zamkną

Dodaj ogłoszenie