Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie w Cieszynie: pod kaplicą jest krypta!

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Krypta została odsłonięta podczas prac związanych z izolacją fundamentów kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie.
Krypta została odsłonięta podczas prac związanych z izolacją fundamentów kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. materiały Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach
Podczas prac budowlanych związanych z izolacją fundamentów kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie pod kaplicą Świętego Krzyża została odsłonięta krypta, a także fundamenty kościoła od strony pl. Dominikańskiego. – Te odkrycia wymagają analizy naukowej – wskazują przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Znajdujący się w centrum Cieszyna kościół pw. św. Marii Magdaleny to najstarszy w mieście kościół katolicki, tzw. kościół farny. Pochodzi z XIII wieku, a od 1960 roku jest wpisany do rejestru zabytków. Podczas prowadzonych aktualnie prac budowlanych związanych z izolacją fundamentów kościoła, pod kaplicą Świętego Krzyża została odsłonięta krypta.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Jak informują przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, w piątek 81 września zostały przeprowadzone oględziny wnętrza krypty. Specjaliści stwierdzili dobrze zachowaną ceglaną konstrukcję sklepienia i ścian wraz ze schodami w południowej części.

- Krypta od wielu lat, być może kilkudziesięciu, była niedostępna, a zidentyfikowane wewnątrz schody wiodące do wyjścia w posadzce kaplicy zostały zaślepione uniemożliwiając zejście od strony kościoła – informują przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Kaplica Świętego Krzyża znajduje się od strony północnego zachodu przy kościele pw. Św. Marii Magdaleny. Został ufundowana w 1660 roku przez Jana Fryderyka Larischa. Prawdopodobnie pogrzebano w niej m. in. starostę ziemskiego Adama Wacława Paczyńskiego, hrabiego z Tęczyna (1727 rok).

Jak jednak przypomina serwis Principatus Teschinensis - Księstwo Cieszyńskie (principatusteschinensis.blogspot.com) krypta została odkryta już 1934 roku. Wówczas, 10 kwietnia 1934 roku, grupa badawcza zeszła do podziemi cieszyńskiego kościoła. Natknęli się prawie dwumetrowy nasyp gruzu, jaki powstał po pożarze kościoła w 1789 roku. W tym gruzowisku badacze znaleźli m.in. kości ludzkie. W efekcie prac odnaleźli grobowce cieszyńskich szlachciców, mieszczan, zakonników, a także osób zasłużonych dla Cieszyna. Odkopano również grupę grobów, które oznaczono jako miejsca pochówku książąt cieszyńskich i znajdującą się pod samym ołtarzem sporą kryptę grobową.

W związku z jej ponownym odsłonięciem krypty serwis Principatus Teschinensis - Księstwo Cieszyńskie kolejny raz zaproponował wmurowanie w posadzkę kościoła tablic lub tablicy zbiorczej z imionami spoczywających tam osobistości - przede wszystkim książąt z dynastii Piastów, którzy nie doczekali się należytego upamiętnienia.

Oprócz odkrycia krypty pod kaplicą Świętego Krzyża podczas prac ziemnych prowadzonych od strony pl. Dominikańskiego zostały odsłonięte także fundamenty kościoła. Fundamenty są ze zróżnicowanego budulca kamiennego i ceglanego.

- Te odkrycia wymagają analizy naukowej – przyznają przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Dlatego też w najbliższym czasie planowane jest spotkanie z ekspertem ds. historii architektury zakonu oo. Dominikanów na terenie Czech i Moraw, bowiem kościół pierwotnie stanowił część klasztoru. - Obecny kościół parafialny został przebudowany na przełomie XVIII i XIX wieku na bazie kościoła dominikańskiego z prawdopodobnie drugiej połowie XIII wieku – przypominają konserwatorzy zabytków.

Musisz to wiedzieć

Prace związane z izolacją fundamentów prowadzone są przez parafię Świętej Marii Magdaleny w Cieszynie przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kościół pw. Św. Marii Magdaleny został wybudowany w XIII wieku (ok. 1263 roku) jako budowla romańska. Początkowo był świątynią klasztorną zakonu dominikanów i nosił wezwanie Najświętszej Maryi Panny. W dobie gotyku kościółek stał się transeptem rozbudowanej świątyni. Długie prezbiterium musiało pomieścić dominikanów, a nieco krótsza nawa – wiernych. Podczas reformacji (w latach 1544-1611) świątynia została przejęta przez ewangelików. Od 1611 do 1789 r. ponownie przeszedł w ręce zakonu. W 1784 r. stał się kościołem parafialnym parafii obejmującej wschodnią część miasta i okoliczne wsie. Po pożarze miasta w 1789 roku.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera