Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niespodziewane masówki górników na kopalniach PGG na Śląsku. Związkowcy rozmawiają od rana z górnikami: Musimy pokazać naszą siłę

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Niespodziewane masówki na kopalniach PGG. Związkowcy rozmawiają od rana z górnikami: Musimy pokazać naszą siłę
Niespodziewane masówki na kopalniach PGG. Związkowcy rozmawiają od rana z górnikami: Musimy pokazać naszą siłę Facebook; Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80"
Na kilku kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej od rana odbywają się spontanicznie zorganizowane masówki informacyjne. Związkowcy rozmawiają z górnikami na temat aktualnej sytuacji w spółce. - Walka trwa - napisano na końcu posta na Facebooku opublikowanego przez Komisję Krajową WZZ "Sierpień 80".

Niespodziewane masówki górników na kopalniach PGG na Śląsku

Na kilku kopalniach, jak Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła czy Wujek, odbywają się spontaniczne masówki zorganizowane przez Komisję Krajową WZZ "Sierpień 80". Związkowcy rozmawiają z górnikami o sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej, w tym przede wszystkim o przebiegu ostatnich rozmów z rządem i zarządem PGG.

Sierpień 80: Musimy pokazać naszą siłę. Rządzący pilnie to obserwują

- Informujemy o potrzebie wspólnego udziału w poniedziałkowym 2-godzinnym strajku ostrzegawczym (poranna zmiana) - przekazują związkowcy Sierpnia. - Apelujemy też o masowy udział w referendum strajkowym 25 lutego. Musimy się, biorąc w nim udział, policzyć i pokazać naszą siłę, bo rządzący pilnie to obserwują - czytamy w poście opublikowanym na Facebooku.

Zarobki górników. Paski zamieszczone na profilu Facebook "Tyle zarabia Górnik Koniec kłamstw"

Tyle zarabia górnik. Koniec kłamstw. Zarobki górników odtajn...

Ponadto wciąż trwają zapisy na wyjazd na demonstrację do Warszawy, która ma odbyć się 28 lutego.

- Zapisywać się można w każdej organizacji związkowej na każdej kopalni PGG. My jako WZZ "Sierpień 80" mamy bardzo dużo zgłoszeń. Ale to wspólna międzyzwiązkowa walka. Naciskajcie inne związki, by podeszły do tego poważnie - podaje Sierpień.

Związkowcy z tej grupy zapewniają, że mają zapisanych ludzi "na kilka autobusów z każdej kopalni". - A inni? Pytacie, czy jak nie należycie do żadnego związku zawodowego , to czy też możecie jechać. Możecie, musicie. To nasza wspólna walka. Każdy górnik PGG ma możliwość zapisania się na wyjazd na demonstrację w Warszawie w każdym, dowolnym pośród wszystkich związków zawodowych na swojej kopalni. Walka trwa! Szczęść Boże - podkreślono na koniec posta w mediach społecznościowych.

Manifestacja w Imielinie przerodziła się niemal w bijatykę. Doszło do szarpaniny. W ruch poszły petardy i kamienie.

Burdy w Imielinie: górnicy zaatakowali mieszkańców petardami...

Porozumienie w sprawie czternastek. Ale strajk i tak będzie

Przypomnijmy, że akcja ratunkowa w wykonaniu wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędy zdała się przynieść pewne efekty, choć nie doprowadziła do całkowitego załagodzenia napiętej sytuacji w PGG. 6 lutego ministrowie pojawili się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności, by rozmawiać ze związkowcami górniczymi na temat trudnej sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej.

Oferta promocyjna

Rozmowy dotyczyły między innymi postulatów, które podjął sztab protestacyjno-strajkowy powołany w czterech tematach w spółce przez związki zawodowe, czyli: wysokość wypłaty 14. pensji za 2019 rok, podwyżki wynagrodzeń za 2020 rok, brak przychodów z zakontraktowanego węgla przez Spółki Energetyczne, próba cichej likwidacji kopalń.

Jak się okazuje, stronom udało się porozumieć tylko w kwestii czternastek. Mają być, tak jak chcieli związkowcy (choć ich postulat nie został w pełni zrealizowany), uzależnione od ilości wydobycia w poszczególnych kopalniach.

Nie przegap

- W kopalniach, które wykonały plan wydobycia, świadczenie to będzie wypłacone w wysokości 27 proc., tj. wysokość nagrody rocznej wyniesie łącznie 112 proc., a w pozostałych - od 95 proc. do 100 proc. - podała Polska Grupa Górnicza.

Górnicy chcą zarabiać więcej. Związkowcy żądają wysokich podwyżek

Nie dogadano się jednak w pozostałych kwestiach, więc - jak zapowiedział Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności - zaplanowany strajk ostrzegawczy i tak się odbędzie. Decyzja o zorganizowaniu protestów zapadła już 5 lutego i na razie związkowcy nie chcą się z niej wycofywać.

- W związku z trudną sytuacją w górnictwie, a zwłaszcza w Polskiej Grupie Górniczej, sztab protestacyjno-strajkowy PGG w dniu 5 lutego 2020 r. ustalił harmonogram działań - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez związkowców.

Strajk górników - Harmonogram

  • 17 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzony 2-godzinny strajk ostrzegawczy w kopalniach i zakładach PGG
  • 25 lutego 2020 r. zostanie przeprowadzone referendum strajkowe we wszystkich zakładach i kopalniach PGG
  • 28 lutego 2020 r. odbędzie się manifestacja w Warszawie

Dokument został podpisany przez trzynaście górniczych organizacji związkowych. Górnicy postanowili sięgnąć po rozwiązanie ostateczne, któremu próbują zapobiec ministrowie. Wcześniej nawet mediator nie był w stanie doprowadzić do porozumienia pomiędzy zarządem spółki a stroną społeczną, czyli związkowcami i górnikami. Kością niezgody są przede wszystkim podwyżki dla pracowników, których ci się domagają, a zarząd PGG jasno podkreśla, że nie jest w stanie podnieść pensji aż o 12 procent.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty