Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikiszowiec na starych zdjęciach robi wrażenie. Już w okresie międzywojennym uwieczniono na nich jego oryginalną architekturę. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Nikiszowiec na starych fotografiach robi wrażenie. Już w okresie międzywojennym uwieczniono na zdjęciach jego oryginalną architekturę, zaprojektowaną przez Georga i Emila Zillmannów na początku dwudziestego wieku. To zabytkowe katowickie osiedle wyróżnia nie tylko charakterystyczna zabudowa, ale również niepowtarzany klimat, a ponadto – odegrało istotną rolę w historii. Mało tego, to właśnie tam nakręcono ważne sceny do filmów, takich jak „Sól ziemi czarnej” czy „Perła w koronie” w reżyserii Kazimierza Kutza. Nikiszowiec na fotografiach archiwalnych to przede wszystkim ceglane budynki, plac ze słynnymi podcieniami, kościół świętej Anny oraz osiedlowe ulice. Nie widać tam pomalowanych na czerwono wnęk okiennych, ale z łatwością można je sobie wyobrazić, mając w pamięci obecny wygląd osiedla, które – z drobnymi wyjątkami – zachowało swoją pierwotną formę. Nikiszowiec uznano w 2011 roku za Pomnik Historii, jaki zachwyca każdego, kto odwiedza to niezwykle klimatyczne miejsce, znajdujące się w stolicy województwa śląskiego. Zobacz zdjęcia archiwalne z zabytkowego osiedla w Katowicach!

Osiedle w całości zbudowane z cegły zachwyca swoją architekturą

Nikiszowiec budowano od 1911 do 1919 roku według projektu Georga i Emila Zillmannów. Z założenia miał być osiedlem robotniczym, przeznaczonym dla pracowników kopalni Giesche, a jego nazwa pochodzi od szybu „Nickisch”. Wszystkie budynki wzniesiono z cegły i na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo jednolicie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W rzeczywistości poszczególne grupy bloków różnią się jednak wielkością oraz planem. Wystarczy z uwagą przyjrzeć się tamtejszej zabudowie, aby dostrzec, że budynki mają inne kształty wykuszów czy obramień okiennych, a także bram. Różnice tkwią nawet w wejściach do klatek schodowych. Cechą charakterystyczną architektury są tam również pomalowane na czerwono wnęki okienne.

Osiedle składa się też z sieci ulic oraz zielonych dziedzińców, a centralnym jego punktem jest plac Wyzwolenia, przy którym znajdują się słynne podcienia. Nikiszowiec uznano w 2011 roku za Pomnik Historii, jaki zachwyca każdego, kto odwiedza to niezwykle klimatyczne miejsce, znajdujące się w stolicy województwa śląskiego.

Nikiszowiec na zdjęciach z okresu międzywojennego

To zabytkowe katowickie osiedle uwieczniono na zdjęciach już w latach międzywojennych, kiedy tętniło życiem mieszkających tam górników i pracowników kopalni Giesche. Pomiędzy rzędami bloków mieszkalnych, na dziedzińcach mieściły się budynki gospodarcze, służące do hodowli zwierząt, a także między innymi piece do wyrobu chleba i ciasta.

Na placu centralnym robiono zakupy w znajdujących się tam sklepach oraz korzystano z punktów usługowych, takich jak poczta czy pralnia. Nikiszowiec na fotografiach archiwalnych sprzed stu lat to przede wszystkim ceglane budynki, plac ze słynnymi podcieniami, kościół świętej Anny oraz osiedlowe ulice. Nie widać tam pomalowanych na czerwono wnęk okiennych, ale z łatwością można je sobie wyobrazić, mając w pamięci obecny wygląd osiedla, które – z drobnymi wyjątkami – zachowało swoją pierwotną formę.

W załączonej galerii prezentujemy Nikiszowiec na starych fotografiach, udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz zdjęcia archiwalne z zabytkowego osiedla w Katowicach!

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nikiszowiec na starych zdjęciach robi wrażenie. Już w okresi...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera