MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepożądane odczyny poszczepienne są coraz częstsze w Katowicach, Częstochowie, Jaworznie i Tychach. Jakie są skutki szczepień?

Martyna Urban
Martyna Urban
Od początku pandemii na Śląsku odnotowano 1887 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Tylko od początku września br. zgłoszono ich 36. Niektóre skutki szczepień wymagają pomocy lekarskiej i hospitalizacji. Na szczęście żadne z nich nie zakończyły się śmiercią.27 przypadków z nich opisano jako zaczerwienienie i krótkotrwała  bolesność w miejscu wkłucia. Niepożądane odczyny poszczepienne były zgłaszane między innymi w: Katowicach, Częstochowie, Jaworznie oraz TychachSprawdź, jakie były najcięższe odczyny poszczepienne zgłoszone w woj. śląskim we wrześniu 2021Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od początku pandemii na Śląsku odnotowano 1887 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Tylko od początku września br. zgłoszono ich 36. Niektóre skutki szczepień wymagają pomocy lekarskiej i hospitalizacji. Na szczęście żadne z nich nie zakończyły się śmiercią.27 przypadków z nich opisano jako zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Niepożądane odczyny poszczepienne były zgłaszane między innymi w: Katowicach, Częstochowie, Jaworznie oraz TychachSprawdź, jakie były najcięższe odczyny poszczepienne zgłoszone w woj. śląskim we wrześniu 2021Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Niepożądane odczyny poszczepienie w Polsce zgłaszane są każdego dnia. W Polsce zaszczepiło się ponad 19 milionów osób. Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport, z którego wynika, iż do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono tylko 15 320 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wniosek jest taki, że szczepienia są bezpieczne. Prawie 13 tysięcy NOP-ów z nich miało przebieg łagodny. Ministerstwo Zdrowia w raporcie opisało także poszczególne dolegliwości osób z NOP. Co najczęściej dolega pacjentom?

Niepożądane odczyny poszczepienne na Śląsku

Od początku pandemii zostało zgłoszonych 1887 niepożądanych odczynów poszczepiennych w woj. śląskim. Zazwyczaj osoby po szczepieniu zgłaszają zaczerwienienie w miejscu wkłucia oraz podwyższoną temperaturę ciała. W najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia od początku września zgłoszono 36 NOP-ów na Śląsku.

27 przypadków z nich opisano jako zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Niepożądane odczyny poszczepienne były zgłaszane między innymi w: Katowicach, Częstochowie, Jaworznie oraz Tychach

Opisy 9 ciężkich postaci niepożądanych odczynów poszczepiennych, zgłoszonych od początku września na Śląsku umieściliśmy w galerii.

Czym są niepożądane odczyny poszczepienne

Niepożądane odczyny poszczepienne to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni od podania szczepionki. Wyjątkiem jest gruźlica, w której kryterium czasowe jest dłuższe. Zatem NOP można określić jako pogorszenie stanu zdrowia, które często jest chwilowe i ma łagodny przebieg.

Odczyny mogą mieć łagodną lub ciężką postać. Najczęstszym niepożądanym, łagodnym odczynem poszczepiennym jest podwyższona temperatura ciała oraz zaczerwienie w miejscu wkłucia. Natomiast za cięższą postać można uznać, takie objawy jak: kaszel, biegunka, dreszcze, a w najbardziej niebezpiecznej postaci – wstrząs anafilaktyczny.

Szczepienie przeciw COVID-19 a NOP

Ponad 19 milionów osób przyjęło szczepienie przeciwko koronawirusowi. Z danych wynika, że niepożądane odczyny poszczepiennie przy tych szczepieniach mają głównie postać łagodną.

- Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc. – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera