Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawnym z Polski pomagają stomatolodzy z Czech. Dlaczego? Bo nie ma kolejek i nikt nie odsyła z bólem zęba

tes
Andrzej Banas
Ponad 500 niepełnosprawnych pacjentów z Polski skorzystało z pomocy dentystycznej kliniki Dentator w Ostrawie. Bo tam są lepsi lekarze? Nie. Obsługa medyczna jest tylko lepiej zorganizowana, bez kolejek, nikt nie odsyła z bólem zęba.

Przekonała się o tym także Elżbieta Piotrowska z Rybnika, prezes Stowarzyszenia Oligos, które pracuje na rzecz osób niepełnosprawnych. A ci pacjenci wymagają często gabinetów specjalnie do nich przystosowanych. Po dwóch godzinach od telefonu, jedna z podopiecznych siedziała w fotelu stomatologicznym w Ostrawie.

– Leczenie wykonano od ręki, wystarczyło pokazać zaświadczenie o niepełnosprawności – mówi Elżbieta Piotrowska.
Gabinetów, gdzie mogą leczyć się osoby niepełnosprawne, jest wciąż w Polsce za mało, w sumie jest tych miejsc 65. W woj. śląskim w 2017 roku podwojono liczbę gabinetów, to znaczy z dwóch do czterech, a niepełnosprawnych jest coraz więcej.

Leczenie pacjentów w Czechach refunduje NFZ. Partnerem realizowanego tam programu „Kierunek: Uśmiech” jest Polski Instytut Zdrowia (więcej informacji: kierunekusmiech.pl).

Do Ostrawy jadą na leczenie pacjenci z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością, indywidualnie lub w grupach organizowanych np. przez Domy Pomocy Społecznej. Pacjenci z bólem zęba przyjmowani są od ręki. To tylko godzina drogi od Katowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!