MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieistniejące budynki Katowic. Zostały już tylko na dawnych widokówkach GALERIA

Stefan Kowlaski
Stara Synagoga po rozbudowie na pocztówce z końca XIX wieku
Stara Synagoga po rozbudowie na pocztówce z końca XIX wieku arc.
Katowice bardzo się zmieniły. Bank stojący w miejscu dawnej willi, albo hotel wzniesiony w miejscu dawnego dworu. Takich miejsc w Katowicach jest więcej. Miejsc, w których stały niegdyś inne budynki. Zobacz najważniejsze z nieistniejących katowickich budowli na dawnych widokówkach i planach.

1. Stara Synagoga

Znajdowała się na rogu obecnych ulic 3 Maja i Słowackiego. Projekt pojawił się w roku 1861, jego autorem był znany architekt i budowniczy żydowskiego pochodzenia - Ignatz Grünfeld. Budowę ukończono w 1862 roku. Po 10 latach budowla stała się zbyt ciasna i została rozbudowana. Synagogę wyburzono w roku 1900, po wybudowaniu kolejnej, mieszczącej się przy ulicy Mickiewicza. Dziś w jej miejscu znajduje się secesyjna kamienica.

2. Synagoga Wielka

Znajdowała się przy dawnej ulicy August-Schneiderstraße (dzisiejsza Mickiewicza). Obecnie w tym miejscu znajduje się plac Synagogi z targowiskiem, a także pamiątkowa tablica. Była jednym z najznamienitszych budynków dawnych Katowic, jej architektura komponowała się z istniejącymi do dziś budynkami Łaźni Miejskiej (dziś siedziba banku) i dawnego gimnazjum (dziś liceum A. Mickiewicza). Kamień węgielny pod budowę synagogi położono w roku 1896, projekt wykonał syn Ignatza Grünfelda - Max. Budowę zakończono w roku 1900. Znany z wielu widokówek reprezentacyjny obiekt został podpalony przez hitlerowców 4 września 1939 roku.

Zobaczcie koniecznie

3. Hotel Kaiserhof

Nazwę tłumaczy się na jęz. polski jako "Dwór Cesarski". Mieścił się na rogu ulic Stawowej i Młyńskiej (Młyńska 19). Dziś znajduje się tam plac Wilhelma Szewczyka. W latach 60 XX wieku wyburzono całą pierzeję kamienic w tamtym rejonie, pod budowę nowego dworca PKP w Katowicach (obecnie również przebudowywanego, w miejscu kamienic znajdzie się wejście do Galerii Katowickiej "doczepionej" do hali nowego dworca).

4. Hotel Welt

Kolejny dawny, nieistniejący już dziś hotel. Mieścił się pod adresem Rynek 12, na skrzyżowaniu z ulicą Warszawską (rejon dzisiejszego DH Zenit). Był pierwszym hotelem w Katowicach, nazwę zaczerpnięto od nazwiska właściciela - Karl Welt. Grała w nim orkiestra słynnego Johana Straussa. Budynek spalono w roku 1945 - dokonały tego oddziały Armii Czerwonej. W 2005 roku odkryto piwnice, przy okazji prac kanalizacyjnych wykonywanych w centrum.

5. Karczma Katowicka (arenda)

Budynek stał w okolicy dzisiejszego Rynku, w miejscu późniejszego sklepu kolonialnego, a dzisiejszego DH Skarbek. Powstała jeszcze przed rokiem 1816 i jest przykładem zabudowy Katowic z okresu, gdy były jeszcze wsią.

6. Katowicki zamek Thiele-Wincklerów

Schloss Kattowitz, czyli katowicki zamek (a w rzeczywistości pałac), stał w miejscu obecnego hotelu Katowice, przy al. Korfantego (dawna Schloßstrasse, czyli Zamkowa). Thiele-Wincklerowie wznieśli swój dwór w roku 1841, zburzono go w roku 1976, pomimo planu utworzenia w nim Muzeum Powstań Śląskich. Pozostałością po zamku jest park przy pomniku Powstańców Śląskich.

7. Willa Grundmanna

Dziś w jej miejscu stoi oddział Narodowego Banku Polskiego. Budynek istniał aż do lat 70 XX wieku i mieścił się przy ulicy Warszawskiej 20 (dawna Friedrichstraße), u zbiegu z ulicą Bankową. Willa Grundmanna była jedną z najokazalszych katowickich willi, dwukrotnie była rozbudowywana. Za decyzją o wyburzeniu stały wojewódzkie władze partyjne, dokonano tego w roku 1972.

8. Willa Holtzego

Należała do katowickiego radnego i lekarza miejskiego, Richarda Holtze i mieściła się przy ul. Warszawskiej 31. Wzniesiono ją około roku 1873, stała naprzeciwko willi Grundmanna. W jej miejscu stoi obecnie secesyjna kamienica wzniesiona w roku 1902.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera