Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite! Jan III Sobieski i Marysieńka z wizytą w Cieszynie

Katarzyna Koczwara
Podczas gry miejskiej mile widziane są stroje z epoki
Podczas gry miejskiej mile widziane są stroje z epoki Joanna Oreł
Zagadka: co wydarzyło się 12 września 1683 roku? Odpowiedź: doszło do jednej z dwudziestu przełomowych bitew w historii świata - bitwy pod Wiedniem. Dokładnie 330 lat później zostanie ona upamiętniona nad Olzą. To właśnie Cieszyn w dniach 12-15 września stanie się areną ogólnopolskich obchodów upamiętniających odsiecz wiedeńską.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Co mówili o Śląsku Długosz, Jan III Sobieski, Goethe i Churchill? [SŁYNNE CYTATY]

Obchody rozpoczną się dzisiaj (12 września) połączonymi uroczystościami państwowymi i kościelnymi. Mszy świętej przewodniczyć będzie prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalik. Będzie to jego pierwsza wizyta w Cieszynie.

Na rynku odbędzie się z kolei widowiskowa inscenizacja odtwarzająca wydarzenia z 1939 roku, kiedy to cieszyńscy harcerze ocalili tablicę upamiętniająca przemarsz wojsk Sobies-kiego przez Cieszyn w drodze do Wiednia.

- Będzie też koncert Orkiestry 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z musztrą paradną. Później zapraszamy na film "Bitwa pod Wiedniem". Przy sprzyjającej pogodzie projekcja odbędzie się na rynku, przy mniej sprzyjającej w "Domu Narodowym" - zapowiada Cecylia Gasz-Płońska z COK "Dom Narodowy".

Choć wiadomo, że Jan III Sobieski w drodze do Wiednia w Cieszynie nie gościł, w przeciwieństwie do jego wojsk, w sobotę będzie go można spotkać nad Olzą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Mysłowice: Wyprawa szlakiem króla Jana III Sobieskiego. Pątnicy posadzili lipę [ZDJĘCIA]
Gliwiczanie wspominają wizytę Jana III Sobieskiego

- Odbędzie się inscenizacja przemarszu wojsk przez Cieszyn. To będzie duże widowisko z jeźdźcami, husarią, końmi. Może pogonią przez przypadek paru Turków - mówi z uśmiechem Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna.

Tego dnia będzie można aktywnie spędzić czas nad Olzą. Zaplanowano grę miejską "Miłość i wojenka".

- Powinna zadowolić różne gusta. Będzie trzeba wykazać się zmysłem praktycznym i wiedzą. Bardzo mile widziane są stroje z epoki, za co są dodatkowe punkty - zachęca szefowa "Domu Narodowego".

Uczestnicy będą mogli sprawdzić się w pisaniu depesz wojennych ze szczytu Wieży Piastowskiej, tworzeniu własnych linorytów, które zostaną następnie wydrukowane przy użyciu zabytkowej maszyny. Będzie to także okazja do napisania staropolskich listów miłosnych. Jest o co powalczyć, bo wśród nagród są między innymi kilkudniowy pobyt w Karpaczu, weekend we Wrocławiu, wstęp do parku wodnego w Istebnej.

Skąd Cieszyn?

Nieprzypadkowo Cieszyn wybrano na miejsce ogólnopolskich obchodów. W 1883 roku w Cieszynie upamiętniono 200. rocznicę zwycięstwa polskiego wojska pod Wiedniem, choć z powodu zaborów Polski nie było wówczas na mapie świata. Mieszkańcy Cieszyna ufundowali pamiątkową tablicę. W czasie II wojny światowej zarekwirowaną przez Niemców tablicę wykradli z narażeniem życia trzej druhowie. Obecnie znajduje się na fasadzie kamienicy na rynku.



*POGODA NA WRZESIEŃ 2013
*Koszmarny wypadek w Jasienicy: Jechał pod prąd i zginął w płomieniach [ZDJĘCIA +18]
*MISS POLKA 2013: Najpiękniejsze dziewczyny Polski wybrane! [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Kolejka Elka już działa! Zobacz całą trasę z lotu ptaka [ZDJĘCIA+ WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!