Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny Paweł jedzie przez Polskę szlakiem szpitali, by pomóc chorym dzieciom

Agata Pustułka
Wczoraj Paweł Szpryngiel ruszył w swój wielki rajd po Polsce. W Katowicach będzie w czwartek
Wczoraj Paweł Szpryngiel ruszył w swój wielki rajd po Polsce. W Katowicach będzie w czwartek arc.
Cel Pawła jest jasny: chce pomóc dzieciom i uświadomić wszystkim, jak poważne są okołoporodowe uszkodzenia splotu ramiennego.

Paweł Szpryngiel w trasę wyruszył wczoraj z Dziekanowa Leśnego. Jego rowerowa wyprawa - „Tour de Fundacja” - wiedzie szlakiem szpitali, w których przeprowadzane są operacje małych podopiecznych Fundacji Otwarte Ramiona. Chodzi o dzieci z uszkodzeniami splotu ramiennego. Do 23 lipca Paweł zamierza pokonać 1100 km i odwiedzić: Łódź, Poznań, Wrocław i Katowice. Sam jest ofiarą wypadku komunikacyjnego, ale jako instruktor windsurfingu, narciarstwa i zapaleniec sportów rowerowych nigdy się nie poddał. Dlatego mimo niesprawności (całkowity niedowład prawej ręki i częściowy niedowład nogi) uprawia sport.

21 lipca zawita to Katowic, do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie czekać będą na niego pacjenci oraz dr Jerzy Luszawski, specjalizujący się w tych skomplikowanych zabiegach. - Do okołoporodowego uszkodzenia splotu ramiennego dochodzi mniej więcej u 1 dziecka na tysiąc żywych urodzeń. W większości przypadków skuteczna jest rehabilitacja, którą trzeba jak najszybciej wdrożyć, ale część chorych wymaga leczenia operacyjnego. Są różne rodzaje uszkodzeń splotu - wyjaśnia specjalista z GCZD.

Jeśli ręka pozostaje niesprawna przez więcej niż jeden miesiąc po urodzeniu, to rodzice powinni zgłosić się na konsultację. Czasem wszystko wraca do normy w ciągu kilku tygodni. Jeśli nie, około 3. miesiąca, przy powtórnej wizycie, zwykle zapada decyzja o zabiegu, który najlepiej wykonać do chwili ukończenia przez malucha roku.

Akcja, której przewodzi pan Paweł ma charakter charytatywny - jej celem jest zebranie funduszy dla podopiecznych fundacji, którzy często nie odzyskują pełnej sprawności. Uszkodzenie splotu ramiennego to uszkodzenie nerwów, które sterują ruchami: palców, ramion, dłoni. Objawy są od razu widoczne: ręka dziecka staje się wiotka, maluch ma problemy z podniesieniem jej. Uszkodzenie nerwów powoduje brak kontroli nad mięśniami.

- Zabiegi przynoszą bardzo dobre rezultaty. Cieszę się z akcji pana Pawła, bo dzięki niej wzrośnie świadomość dotycząca sposobów leczenia uszkodzeń splotu ramiennego - mówi dr Luszawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!