Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły kalendarz katowickiego IPN-u z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Jakub Marcjasz
arc.
W związku z 70. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wydał kalendarz, który ma przypomnieć o tych dramatycznych wydarzeniach z historii Polski.

Publikacja ukazała się dopiero w marcu, ale jak tłumaczy dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału, nie jest to przypadkowa data, bo właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których wielu tworzyło wcześniej oddziały Armii Krajowej. Kalendarz ma być kolejną, obok organizowanych co roku w sierpniu przez katowicki oddział IPN-u, formą podkreślenia i przypomnienia wydarzeń z 1944 roku.

Kolejne miesiące kalendarza są swego rodzaju opowieściami o wydarzeniach poprzedzających wybuch, samym przebiegu, a także wydarzeniach po zakończeniu powstania.

Rozpoczynają się od decyzji dotyczącej powołania Rady Jedności Narodowej, dalej decyzji dotyczących akcji "Burza", działań podejmowanych przez 27. Dywizję Piechoty w kolejnych miesiącach, aż w końcu sam wybuch powstania warszawskiego, jego przebieg i kapitulacja. Ostatnią datą w kalendarzu jest 19 stycznia, kiedy to Armia Krajowa została rozwiązana.

Każda ze stron kalendarza wzbogacona jest o zdjęcia prezentujące nie tylko działania wojenne, ale też życie codzienne, które toczyło się w walczącej stolicy.

Publikacja jest też okazją do przypomnienia osób, które walczyły z niemieckim okupantem i tworzyły historię, a często o tym nie mówiły publicznie. Przykładem jest prof. dr hab. Antoni Agopszowicz, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w latach 1981-1984 dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

"Kiedy pojawiły się informacje - po jego śmierci - że jako ppor. Tosiek Antoni Agopszowicz brał udział w ataku na budynek PAST-y, że był ranny w powstaniu, przechodził gehennę jenieckiego losu - stało się w pełni zrozumiałym wszystko to, co obrazowało jego postawę w okresie strajków studenckich, jak i wtedy, kiedy po wybuchu wojny z narodem wszelakimi sposobami bronił studentów i pracowników wydziału przed represjami, jaką troską otaczał wracających z internatów, i czym ostatecznie zakończyła się próba obrony manifestujących pod rektoratem w maju 1982 r. pracowników i studentów Uniwersytetu. Ten obraz musi być postrzegany przez pryzmat duchowości budowanej na ulicach powstańczej Warszawy" - napisał we wstępie do kalendarza dr Andrzej Drogoń.

Kalendarz trafił do szkół, instytucji publicznych i środowisk kombatanckich.

- Poprzez publikację chcemy zwrócić uwagę na to, aby nie gubić etosu tego wydarzenia, złożyć hołd osobom, które tworzyły powstanie, a także zachęcić do spojrzenia w przeszłość - podkreśla dyrektor katowickiego IPN-u.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!