Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalne pamiątki z wakacji: praktyczny poradnik dla turystów. Jakich rzeczy nie przywozić do Polski?

Patrycja Dębowiec
Nie można przewozić przez granicę egzotycznych ptaków – żywych i wypchanych, a także ich jaj
Nie można przewozić przez granicę egzotycznych ptaków – żywych i wypchanych, a także ich jaj Wikipedia/Lea Maimone
Zagraniczne podróże są dobrą okazją do przywiezienia egzotycznych pamiątek. Jednak trzeba uważać – przewóz niektórych z nich jest nielegalny. Można za to dostać grzywnę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych lub nawet pójść do więzienia (od 3 miesięcy do 5 lat). Najsurowszym karom podlega nielegalny transport roślin i zwierząt.

Na terenie Europy można przewozić nie więcej niż: 1 kg tytoniu, 10 l napojów spirytusowych, 10 tys. euro w gotówce i 10 l paliwa. Jednak każdy kraj może mieć określoną ilość produktów, które można z niego wywieźć.

Aby ochronić zagrożone gatunki zwierząt i roślin, stworzona została Konwencja Waszyngtońska (CITES). Określa ona, jakich gatunków nie należy kupować i co grozi, jeśli popełni się taki czyn. Przed zakupem pamiątki należy upewnić się, że nie została ona sporządzona ze skóry, zębów bądź innych części zwierząt zagrożonych wyginięciem. Jeśli już mamy pewność, trzeba skrupulatnie przestrzegać formalności zakupu, np. postarać się o dokumenty wywozowe, o ile takie będą potrzebne.

Czego nie można przewozić:

W razie wątpliwości można napisać mail do Ministerstwa Środowiska na adres: [email protected]. W nim wystarczy dokładnie opisać problematyczną sytuację. Oprócz tego można wejść na oficjalną stronę internetową, w której są szczegółowo określone gatunki roślin i zwierząt, których przywozić nie można.

Ponadto nielegalne jest wywożenie:

  • środków odurzających, nawet w małej ilości, np. cukierka z marihuaną;
  • rękodzieła mające więcej niż 50 lub 100 lat;
  • antyków.

Warto dokładnie zorientować się, czego nie można wywozić z odwiedzanego kraju, aby nie zostać ukaranym. Szczególnie należy na to zwrócić uwagę w krajach spoza Europy. Przykładowo w Wietnamie można spotkać się z kontrolą celną płyt CD i innych nośników danych, a także z kontrolą książek czy czasopism. W Tajlandii zakazane jest wywożenie wizerunków Buddy, o ile nie są tymi zakupionymi na straganach o małej wartości artystycznej. W RPA nielegalnym jest wywożenie produktów spożywczych i więcej niż 1l spirytusu. Natomiast w Meksyku zabronione jest wywożenie świeżych produktów spożywczych, np. nasion czy domowych wędlin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!