Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim. Fotopułapki zarejestroiwały zwierzęta, więc miejcie się na baczności. Zobaczcie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"
Niedźwiedzie żyjące w Beskidzie Żywieckim wystąpiły w głównej roli w filmiku opublikowanym w sieci przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" z Twardorzeczki. Ich obecność zarejestrowały fotopułapki. Zobaczcie tegoroczne nagrania i zdjęcia.

Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim

Fauna Beskidu Żywieckiego niewiele się różni od typowej fauny karpackiej. Żyją tu powszechnie m.in. jelenie, sarny, dziki i borsuki. Pojawiają się też niedźwiedzie, które niekoniecznie kojarzymy z tym właśnie terenem. Jak się jednak okazuje – nic bardziej mylnego.

– Niedźwiedzie wszystkim kojarzą się z Bieszczadami i Tatrami. Tymczasem Beskid Żywiecki to stała ostoja tego gatunku, miejsce gawrowania i co bardzo istotne – rozrodu. Nasze fotopułapki regularnie rejestrują obecność samic i samców, a nawet młodych niedźwiedzi w różnych miejscach Beskidu Żywieckiego – napisali członkowie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", zachęcając do obejrzenia filmiku z tegorocznymi nagraniami.

Niedźwiedzie w Beskidzie Żywieckim żyją w okolicy Babiej Góry, Romanki, Rysianki i Wielkiej Raczy. Podobnie jak ludzie, używają dróg i szlaków turystycznych, zatem ich obecność na drogach i szlakach nie jest niczym niezwykłym. Popularne misie to jednak generalnie samotniki. W grupie możemy spotkać jedynie samice z młodymi czy bardzo rzadko samca i samicę podczas krótkiej rui.

Nie przeocz

Jak się zachowywać w obszarze, gdzie zaobserwowano obecność niedźwiedzi?

Oto kilka porad od członków Stowarzyszenia dla Natury "Wilk".

  • Niedźwiedzie nie lubią być zaskakiwane! Jeśli spacerujesz lub jedziesz na rowerze przez obszar występowania niedźwiedzi tuż przed lub po zmroku, albo też wcześnie rano, zaznacz swoją obecność. Najlepiej jest wydawać jakieś dźwięki – można na przykład podśpiewywać, klaskać, rozmawiać, a jadąc rowerem od czasu do czasu używać dzwonka.
  • Nie wędruj samotnie, jeśli to możliwe, idź z grupą. Grupy są głośniejsze i łatwiejsze do wykrycia przez niedźwiedzie. Jeśli wiatr wieje od ciebie w kierunku niedźwiedzia, ma on największe szanse wykryć twoją obecność i oddalić się.
  • Nie spuszczaj psa ze smyczy. Pies może natknąć się na niedźwiedzia, rozdrażnić go szczekaniem, a potem przyprowadzić wprost do ciebie.
  • Nigdy nie zbliżaj się do zauważonego niedźwiedzia! Każdy osobnik ma swoją przestrzeń prywatną, której naruszenie może wywołać agresję. Nigdy nie próbuj podchodzić do niedźwiedzia, żeby go sfotografować.
  • Nie dokarmiaj niedźwiedzi. Zabieraj wszelkie odpadki i opakowania po żywności ze sobą, nie wyrzucaj ich w lesie, nie zostawiaj w leśnych koszach na śmieci i na parkingach przy lesie. To zwabia niedźwiedzie w obszary, w których przebywają ludzie.

Zobacz także

Co zrobić w przypadku spotkania niedźwiedzia w lesie?

  1. Zatrzymaj się w jak największej możliwej odległości i pozwól się zidentyfikować. Mów do niedźwiedzia spokojnym głosem i poruszaj szeroko rękami. Niech niedźwiedź wie, że jesteś człowiekiem. To powinno zapobiec podchodzeniu zwierzęcia bliżej, lub co gorsza stawaniu na dwóch łapach, żeby mieć lepszy widok i możliwość zwąchania intruza.

    Postawa stojąca nie jest u niedźwiedzia objawem agresji, lecz ciekawości. Jeśli niedźwiedź stoi i wydaje się być spokojny, możesz spróbować się powoli odwrócić i wycofać, ale jeśli widzisz kątem oka, że niedźwiedź zaczyna iść za tobą, zatrzymaj się natychmiast.

  2. Nie uciekaj, nie biegnij! Pamiętaj, że człowiek nie jest w stanie biec szybciej niż niedźwiedź, który może osiągnąć 50-60 km na godzinę. Niedźwiedzie, podobnie jak psy, zwykle biegną za uciekającymi zwierzętami. Jeśli niedźwiedź zaczyna podchodzić, nadal machaj ramionami i mów zdecydowanym tonem do niedźwiedzia.

    Jeśli jest coraz bliżej, mów głośniej i bardziej agresywnie, używaj narzędzi wywołujących hałas (np. stukaj kijem o drzewo), natomiast nigdy nie naśladuj odgłosów wydawanych przez niedźwiedzia ani też nie wydawaj piskliwych dźwięków.

  3. Jeśli niedźwiedź pomimo tych wszystkich działań podejdzie bardzo blisko i zaczyna Cię dotykać, połóż się płasko na brzuchu, z ramionami osłaniającymi głowę i szyję, albo na boku w pozycji płodu, z głową wciśniętą między kolana i ramionami obejmującymi nogi. Udawaj „martwego”.

    Zazwyczaj niedźwiedź uznaje w takiej sytuacji, że zagrożenie zostało wyeliminowane, zawraca i zaczyna się oddalać. Nie podnoś się, pozostań nieruchomy, tak długo, jak to możliwe. Jeśli wstaniesz za szybko, niedźwiedź może wrócić i ponowić swój atak. Wówczas ponownie połóż się i leż nieruchomo.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo