Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niż Florenz nad Polską: przyniesie burze śnieżne i porywisty wiatr. Prognoza pogody na poniedziałek 14.01.2019

TK
Gwałtowne załamanie pogody: idą śnieżyce
Gwałtowne załamanie pogody: idą śnieżyce Robert Wozniak
Niż Florenz nad Polską - co przyniesie pogoda w poniedziałek 14.01.2019? Wraz z niżem Florenz pojawi się nad Polską niespokojne niebo - w wielu miejscach kraju będzie bardzo silnie wiało, spodziewać również się można burz śnieżnych i śnieżyc, co ma związek z gradientem ciśnienia. Sprawdź prognozę pogody na najbliższy dzień.

Niż Florenz przyniesie porywisty wiatr i burze

Niż Florenz to głęboki niż, którego ośrodek znalazł się w niedzielę 13.01 nad środkową częścią Bałtyku przesunie się na północny wschód. Nad Polskę nadciągać zacznie arktyczne powietrze, które charakteryzować się będzie chwiejnością - opisuje sytuację pogodową Artur Surowiecki ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.

Poniedziałek przyniesie zmianę pogody, lokalnie dochodzić może do:

  • występowania porywistego wiatru, wiejącego z prędkością do 60-80 km/h, a w górach nawet powyżej 100 km/h,
  • burz śnieżnych i śnieżyc.

Czytaj również:
Pogoda na styczeń i ferie zimowe. Czeka nas atak zimy?

Czekają nas również przelotne opady śniegu, które momentami mogą być intensywne. Synoptycy informują, że spaść może:

  • do 5 centymetrów śniegu na południowym wschodzie kraju,
  • do 10 centymetrów śniegu w górach.
Niektórzy mają już zaplanowany rodzinny wyjazd lub zimowisko dla dzieci, inni szukają sposobu na spędzenie czasu na ostatnią chwilę. Zima w polskich miastach już dawno przestała przypominać zimę. Późne zimy, które trwają aż do marca, względnie wysokie temperatury, krótkotrwałe, ale uciążliwe mrozy. Aby pokazać dzieciom prawdziwy obraz zimy warto wybrać się w miejsca, w których na pewno będzie śnieg. Beskidy, Tatry a nawet Mazury, oferują stoki narciarskie, na których klimat będzie iście alpejski. Naturalny lub sztuczny śnieg, minusowe temperatury, biało aż po horyzont. Odpoczynek od miejskiego zgiełku i przyjemny wysiłek w jednym. Polskie stoki narciarskie charakteryzują się różnorodnością. W jednym ośrodku narciarskim znajduje się co najmniej kilka tras dostosowywanych do stopnia zaawansowania umiejętności. Dla dzieci przygotowane są dodatkowe atrakcje takie jak jazda pontonem, zjazdy na sankach czy innych ślizgających przedmiotach, zimowe parki zabaw. W praktycznie każdym ośrodku znajdziemy szkółki narciarskie. Sprawdź 10 ośrodków narciarskich w Polsce, do których łatwo dojechać. Zobacz cennik i przekonaj się ile kosztują skipassy. W niektórych ośrodkach karnet narciarski jest darmowy, jeśli nocuje się w regionie!

Białe szaleństwo w Polsce. Te miejsca to raj dla narciarzy, ...

Największa intensywność wspomnianych zjawisk atmosferycznych przewidywana jest na godziny południowe i popołudniowe - przeczytamy na łamach serwisu fanipogody.pl

Temperatura wahać się będzie między -1 st. a 2-3 st. Celsjusza.

Z uwagi na zmianę pogody szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy - na drogach będzie ślisko.

Łowcy burz ostrzegają

W związku z występowaniem chwiejności, już od rana nad Polską będą się przemieszczać strefy silnych opadów konwekcyjnych. Będą to głównie opady śniegu i krupy śnieżnej. Modele o większej rozdzielczości przestrzennej prognozują kilka dość mocno rozbudowanych układów wielokomórkowych przesuwających się z NW na SE. W tych układach istnieje ryzyko występowania wyładowań atmosferycznych.

Najwięcej burz powinno być na zachodzie, południowym zachodzie i północy kraju, choć należy podkreślić, że będą to zjawiska pojedyncze, dość mocno rozproszone. Ponadto silnie rozproszone burze niewykluczone są na terenie niemal całego kraju i regiony, w których zjawiska te na pewno nie wystąpią są praktycznie niemożliwe do określenia.

Ich największa aktywność przypadnie na południe i godziny popołudniowe. Podczas przechodzenia stref opadów konwekcyjnych i burz będzie występował silny i porywisty wiatr, który lokalnie może osiągać w porywach prędkość do 80-90 km/h. Modele sugerują, że w niektóre układy wielokomórkowe będą przesuwać się wzdłuż swojej dłuższej osi (training storms/cells), stąd miejscami podczas ich przechodzenia może spaść nawet kilkanaście cm śniegu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn reporterów DZ

Finał akcji DZ "Wybierz sobie Mikołaja"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo