Niedziele handlowe WRZESIEŃ 2019: Czy 22 września sklepy są otwarte? Sprawdź kalendarz. Tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu

red.Zaktualizowano 
Sprawdźcie, w które miesiące mamy niedziele handlowe ARC
Niedziela handlowa we wrześniu jest tylko jedna. To wynik zaostrzonego zakazu handlu od 2019 roku. Spójrz w kalendarz i sprawdź, kiedy można zrobić zakupy w niedzielę we wrześniu. W niedziele niehandlowe na szczęście wiele sklepów z jednoosobową obsługą jest otwartych. Zgodnie z wytycznymi ustawy obowiązującymi od stycznia 2019 roku, zakaz handlu dotyczy wszystkich niedziel miesiąca, poza ostatnią. Wyjątki zarezerwowane są tylko dla okresu przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Z tego powodu we wrześniu 2019 niedziela handlowa jest tylko jedna w miesiącu.

Niedziele handlowe 2019: Nowy Wykaz niedziel handlowych + kalendarz na cały rok

Zakaz handlu w niedziele od marca 2018 r. i ciągle z jednej strony budzi kontrowersje, z drugiej dezorientuje wiele osób, które myślą o niedzielnym shoppingu. Ale sam zakaz nie pozostaje bez zmian.

Z początkiem 2019 roku w zakazie handlu zostały wprowadzone zmiany. Zakaz handlu w niedzielę został zaostrzony. Początkowo zakaz handlu nie dotyczył dwóch niedziel w miesiącu - pierwszej i ostatniej. Od 2019 roku przepisy o handlu w niedzielę ograniczyły handel do jednej niedzieli na miesiąc.

SPRAWDŹCIE, KIEDY SĄ NIEDZIELE HANDLOWE
KALENDARZ W GALERII ZDJĘCIOWEJ

Tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu
Od stycznia 2019 zostaje nam tylko jedna niedziela w miesiącu. Zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. To jednak nie koniec zmian, bo już od 2020 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz handlu w niedzielę, poza nielicznymi wyjątkami przed świętami, sklepy będą zamknięte.

NIEDZIELE HANDLOWE 2019: SPRAWDŹ KIEDY ZAKAZ HANDLU NIE OBOWIĄZUJE

Choć klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych regulacji, to zmiana znowu może spowodować zamęt i pytania. Która niedziela w maju jest niedzielą handlową?

Nie przegapcie

Kalendarz niedziel handlowych we wrześniu 2019

  • 1 września
  • 8 września
  • 15 września
  • 22 września
  • 29 września - niedziela handlowa

Niedziela handlowa w sierpniu to tylko ta przypadająca na 29 września 2019.

Niedziele handlowe 2019 KALENDARZ, SPRAWDŹ ONLINE. ZOBACZ, k...

Coraz częściej pojawiają się jednak doniesienia, że obecne przepisy o zakazie handlu, dopuszczające tylko jedną niedzielę handlową w miesiącu są zbyt restrykcyjne i mogą wrócić dwie niedziele. Obecnie tematem zajmuje się Biuro Analiz Sejmowych, a wyniki jego prac mają zostać przedstawione na kwietniowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Klienci są rozczarowani tak ogromnym ograniczeniem handlu w niedzielę. Ale warto przypomnieć, że niewielkie zakupy zawsze można zrobić na stacjach benzynowych i małych sklepikach, gdzie za ladą stanie właściciel.

CZYTAJCIE:
Zakaz handlu w niedziele: wrócą DWIE niedziele handlowe w miesiącu, bo PiS traci wyborców?

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018. Początkowe obawy pracodawców nie sprawdził się, a sytuacja się ustabilizowała. Większość sklepów wydłużyła też pracę w soboty, tego dnia bowiem jest największy obrót. Wiele osób robi też zakupy w tygodniu.

Zobaczcie koniecznie

Wcześniej pisaliśmy: Tak zaczął się zakaz handlu w niedziele

Jak do nowej sytuacji przystosowały się centra handlowe i czego mogą spodziewać się klienci w kolejnych miesiącach?

Polska Rada Centrów Handlowych centralizuje głosy przedstawicieli branży na temat nowego prawa. W badaniach realizowanych na zlecenie PRCH, jako główne obawy związane z zakazem handlu, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty. Po pierwszych miesiącach obowiązywania ustawy, te obawy nie do końca się potwierdziły. Choć w soboty można zaobserwować większy ruch w placówkach handlowych.

Dla klientów na początku niejasne także było, czy dostępne będą kina, restauracje i usługi zlokalizowane w centrach. Z badania wynika, że problematyczne w podobnym stopniu, co dezorientacja konsumentów, jest odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach handlowych oraz utrudnienie robienia dużych, rodzinnych zakupów.

PRCH aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów. Wskazywała błędy i sprzeczności legislacyjne, a także merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie przez Parlament i Prezydenta. Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty Związków Zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy. Głos przedstawicieli branży nie został jednak wysłuchany.

Ustawa została podpisana, a 16 marca wypada druga niedziela obowiązywania zakazu handlu. Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH tłumaczy, jakie działania podejmują przedstawiciele branży - Zarządcy centrów handlowych przygotowują się do zakazu handlu, ale uzależniają swoje decyzje od warunków, w których działa konkretny obiekt. Zależy to m.in. od profilu centrum handlowego, liczby i rodzaju punktów handlowych i usługowych oraz lokalnych zwyczajów zakupowych. Otwarcia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra w całej Polsce ze względu na mieszczące się w nich placówki, które zgodnie z ustawą mogą działać, np. kina, restauracje, lodziarnie, kwiaciarnie. W planach mają to także mniejsze obiekty posiadające tego typu lokale usługowe wyłączone spod zakazu.

CZYTAJ KONIECZNIE
LIDL I BIEDRONKA MOGĄ OMINĄĆ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE

W tej chwili trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek.

Właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne po kwartale, kiedy będzie można ocenić skutki zakazu. Wiemy, że w całej Polsce zarządcy ustalają, jak duża liczba placówek w danym centrum będzie mogła być otwarta w myśl nowej ustawy.

Kolejnym rozważanym rozwiązaniem jest wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu. Jako pierwsze wdrożyły je już np. niektóre centra outletowe. Wynika to m.in. z faktu, że znajdują się one zazwyczaj na obrzeżach miast i wizytę w nich wielu klientów planuje z pewnym wyprzedzeniem.

Z danych PRCH wynika, że dotychczas połowa klientów odwiedzała centra wyprzedażowe w weekendy. Zamknięcie w niedzielę oznaczać będzie dla ich klientów duże zmiany. Wiemy, że zarządcy innych galerii, głównie w największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów w soboty i piątki, a w wielu innych centrach handlowych trwają analizy dotyczące tego, czy wydłużenie godzin pracy przyniesie efekt. 

Nieprecyzyjne zapisy ustawy i bardzo krótkie vacatio legis powodują utrudnienia  dla właścicieli centrów, sklepów, pracowników. Dopiero w marcu przekonamy się, jakie utrudnienia czekają na klientów.

polecane: 60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 96

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A to tak serio że niedziela 29 sierpnia wypada we wrześniu

G
Grzesiek

Wy tak na serio z tym informowaniem czy niedziela jest handlowa czy nie? Przecież to jakiś debilizm!

G
Gość
2019-04-14T09:23:01 02:00, Gość:

Gdy żydostwo PIS upadnie, zakaz handlu powinien zostać wycofany.

2019-06-25T14:28:06 02:00, Artek:

Zgadzam się z Tobą

A może by tak zmienić proporcje ? Sklepy otwierać tylko jeden dzień w miesiącu. Niech sobie obsługa sklepów wypocznie, pobędzie trochę z rodziną, pójdzie do kościoła itp. Jak szaleć to szaleć.

t
taka zamiana

Ze względów na ogłoszenie przez RCB alertu pogodowego w dniu 28 lipca niedzieli handlowej nie było....

w
wam..

K. To trzeba być "myślicielem", żeby spłodzić (I DOPUŚCIĆ DO PUBLIKACJI !) taki genialny atrykuł. KAŻDE dziecko wie, że handlowa niedziela jest tylko jedna i to ostatnia. A tu ble, ble, ble na pół ekranu. Żenada. I jeszcze chcą, żeby im za taki bełkot płacić !

G
Gość

Każdy z nas pracuje koniec tematu

G
Gość
2019-02-10T11:59:51 01:00, zniesmaczona:

Zawsze możesz zmienić branże i awansować na operatora łopaty i mieć niedziele wolną. Wtedy zobaczysz jak będziesz na nią czekał już przy poniedziałku. Bo w tej swojej apteczynie odcisków na bielutkich rączkach chyba nie widziałeś! Jak dla mnie może być wszystko zamknięte czas wolny to nie tylko kina restauracje! To także wziąć dziecko za rękę i iść na spacer, wziąć rower i jechać na wycieczkę, wziąć wędkę i iść na ryby! WIĘC NIE ZACHOWUJ SIĘ JAK PIES OGRODNIKA KTÓRY SAM NIE MOŻE TO INNEMU NIE DA

100proc racji

G
Gość

Co najmniej tak dobry jest też 31 kwietnia - niedziela handlowa ;))

A
Ania

31 luty... Lubię ten dzień, zwlaszcza, jeśli przypada w niedziele😂😂😂😂

A
Asd

Co za debil to pisze.. 31 lutego.... Brak słów

L
Lili

31 lutego... a właśnie że są otwarte! ;)

R
Raps

Pracuje w handlu już 13 lat. Nie odczuwam spadku obrotów rdr przez to że niedziele są wolne. Dziś jestem w pracy. Ruch jest ale wygląda to tak że większość klientów tylko ogląda nie kupuje. Przychodzą całymi rodzinami i tylko co chwile słychać jak dzieci pytają rodziców. Mamo, Tato kiedy już z tędy pójdziemy.

D
Delago

Wielokrotnie robiłem zakupy w Niemczech w niedzielę - wszystko było otwarte, poza paroma prywatnymi sklepami np. z maszynami do szycia. Tylko tam o otwarciu sklepu decydują lokalne samorządy, czyli ludzie. A nie klechy i ich pzrydupasy-solidaruchy.

z
zniesmaczona

Zawsze możesz zmienić branże i awansować na operatora łopaty i mieć niedziele wolną. Wtedy zobaczysz jak będziesz na nią czekał już przy poniedziałku. Bo w tej swojej apteczynie odcisków na bielutkich rączkach chyba nie widziałeś! Jak dla mnie może być wszystko zamknięte czas wolny to nie tylko kina restauracje! To także wziąć dziecko za rękę i iść na spacer, wziąć rower i jechać na wycieczkę, wziąć wędkę i iść na ryby! WIĘC NIE ZACHOWUJ SIĘ JAK PIES OGRODNIKA KTÓRY SAM NIE MOŻE TO INNEMU NIE DA

z
zniesmaczona

To dlaczego Ty w niedzielę do pracy nie idziesz?? Jak sklepy mają być otwarte to i urzędy niech będą. Bo niby z jakiej racji kasjerzy mają pracować a urzędnicy nie muszą?? Jakiś inny przedział kategoryczny ludzi? Wszyscy są równi a nie każdy się wdrapał na stołek ciepłej posadki w urzędzie (po znajomości). Ludzie bądźcie troche bardziej tolerancyjni!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3