MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieoczywiste turystyczne zakątki Górnego Śląska. Co warto zobaczyć w Mysłowicach? TOP 7 ciekawych miejsc i atrakcji

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Co zobaczyć w Mysłowicach? Jest tu kilka naprawdę ciekawych turystycznie miejsc, które warto zobaczyć. Oto TOP 7 propozycji, które dla Was wybraliśmy. Zobaczcie zdjęcia!>>>>>>>>
Co zobaczyć w Mysłowicach? Jest tu kilka naprawdę ciekawych turystycznie miejsc, które warto zobaczyć. Oto TOP 7 propozycji, które dla Was wybraliśmy. Zobaczcie zdjęcia!>>>>>>>>fotopolska.eu / Kacper Jurkiewicz
Wycieczka turystyczna do Mysłowic może zaskoczyć niejednego podróżnika... To niepozorne śląskie miasto skrywa jednak kilka fantastycznych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdziecie tu dużo zielonych przestrzeni i historycznych zakątków. Oto TOP 7 propozycji. Skusicie się na wycieczkę?

Mysłowice na historycznym Górnym Śląsku - to miasto warto odwiedzić!

Choć niejeden turysta wcale by się tego nie spodziewał, Mysłowice to miasto bardzo rozbudowane. Położone w województwie śląskim, Znane jest z kopalń i popularnej grupy muzycznej Myslovitz. Co więcej, jedna z ulic tego miasta – ulica Przemszy – należy do najkrótszych ulic w Polsce. W przewodnikach miejskich polecany jest też Trójkąt Trzech Cesarzy, gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice Prus, Austrii i Rosji. Obecnie są to tereny miast: Mysłowice (dzielnice Brzęczkowice i Słupna) oraz Sosnowiec (dzielnice Modrzejów, Niwka i Jęzor).

Co zobaczyć w Mysłowicach? Oto najciekawsze propozycje:

Skąd wzięła się nazwa miasta?

Jak podaje Wikipedia, pochodzenie nazwy miejscowości nie jest jednoznaczne i równolegle funkcjonuje na ten temat kilka teorii. Nazwa miejscowa Mysłowice pochodzi od starosłowiańskiego imienia Mysław, Mysł lub Miłosław. Końcówka „ice” lub jej staropolska starsza wersja („icze”) charakterystyczna jest dla słowiańskich nazw patronimicznych wywodzących się od osad rodowych. Oznacza ona potomków założyciela lub właściciela miasta, czyli „Mysłowiczów”. Założyciel miejscowości rycerz Mysław miał stanowić wzór dla wizerunku męskiej głowy z herbu Mysłowic.

Jacob Lustig – autor pierwszej monografii na temat miasta pisze, że nazwa pochodzi od polskiej nazwy procesu poznawczego „myślenia” – „Der name Myslowitz kommt jedenfalls von dem polnischen Worte „myśleć” (...)”. Na poparcie tego przytacza legendę o początkach miejscowości według, której Mysłowice pierwotnie leżały w lesie z dala od wody i z powodu tej lokalizacji mieszkańcy cierpieli na jej niedostatki. Po namyśle przenieśli się nad rzekę, gdzie na swoje potrzeby wody mieli pod dostatkiem. Podobnie relacjonuje to topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 we fragmencie Der Namen Myslowitz (polnisch Mysłowice) leitet eine Sage von dem polnische Wortchen „myśleć” (denken) ab. Es soll eine Ubkurzung von „namyślili sie” (sie haben fichs uberdacht, uberlegt) sein und sich auf die Translocation des ehemals an einer andern Stelle stehenden Ortes an die Ufer der Przemsa bezieben.

Z kolei Heinrich Adamy nazwę miasta wywodzi od nazwy gryzonia myszy. W swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 we Wrocławiu wymienia nazwę miasta zanotowaną w dokumencie z 1105 Myslowice i podaje jej znaczenie „Mausenplatz” – „miejsce myszy”.

Nazwę miejscowości w zlatynizowanych staropolskich formach Mislowycze, Mislowicze, Mislowice oraz Myslowice wymienia w latach 1470–1480 Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis. Długosz wymienia również wsie, które w procesach urbanizacyjnych stały się częścią miasta jak: Brzęczkowice w formie Brzanczkowice, a także Brzezinka w formie Brzezinka oraz Brzezynka. W dziele Matthäusa Meriana pt. „Topographia Bohemiae, Moraviae et Silesiae” z 1650 miasto wymienione jest pod nazwą Mislowitz oraz Mischlowitz.

W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 we Wrocławiu przez Johanna Knie miasto występuje pod obecnie stosowaną, polską nazwą Myslowice oraz nazwą zgermanizowaną Myslowitz we fragmencie Myslowitz, polnisch Myslowice. Polską nazwę Mysłowice w książce Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej wydanej w Głogówku w 1847 wymienił górnośląski pisarz i nauczyciel Józef Lompa. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje dwie nazwy miejscowości: polską nazwę Mysłowice oraz niemiecką Myslowitz.

Nieoczywiste turystyczne zakątki. Co warto zobaczyć w Mysłowicach?

Tereny po KWK Mysłowice - Miejsce jest obecnie ogrodzone, jednak można podejść dość blisko, by przyjrzeć się budynkom, które pozostały po dawnej kopalni Mysłowice. Jeszcze w ubiegłym roku widniał tutaj piękny szyb wieży Sas. Jednak od kilku miesięcy został wyburzony.

Miejsce pamięci - Wyjątkowe miejsce znajduje się przy dawnym wejściu do KWK Mysłowice. Znajdziemy tutaj interaktywny kiosk, tablice pamiątkowe poświęcone zmarłym w czasie I powstania śląskiego oraz kody QR na ławkach, które pokażą nam ciekawe informacje.

Muzeum Miasta Mysłowice - Placówka jest miejską jednostką organizacyjną i ma swą siedzibę na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Muzeum powstało w 2006 roku na mocy uchwały Rady Miasta Mysłowice. W skład jego ekspozycji stałej wchodzą eksponaty z zakresu: archeologii, pochodzące z wykopalist prowadzonych na terenie miasta w latach 2001-2002, historii, zawierające wystawę fotografii miasta z okresu XX wieku oraz ekspozycje związaną z powstaniami śląskimi oraz historią mysłowickiego przemysłu, etnografii – w pomieszczeniach muzeum zostały zrekonstruowane wnętrza mieszkania z terenu Górnego Śląska z pierwszej połowy XX wieku (kuchnia, sypialnia i salon).

Kaplicza Jana Chrzciciela - Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych w Mysłowicach. Jej historia sięga XVIII w., a jej lokalizacja była zmieniana aż trzykrotnie. Pierwotnie była to mała, murowana kaplica ufundowana w 1745 roku przez Jarlików pochodzących z Niwki, w podziękowaniu za zwolnienie ich przodka z odrabiania pańszczyzny. Bezpośrednią przyczyną powstania kaplicy był wydany zakaz przez króla Fryderyka II urządzania pielgrzymek i procesji do zagranicznych miejscowości. Takową granicę należało przekroczyć by udać się do kaplicy św. Jana Nepomucena stojącej niegdyś na moście do Modrzejowa. Postanowiono więc wybudować nieopodal nową kaplicę, ale już po stronie Mysłowic. Rozwój miasta, a co za tym idzie budowa nowego, masywniejszego mostu nad Przemszą, na którego wylocie stała kaplica Jarlików doprowadził do rozbiórki kaplicy w 1927 roku i jej odtworzenia w kształcie i wyglądzie znanym nam do dnia dzisiejszego. Powstała w 1928 roku, a 3 maja 1929 roku uroczyście została poświęcona przez ks. prałata Bromboszcza. Koleje losu kaplicy powtórzyły się pod koniec XX w. kiedy to przystąpiono do prac kończących budowę nowego mostu nad Czarną Przemszą o zdecydowanie większej nośności. I tym razem na drodze stanęła kaplica. Po raz drugi postanowiono kaplice rozebrać i postawić w nowym miejscu jej replikę. Poświęcona w 2000 roku, stoi po dziś dzień przy ulicy Grunwaldzkiej, nieopodal Placu Wolności.

Co zobaczyć w Mysłowicach? Jest tu kilka naprawdę ciekawych turystycznie miejsc, które warto zobaczyć. Oto TOP 7 propozycji, które dla Was wybraliśmy.
Co zobaczyć w Mysłowicach? Jest tu kilka naprawdę ciekawych turystycznie miejsc, które warto zobaczyć. Oto TOP 7 propozycji, które dla Was wybraliśmy. Zobaczcie zdjęcia!>>>>>>>>fotopolska.eu / Kacper Jurkiewicz

Centralne Muzeum Pożarnictwa - Wyjątkowe miejsce dla wszystkich fanów straży pożarnej. Znajdziemy tam wiele ciekawych wystaw i możemy podziwiać sporo wozów strażackich.

Park Zamkowy - to duży park miejski z licznymi alejkami spacerowymi, stawami i fontannami. W parku znajdują się także place zabaw dla dzieci oraz boiska sportowe.

Mini Muzeum Kina - To jedno z nowszych miejsc na mapie Mysłowic. W MOK Brzezinka powstało malutkie muzeum, które przybliży nam historię rozwoju kina i sprzętu filmowego. Chociaż to zaledwie kilka pomieszczeń, na wielbicielach kina powinno zrobić wrażenie i wzbudzić nostalgię.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Oni dostali się do Europarlamentu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni