Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikt nie chce budować stacji benzynowych przy nowej A1 w Śląskiem. Nie było chętnych w kolejnym przetargu

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Czy MOP Wierzchowisko, podobnie jak MOP Gorzelanka Wschód i Zachód (Na zdjęciu) będzie miał tylko funkcję wypoczynkową?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy MOP Wierzchowisko, podobnie jak MOP Gorzelanka Wschód i Zachód (Na zdjęciu) będzie miał tylko funkcję wypoczynkową?Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Nie ma chętnych na dzierżawę Miejsc Obsługi Podróżnych przy autostradzie A1. Chodzi o MOP Wierzchowisko Wschód i Wierzchowisko Zachód. Odbyły się już dwa przetargi. Chętnych brak. GDDKiA zapowiada więc ponowną szczegółową analizę warunków przetargu i ogłoszenie go po raz trzeci. Jednocześnie opóźnienie notują dwaj dzierżawcy budujący stacje paliw na MOP-ach Woźniki. Niestety, nie zatankujemy tam tej wiosny.

Stacje benzynowe przy A1 powstają z opóźnieniem

Przy autostradzie A1 dwa MOP-y już mają dzierżawców. To MOP Woźniki Wschód i MOP Woźniki Zachód. GDDKiA podpisała z nimi umowy w ubiegłym roku. Firmy Lotos Paliwa z Gdańska i Circle K Polska budują na MOP-ach Woźniki Wschód i Woźniki Zachód swoje stacje benzynowe i restaurację. Stacje miały być gotowe już wiosną 2023 roku. Byłyby to jednocześnie pierwsze stacje przy nowym odcinku A1 w województwie śląskim. Byłyby, ale nie będą, bowiem obaj dzierżawcy zapowiadają opóźnienie.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

- Obaj dzierżawcy mają aneksy dotyczące terminu realizacji. To przesunięcie w stosunku do pierwotnego terminu o pół roku – powiedział nam Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wynika więc z tego, że w wakacje nie zatankujemy jeszcze na MOP-ach Woźniki Wschód i Zachód. Najwcześniej stacje paliw będą tam czynne dopiero jesienią tego roku.

MOP Wierzchowisko Wschód i Zachód. Tu nikt nie chce budować stacji

Nie będzie też w najbliższym czasie stacji na innych MOP-ach przy nowej A1 w Śląskiem. Chodzi o MOP Wierzchowisko Wschód i MOP Wierzchowisko Zachód. GDDKiA czekała na oferty chętnych do wydzierżawienia tych miejsc do końca marca. Dzierżawcy mogliby tam postawić między innymi stacje benzynowe. Niestety, choć był to już drugi przetarg – chętnych znowu nie było.
Co na to GDDKiA?

- Na tę chwilę mogę powiedzieć, że bardzo dokładnie przeanalizujemy jeszcze raz zapisy warunków tego zamówienia. Możliwe, że coś w nich jeszcze zmienimy i wtedy ogłosimy kolejny przetarg – mówi Marek Prusak.

Na budowie drogi ekspresowej S1 w Beskidach całkiem sporo się dzieje. Jak widać na zdjęciach, ciężki sprzęt pracuje...Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa drogi ekspresowej S1 w Beskidach przyspiesza wiosną. ...

Możliwe zmiany warunków dla potencjalnych dzierżawców MOP-ów

Nie byłby to pierwszy raz, bo już raz zmieniono niektóre zapisy. W porównaniu do pierwszego przetargu, zmieniono jedną kwestię. W najnowszym przetargu nie było już zapisu mówiącego, że ten sam dzierżawca nie może dzierżawić obu MOP-ów (Wschód i Zachód) lub dzierżawić kolejnych, MOP-ów przy tym odcinku A1.Niewykluczone, że przed kolejnym przetargiem znów pojawią się zapisy dotyczące np. czasu realizacji czy wysokości czynszu jaki będą musieli płacić dzierżawcy. Wszystko zależy jednak od wniosków jakie specjaliści w GDDKiA wyciągną po analizie obecnego postępowania przetargowego.

Stacje mogą też tam nigdy nie powstać, bo GDDKiA zmieni kategorię MOP przy A1

Nie jest jednak wykluczone, że gdyby podczas trzeciego przetargu także nie zgłosił się nikt chętny na budowę stacji benzynowej na MOP-ach Wierzchowisko Wschód i Zachód, GDDKiA nie będzie już dłużej szukać i po prostu zmieni funkcjonalność MOP-ów na niższą, czyli taką, na której nie będzie musiała powstać stacja benzynowa czy sklep, albo restauracja.
Taki manewr już raz wykonano w przypadku innego MOP-u przy A1. Chodzi o MOP Mszana Południe. MOP znajduje się na odcinku pomiędzy węzłem Mszana a węzłem Gorzyce.
Tutaj także odbyło się kilka nierozstrzygniętych przetargów na wyłonienie dzierżawcy tego miejsca i dostosowania go do postawienia tu sklepu i stacji benzynowej. Po nieudanych przetargach nastąpi tu zmiana sposobu jego udostępnienia użytkownikom. MOP będzie miał ostatecznie niższą funkcjonalność, czyli będzie pełnił jedynie funkcje wypoczynkowe, będzie tu tylko zieleń, parkingi i ławeczki oraz toalety.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera