Niepokoje dotyczące przyszłości Pilska. Plan 2020+ ograniczy narciarstwo?

Jakub Marcjasz
Pilsko to popularne wśród narciarzy miejsce.  Ale z inwestycjami jest w tyle za Wisłą czy Szczyrkiem
Pilsko to popularne wśród narciarzy miejsce. Ale z inwestycjami jest w tyle za Wisłą czy Szczyrkiem arc.
Zapisy projektu „Plan 2020+” budzą pytania na Żywiecczyźnie. Urząd marszałkowski uspokaja, jednak to nie koniec tego tematu

Szkoda tego ośrodka i jego niesamowitego potencjału - mówi o Pilsku Wiesław Nadolski z Rumi na Pomorzu, który na nartach jeździ tutaj od lat. Tymczasem przyszłość jakichkolwiek inwestycji w tym miejscu, łącznie z dalszą modernizacją ośrodka - zdaniem samorządowców z Ży-wiecczyzny - stanęła pod dużym znakiem zapytania. Wszystko z powodu zapisów, jakie znalazły się w projekcie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego „Plan 2020+”.

- To nie do pomyślenia, żeby wobec najlepszej narciarskiej góry w regionie wprowadzać surowe zakazy i ograniczenia w momencie, kiedy od dawna mamy już infrastrukturę, którą trzeba rozbudowywać i unowocześniać, którą trzeba rozwijać. Z tego utrzymuje się wielu ludzi, a gmina ma charakter turystyczny. Dlaczego po słowackiej stronie Pilska wszystko może się pięknie rozwijać, a u nas nie? - pyta poirytowany Bronisław Jafernik, wicewójt gminy Jeleśnia.

KLIKNIJ TUTAJ I GŁOSUJ
NAJLEPSZY OŚRODEK NARCIARSKI 2016

„Zapisy przedłożonego do zaopiniowania projektu są w wielu punktach sprzeczne z polityką przestrzenną zawartą w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Jeleśnia oraz strategią rozwoju Gminy. Wdrożenie zaprojektowanych zmian wywoła totalny paraliż inwestycyjny w obszarze sportów zimowych na terenie gminy Jeleśnia, niemożność dokończenia wyczekiwanej od lat rozbudowy Ośrodka Narciarskiego Pilsko w Korbielowie , a nawet uregulowania stanu prawnego obiektów narciarskich, wybudowanych na Pilsku w latach 80-tych” - można przeczytać w liście, pod którym podpisali się wójtowie, burmistrz Żywca oraz parlamentarzyści z Żywiec-czyzny. W tym tygodniu list trafi do władz województwa śląskiego.

Już wcześniej uwagi do „Planu 2020+ “ wniosły gmina Jeleś-nia oraz Zarząd Powiatu Żywiec-kiego.

- Wprowadzenie zapisów tego projektu w życie spowoduje paraliż inwestycji wobec istniejącej i planowanej infrastruktury narciarskiej w obrębie Pilska. Obecne zapisy nie są precyzyjne, a ich interpretacja może uniemożliwić wydanie pozytywnych decyzji. Ponadto niektóre zapisy projektu są sprzeczne z naszą polityką przestrzenną i strategią gminy Jeleśnia. Stąd na wymaganym procedurami etapie wnieśliśmy stosowne uwagi do tego projektu - mówi Grażyna Hernas, kierownik referatu planowania przestrzennego Urzędu Gminy Jeleśnia.
Hernas zauważa, że nie chodzi o nic więcej ponad to, co już jest w opracowanych przez gminę dokumentach.

Okazuje się, że uwagi jakie zgłosiła m.in. gmina Jeleśnia zostały uwzględnione.

- Obszar Pilska został objęty projektem, ale zapisy związane z nim nie znajdą się w przyszłym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Śląskiego - uspokaja Witold Trólka z Biura Prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

W drugiej połowie tego roku projekt planu powinien trafić pod obrady Sejmiku.

To jednak nie oznacza końca tematu, bo obszar Pilska jest terenem o dużych walorach przyrodniczo-krajobrazowych, który już teraz częściowo jest objęty prawnymi formami ochrony przyrody i krajobrazu. Jeśli obszar dodatkowo zostanie uznany za krajobraz priorytetowy, wówczas zasady jego zagospodarowania zostaną określone przez samorząd województwa w audycie krajobrazowym. Konieczność jego opracowania wynika z obowiązującej od września 2015 roku ustawy krajobrazowej. Gmina będzie musiała uwzględnić te zapisy w swojej polityce przestrzennej.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Ginawa

2 lata temu byłem pierwszy raz na Pilsku. Teraz prawie codziennie sprawdzam jkaie panują tam warunki. Bardzo sobie cenie to miejsce.

I cenie je sobie głównie dlatego, że wyróżnia sie na tle Białki, Wisły czy Szcyrku.

Nie ma muzyki w megafonach, nie ma rozoranych przez buldożery stoków. Śnieg pod Pilskiem tylko naturalny.

I trzeba sie odrobinę wysilić aby podejść do 2 (!) osobowej kanapy, która jedzie 20 (!) minut, aby dostarczyć nas do... orczyka !

I to wszystko wraz z fantastycznymi krajobrazami, przyrodą do okoła powoduje, że Pilsko jest szczególne.

I nie wolna nam tego zniszczyć !

Tam rozbudowa infrastruktury nie jest potrzebna. Tam jest potrzebna akceptacja i inna filozofia dla urawiania sportu, który powoli będzie odchodził w zapomnienie...

g
gosc

Komuś zależy aby pozbyć sie tej miejscowosci jako turystycznej - konkurencji dla innych osrodkow. Chca zrobić z Korbielowa skansen a ludzi zmusić do emigracji....? Skandal!!!!

Dodaj ogłoszenie