Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niespotykana czerwona "Lama" zamieszkała w Chorzowie. To nowa lokatorka skansenu

OPRAC.:
Martyna Urban
Martyna Urban
Niespotykana czerwona "Lama" zamieszkała w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Co krowa robi w Chorzowie?
Niespotykana czerwona "Lama" zamieszkała w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Co krowa robi w Chorzowie? Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
Krowa imieniem Lama rasy czerwona polska dołączyła do zwierząt, jakie żyją na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. 2-letnia jałówka przybyła z Ośrodka Hodowli Zarodowej Zdrój.

Prawie dwuletnia jałówka przyjechała do nas z Ośrodka Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój w ubiegłym tygodniu. Jej rodzicami są krowa Lama oraz byk Pawik. Zamieszkała w specjalnie zbudowanej wiacie przy zagrodzie z Łaz gdzie dzieli wybieg z końmi.

To zupełnie naturalne towarzystwo dla krów, dawniej konie bardzo często współdzieliły zagrodę z krowami. Obserwujemy jednak jak będą zachowywać się zwierzęta. Na razie wszystko przebiega pomyślnie - zwierzęta dogadują się i okazują sobie zainteresowanie. - mówi Agnieszka Grudzińska, zootechnik z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

Rasa krowy, która została zakupiona przez muzeum nie jest przypadkowa. Bydło czerwone na terenach ziem polskich pojawiło się prawdopodobnie w XVI w. W okresie międzywojennym stanowiło 25 proc. całej krajowej populacji bydła - wyróżniano przy tym trzy odmiany tej rasy: podgórską, dolinową i śląską. Obecnie populacji rasy polskiej czerwonej jest utrzymywane dla zachowania i ochrony zasobów genetycznych.

Nie przeocz

Czerwona rasa bydła cechuje się długowiecznością

Rasę charakteryzuje m.in dobre przystosowanie się do trudnych warunków środowiska, odporność na choroby i długowieczność – dodaje Grudzińska – cechy te zarówno przed laty jak i obecnie są pożądanymi u bydła. Zwierzęta te, w porównaniu z obecnie hodowanymi krowami, są stosunkowo niewielkie (ok.1,3 m w kłębie) mają jednak mają silne nogi i mocne racice.

Lama nie jest wybredna w kwestii pokarmu – żywi się głównie trawą sianem i słomą – ponieważ nie jest hodowana by dawać mleko, nie potrzebuje bogatego i wysokokalorycznego pożywienia.

Chciałabym zwrócić uwagę by nie dokarmiać zarówno krowy jak i pozostałych zwierząt na terenie skansenu. Przeżuwacze, do których zalicza się krowa, jest bardzo wrażliwym zwierzęciem – spożycie niewłaściwego pokarmu, może spowodować wzdęcie które stanowi śmiertelne zagrożenie dla jego życia – mówi Agnieszka Grudzińska.

Na razie jałówka pasie się przy zagrodzie w Łazach, wkrótce jednak będzie wypasana „na paliku” na licznych łąkach chorzowskiego muzeum.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera