Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niespełna 60 procent nauczycieli w Częstochowie chce się szczepić szczepionką Astra Zeneca

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Nauczyciele będą szczepieni szczepionką Astra Zeneca
Nauczyciele będą szczepieni szczepionką Astra Zeneca Fot.Grzegorz Galasiński/ Dziennik Łódzki
Tylko 57,5% częstochowskich nauczycieli (do 60. roku życia) uprawnionych do przyjęcia szczepionki Astra Zeneca, chce się zaszczepić tą szczepionką. Dane przedstawił Urząd Miasta w Częstochowie. Niestety w piątek (12 lutego) nie było możliwe rozpoczęcie szczepień w szpitalu miejskim, ponieważ nie otrzymał on pierwszej partii szczepionek Astra Zeneca przeznaczonych dla nauczycieli. Jeżeli szczepionki dotrą - szczepienia zaczną się w poniedziałek.

Według informacji, które Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy zebrał z miejskich szkół, przedszkoli i placówek oświatowych chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19 zgłosiło ok. 57,5% nauczycieli (do 60. roku życia) uprawnionych do przyjęcia szczepionki Astra Zeneca.

Informacja dotyczy tylko szkół i przedszkoli publicznych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Częstochowa. Osoby chętne do szczepień dyrektorzy szkół zgłaszali poprzez ministerialny System Informacji Oświatowej. Na 2237 osób uprawnionych do szczepień akces zgłosiło 1285 osób. Odsetek w poszczególnych jednostkach był bardzo zróżnicowany (od „zera” zgłoszeń w jednej z mniejszych placówek do 100% w dwóch szkołach). W niektórych przypadkach mniejsza liczba chętnych mogła być spowodowana przejściem zakażenia koronawirusem przez znaczący procent nauczycieli danej szkoły/przedszkola i nabyciem przez nich okresowej odporności, co pozwala im czekać na późniejsze szczepienie preparatami Pfizer i Moderna.

Nie przeocz

Szczepienia nauczycieli mają odbywać się w tzw. szpitalach węzłowych, czyli - w Częstochowie - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (podlegającym władzom marszałkowskim) oraz Miejskim Szpitalu Zespolonym.

Niestety w piątek nie było możliwe rozpoczęcie szczepień w szpitalu miejskim, ponieważ nie otrzymał on pierwszej partii szczepionek Astra Zeneca przeznaczonych dla nauczycieli. Jeżeli szczepionki dotrą - szczepienia zaczną się w poniedziałek. Na proces dostarczania szczepionek nie ma wpływu oczywiście ani dyrekcja szpitala, ani władze miasta. Ich dystrybucją zajmuje się administracja rządowa.

Zobacz koniecznie

Zodnie z rządowymi wytycznymi, chęć przyjęcia szczepionki Astra Zeneca mogły/mogli obecnie zgłosić:

  • nauczycielki/nauczyciele wychowania przedszkolnego,
  • osoby zatrudnione jako pomoc nauczyciela, pomoc wychowawcy,
  • nauczycielki/nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych,
  • nauczycielki/nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
  • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, oraz pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych pracujący stacjonarnie,
  • opiekunki/opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie, a także pracownicy placówek pieczy zastępczej,
  • osoby z pedagogicznej kadry kierowniczej szkół i placówek oświatowych, objętych na tym etapie szczepieniem.

Dotyczyło to tylko osób do 60. roku życia, ponieważ tej grupie wiekowej jest obecnie rekomendowana szczepionka Astra Zeneca.

Szczepionka jest podawana w dwóch dawkach, w odstępie minimum 4 tygodni

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera