Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nitroerg w Bieruniu ma 150 lat. To ósma w świecie fabryka dynamitu. Zobaczcie zdjęcia z jubileuszu

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Jubileusz 150-lecia Nitroerg w Bieruniu
Jubileusz 150-lecia Nitroerg w Bieruniu Lucyna Nenow / Polska Press
Firma Nitroerg w Bieruniu świętuje 150. urodziny, 15. rocznicę połączenia z zakładem w Krupskim Młynie oraz 10-lecie przynależności do KGHM Polska Miedź. Podczas jubileuszowej uroczystości w Domu Kultury Gama w Bieruniu uhonorowano 44 osoby: 41 z nich otrzymało odznaczenia Zasłużony dla Nitroerg S.A., trzy odebrały odznakę honorową Zasłużony dla KGHM Polska Miedź. Odznaczenie specjalne otrzymał Instytut Nafty i Gazu z Krakowa, z którym od prawei 30 lat Nitroerg współpracuje w zakresie badań i rozwoju.

Fabryka Nitroerg w Bieruniu świętuje 15-lecie

W 1867 r. opatentowany został dynamit wynaleziony przez Alfreda Nobla, a już cztery lata później, w 1871 r. Królewski Pruski Urząd w Opolu wydał zezwolenie na produkcję tego materiału „na granicy pól miejskich Bierunia Starego”.

Z pomysłem budowy fabryki wystąpił Oscar Guttman - chemik, przedsiębiorca, dziennikarz i według niektórych źródeł wspólnik Alfreda Nobla. Budowa rozpoczęła się w lipcu 1871 r., a wiosną 1872 r. zakład opuściły pierwsze ładunki dynamitu

, czytamy w materiałach prasowych.

Była to ósma fabryka dynamitu na świecie.

Trzy lata później, w 1874 r., produkcja dynamitu zaczęła się w Krupskim Młynie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Dopiero później podobne fabryki powstały we Francji czy na Wyspach Brytyjskich.
W ciągu tych lat zmieniały się nazwy zakładów w Bieruniu i Krupskim Młynie, ich właściciele, a nawet profil produkcji (w okresie PRL produkowały m.in. zderzaki do fiatów, miski, hełmy, opakowania do mleka), ale przez cały czas zajmowały się nieprzerwanie produkcją materiałów wybuchowych i środków strzałowych.

W 2006 roku oba zakłady – wcześniej wobec siebie konkurencyjne – połączyły się w jedną firmę – tworząc spółkę Nitroerg S.A. W 2011 roku firma zakupiona została przez KGHM Polska Miedź S.A. – światowego lidera w produkcji miedzi i srebra.

Nie przeocz

- Nitroerg ma w tej chwili bardzo dobre wyniki i świetną sytuację eksportową. Życzę dobrych perspektyw biznesowych i dalszego rozwoju - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.
- Jesteśmy stabilną i nowoczesną firmą. Myślę, że najlepsze lata mamy jeszcze przed sobą - powiedział Grzegorz Sosna, prezes zarządu Nitroergu.

Nitroerg w Bieruniu Krupskim Młynie zatrudnia w tej chwili prawie prawie 1000 pracowników i jest największym w Polsce oraz jednym z największych w Europie producentem materiałów wybuchowych i systemów inicjowania.

Firma produkuje m.in. dynamity, materiały wybuchowe emulsyjne, lont detonujący, rurkę detonującą, zapalniki, a także uszlachetniacze oleju napędowego. Produkty Nitroergu trafiają do odbiorców z ponad 40 krajów m.in. do Korei Południowej, Australii, na Wyspy Owcze czy do Ghany.

Podczas oficjalnych uroczystości w Domu Kultury Gama w Bieruniu wystąpił kwintet Ponticello z Bojszów, z towarzyszeniem którego śpiewał Adam Żak (który jednocześnie prowadził akademię jako konferensjer).
Wystąpiła też Aleksandra Orłowska, finalistka "Szansy na sukces", córka emerytowanego pracownika zakładu z Krupskiego Młyna, która oświadczyła, że fabryką dynamitu związana jest większość jej rodziny od pokoleń. Pracował tam nie tylko ojciec, ale wcześniej także dziadek. Pracownikami tego zakładu są ponadto jej znajomi.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera