Niższy PIT 2019. Dla wszystkich już od 1 października. Kto skorzysta, ile - w ocenie eksperta [18.09.2019 r.]

Agnieszka Biegała-Dudek/AIPZaktualizowano 
Krótkie terminy wprowadzenia nowych uregulowań podatkowych i potrzeba dostosowania się do nich w obszarze tak wrażliwym, jak płace, wzbudzają jednak ogromne zainteresowanie pracodawców i pracowników. Tomasz czachorowski / Polska Press
Niższa, czyli 17% (zamiast 18%) stawka podatkowa obejmie podatników rozliczających się w ramach pierwszej stawki skali podatkowej. Pozytywny, choć relatywnie słabszy wpływ powinni odczuć też zamożniejsi Polacy. Osoby zatrudnione w ramach działalności wykonywanej osobiście (kontrakty menedżerskie, powołania do rad nadzorczych, skład zarządu) skorzystają również na podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów. Opinie ekspertów na temat zmian i prognozy na przyszłość bywają jednak różne. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w trakcie tego roku, od 1 października.

Jak powiedział w Sejmie 30 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki, rekomendując Izbie ostateczne uchwalenie ustawy nowelizującej ustawę o PIT, na samej obniżce pierwszej skali tabeli podatkowej skorzysta ponad 25 mln Polaków, łącznie z emerytami. Osoby pracujące na kodeksowych umowach o pracę zyskają ponadto na podwyższeniu tzw. pracowniczych kosztów uzyskania przychodu.
Zmiany wchodzą w życie od razu, będą wiążące od 1 października, bo norma nakazująca wprowadzanie zmian w PIT do końca listopada, by obowiązywały od początku kolejnego roku podatkowego dotyczy tylko zmian niekorzystnych dla podatnika. korzystne ustawodawca może wprowadzać w życie natychmiast, a nawet z mocą obowiązującą wstecz.

Ponad 60 proc. Polaków skorzysta w pełni na niższym PIT. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają obowiązywać już od 1 października 2019 r. Czy korzyści rzeczywiście będą wyższe od kosztów, które poniosą m.in. samorządy lokalne? Jak nowe przepisy wpłyną na motywację pracowników zatrudnionych w korporacjach, małych i średnich przedsiębiorstwach, czy na uczelniach wyższych?

Krótkie terminy wprowadzenia nowych uregulowań podatkowych i potrzeba dostosowania się do nich w obszarze tak wrażliwym, jak płace, wzbudzają jednak
Krótkie terminy wprowadzenia nowych uregulowań podatkowych i potrzeba dostosowania się do nich w obszarze tak wrażliwym, jak płace, wzbudzają jednak ogromne zainteresowanie pracodawców i pracowników. Tomasz czachorowski / Polska Press

Motywacja?

Gdybyśmy potraktowali korzyść z obniżenia stawki podatkowej, jako rzeczywiste „podwyższenie” zarobków to będzie ono cieszyć pracownika podobnie, jak każda podwyżka. Radość będzie trwała jednak krótko. Faktyczna kwota, o którą wzrośnie wynagrodzenie netto może okazać się niezauważalna. W większości przypadków podwyżka „zginie” pośród comiesięcznych wydatków.

Im wcześniej każdy pracodawca czy pracownik zapozna się jednak ze szczegółami nowych regulacji, tym lepiej.

Ważniejszą kwestią jest szersza analiza skutków obniżenia stawki podatkowej. W efekcie ograniczone zostaną np. dochody samorządowe, a tym samym wydatki w naszym najbliższym otoczeniu. Z uwagi na źródło zmiany nie będą też formą dodatkowej motywacji dla pracowników. Każdą zatrudnioną osobę znacznie bardziej mobilizuje sytuacja, gdy zostaje ona indywidualnie doceniona za swoje zasługi lub wyróżniona na tle innych pracowników. Zmiany wprowadzane przez Ustawodawcę po prostu „nam się należą”.

Projekt ustawy przewiduje ponad dwukrotne podwyższenie kosztów pracowniczych. Dodatkowo projekt ustawy przewiduje zmiany w zakresie skali podatkowej polegające na zmianie stawki podatku 18 proc. na stawkę 17 proc., co oznacza obniżenie o 1 proc. podatku dochodowego od dochodów uzyskanych w roku podatkowym do kwoty 85 528 zł. Dochody jakie uzyskamy powyżej tej kwoty dalej będą objęte stawka 32 proc. To pierwsza zmiana (obniżka) w skali podatkowej od dziesięciu lat.
Jednocześnie podwyższona zostanie kwota wolna dla podatku.

Próg do przeskoczenia

Patrząc na zarobki w niektórych branżach (np. w szkolnictwie wyższym), można zastanawiać się, czy zmiany podatkowe dadzą pozytywne konsekwencje w edukacji? A może z uwagi na niższe dochody samorządowe będzie odwrotnie? Na chwilę obecną ciężko przewidzieć wszystkie skutki.

Grupa pracowników uczelni wyższych jest złożona. Oprócz pracowników akademickich, dla których praca naukowa jest często jednym z kilku źródeł dochodu, zatrudnione są tam także osoby do obsługi administracji, czy na stanowiskach technicznych. Myślę, że zmiany polegające na obniżeniu stawki podatkowej będą dotyczyć przede wszystkim tych pracowników.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż II próg podatkowy obowiązuje w Polsce od 2009r. Nie zmienia się on pomimo sukcesywnego wzrostu zarobków w naszym kraju. Należy spodziewać się więc, że coraz mniejszy odsetek podatników będzie odczuwać pozytywne skutki zmian.

Od soboty 14 września bardziej skomplikowane będzie logowanie się do każdego banku, trzeba też będzie wstukiwać PIN przy transakcjach opłacanych kartą zbliżeniową nawet gdy będą one o wartości niższej niż 50 zł. Co jeszcze zmieni wprowadzenie zasad tzw. otwartej bankowości? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły, w tym wyjaśnienia ekspertów.

Zmiana przepisów ma na celu obniżenie kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Projekt ustawy przewiduje ponad dwukrotny wzrost wysokości kosztów pracowniczych. Obecna ich wysokość jest taka sama od ponad dekady, mimo iż w tym czasie znacznie zmieniła się sytuacja na rynku pracy.
Przykładowo minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r. wynosi 2 250 zł, a w 2008 r. wynosiło 1 126 zł, co oznacza dwukrotny wzrost płacy minimalnej na przestrzeni 11 lat.

Systematycznemu wzrostowi płacy minimalnej nie towarzyszył jednak wzrost kosztów uzyskania przychodów dla pracowników, które są jednym z czynników wpływających na wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych płaconego przez pracowników.

Projekt ustawy zakłada zmianę tego stanu rzeczy.
Podwyższenie pracowniczych kosztów spowoduje automatyczne podwyższenie kosztów stosowanych do niektórych przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy PIT), tj. z tytułu:

  • pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich,
  • powołania do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,
  • umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Nowa skala podatkowa oraz kwota zmniejszająca podatek będzie kształtować się w następujący sposób:

do 85 528 zł, podatek wyniesie 17 proc. minus kwota zmniejszająca podatek (zróżnicowana jak obecnie w zalezności od sumy dochodów do opodatkowania za cały rok podatkowy; patrz dalej)
od 85 528 zł podatek wyniesie 14 539,76 zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 zł

  • Kwota zmniejszająca podatek:
  • 1 360 zł - dla podstawy obliczenia podatku nieprzekraczającej kwoty 8000 zł;
  • 1 360 zł pomniejszone o kwotę. obliczoną według wzoru: 834 zł 88 gr x (podstawa obliczenia podatku - 8 000 zł) – 5 000 zł, dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 8 000 zł i nieprzekraczającej kwoty 13 000 zł;
  • 525 zł 12 gr - dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 13 000 zł i nieprzekraczającej kwoty 85 528 zł;
  • 525 zł 12 gr pomniejszone o kwotę. obliczoną według wzoru: 525 zł 12 gr X (podstawa obliczenia podatku - 85 528 zł)- 41 472 zł dla podstawy obliczenia podatku wyższej od 85 528 zł i nieprzekraczającej kwoty 127 000 zł.
  • Przy obliczaniu zaliczek na podatek (od dochodów rocznych nieprzekraczających kwoty 85 528 zł) będzie stosowana kwota zmniejszająca podatek w wysokości 525,12 zł.

Ile zmian, tyle pytań

Zmiany w zakresie prawa podatkowego mają wysoki priorytet wdrożenia. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi wynagrodzenie pracowników. Co ciekawe, pytań odnośnie np. terminów udostępniania zmian jest zdecydowanie więcej niż wątpliwości odnośnie rzeczywistego zarysu i sugerowanego kierunku nowych przepisów związanych z obniżonym podatkiem, „zerowym PIT”, czy wyższymi kosztami uzyskania przychodów. Krótkie terminy wprowadzenia nowych uregulowań podatkowych i potrzeba dostosowania się do nich w obszarze tak wrażliwym, jak płace, wzbudzają jednak ogromne zainteresowanie pracodawców i pracowników. Jest ono naturalne. W końcu mówimy o części pieniędzy, która przynajmniej teoretycznie pozostanie w naszych kieszeniach.

Pierwsze efekty nowych przepisów będzie można zaobserwować jeszcze w tym roku. Dopiero po dłuższym czasie okaże się, jakie będą ich dalsze skutki. Zbyt duża ilość informacji i opinii może zniechęcać do poszukiwania odpowiedzi na nowe pytania.

polecane: 60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza.

Wideo

Materiał oryginalny: Niższy PIT 2019. Dla wszystkich już od 1 października. Kto skorzysta, ile - w ocenie eksperta [18.09.2019 r.] - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 65

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dziadek

Cały ten system można rozbić o kant d...! I tyle w temacie!

L
Lech
2019-08-12T09:33:52 02:00, Gość:

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.

21 sierpnia, 21:48, Gość:

Ludzie czy Wy przeczytaliście artykuł w ogóle? Podatek pomniejszą o gówniany procent ale koszty pracownicze wzrosną dwukrotnie. W dupę niech sobie wsadzą te zmiany 🙄🙄🙄

31 sierpnia, 12:13, Gość:

Zmniejszą PIT i wprowadzą PPK, mydlenie oczu. Zwiększanie zatrudnienia przy przewalaniu tej samej kasy.

31 sierpnia, 15:26, Gość:

Z jednego wiadra do drugiego! Ale oszukują!

5 września, 22:09, Gość:

Nie kompromitujesz się? Nie masz bladego pojęcia o rozliczeniach podatkowych i o tym ?ze jak rosną koszty uzyskania przychodu, to podatek jest mniejszy

Nie odzywaj się na te tematy bo nic nie wiesz.

10 września, 13:23, Gość:

takie to są matoły, elyta z wielkich miast, wielce wykształcona

12 września, 07:27, Gość:

Nigdy PiSu i Po!!!!jedni warci drugich!!!! Ludzie zacznijcie myśleć,bo nas wykończą!!!!!

Reszta, tak samo

G
Gość
8 września, 11:26, On:

Znów wspieranie najniższych warstw społecznych ludzi niewykształconych nie mających ambicji by zarabiać więcej ! Pozostań menelem a dostaniesz wszystko za darmo kosztem wykształconych i ambitnych !

8 września, 19:03, Gość:

odezwal sie przydu.... mafii zlodzieji co lupali co popadlo , ofe mistrzostwo swiata tuska sle....

Tak się składa , że posiadam wyższe wykształcenie. A zarabiam najniższą krajową.

G
Gość
2019-08-12T09:33:52 02:00, Gość:

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.

21 sierpnia, 21:48, Gość:

Ludzie czy Wy przeczytaliście artykuł w ogóle? Podatek pomniejszą o gówniany procent ale koszty pracownicze wzrosną dwukrotnie. W dupę niech sobie wsadzą te zmiany 🙄🙄🙄

31 sierpnia, 12:13, Gość:

Zmniejszą PIT i wprowadzą PPK, mydlenie oczu. Zwiększanie zatrudnienia przy przewalaniu tej samej kasy.

31 sierpnia, 15:26, Gość:

Z jednego wiadra do drugiego! Ale oszukują!

5 września, 22:09, Gość:

Nie kompromitujesz się? Nie masz bladego pojęcia o rozliczeniach podatkowych i o tym ?ze jak rosną koszty uzyskania przychodu, to podatek jest mniejszy

Nie odzywaj się na te tematy bo nic nie wiesz.

7 września, 18:39, Gość:

Udawana że dają,a tak naprawdę to zabierają i to o wiele więcej!

8 września, 19:15, Gość:

tyle co pelo zabralo obnizajac zasilki i oferujac niskie place to = nikt nie dorowna tej rudo zlodziejskiej bandzie , a ten prezes slupskiej izby z plasmetu to powinien na taczkach byc powieziony jak dawniej bywalo...

PiS jest takie samo tylko ,że robią to inaczej,pokrętnie!!!!

G
Gość
2019-08-12T09:33:52 02:00, Gość:

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.

21 sierpnia, 21:48, Gość:

Ludzie czy Wy przeczytaliście artykuł w ogóle? Podatek pomniejszą o gówniany procent ale koszty pracownicze wzrosną dwukrotnie. W dupę niech sobie wsadzą te zmiany 🙄🙄🙄

31 sierpnia, 12:13, Gość:

Zmniejszą PIT i wprowadzą PPK, mydlenie oczu. Zwiększanie zatrudnienia przy przewalaniu tej samej kasy.

31 sierpnia, 15:26, Gość:

Z jednego wiadra do drugiego! Ale oszukują!

5 września, 22:09, Gość:

Nie kompromitujesz się? Nie masz bladego pojęcia o rozliczeniach podatkowych i o tym ?ze jak rosną koszty uzyskania przychodu, to podatek jest mniejszy

Nie odzywaj się na te tematy bo nic nie wiesz.

10 września, 13:23, Gość:

takie to są matoły, elyta z wielkich miast, wielce wykształcona

Nigdy PiSu i Po!!!!jedni warci drugich!!!! Ludzie zacznijcie myśleć,bo nas wykończą!!!!!

G
Gość
10 września, 10:47, greg:

ale to tanie , podatek spadek o 1 %, ale zaraz przymusowe podwyżki płacy minimalnej, i tak wyjdą na swoje a może nawet na plus..

Muszą zabierać ludziom,bo mają bilionowy dług,ukrywają to,żeby tylko wygrać wybory! Ministerstwo Zdrowia dało Rydzykowi ponad 218 milionów,a dla nas na nie ma! Na służbę zdrowia nie ma!!!!To krętacze i oszuści,puszcza nas z torbami!!!!!

G
Gość

Ślepi zwolennicy PiSu zacznijcie myśleć w końcu,bo PiS prowadzi społeczeństwo do tragedii!!!! Teraz dają,a po wyborach chcą wprowadzić wysokie składki...wszystko podrożeje drastycznie,nie będzie nas stać na przeżycie....PiS prowadzi swoją kampanię wyborczą,nie interesuje ich czy coś będziesz miał włożyć do gara!!! Te plusy też mają zniknąć! PiS prowadzi nas do katastrofy finansowej!!!!

G
Gość
2019-08-12T09:33:52 02:00, Gość:

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.

21 sierpnia, 21:48, Gość:

Ludzie czy Wy przeczytaliście artykuł w ogóle? Podatek pomniejszą o gówniany procent ale koszty pracownicze wzrosną dwukrotnie. W dupę niech sobie wsadzą te zmiany 🙄🙄🙄

31 sierpnia, 12:13, Gość:

Zmniejszą PIT i wprowadzą PPK, mydlenie oczu. Zwiększanie zatrudnienia przy przewalaniu tej samej kasy.

31 sierpnia, 15:26, Gość:

Z jednego wiadra do drugiego! Ale oszukują!

5 września, 22:09, Gość:

Nie kompromitujesz się? Nie masz bladego pojęcia o rozliczeniach podatkowych i o tym ?ze jak rosną koszty uzyskania przychodu, to podatek jest mniejszy

Nie odzywaj się na te tematy bo nic nie wiesz.

takie to są matoły, elyta z wielkich miast, wielce wykształcona

G
Gość
2019-08-12T09:33:52 02:00, Gość:

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.

21 sierpnia, 21:48, Gość:

Ludzie czy Wy przeczytaliście artykuł w ogóle? Podatek pomniejszą o gówniany procent ale koszty pracownicze wzrosną dwukrotnie. W dupę niech sobie wsadzą te zmiany 🙄🙄🙄

31 sierpnia, 12:13, Gość:

Zmniejszą PIT i wprowadzą PPK, mydlenie oczu. Zwiększanie zatrudnienia przy przewalaniu tej samej kasy.

31 sierpnia, 15:26, Gość:

Z jednego wiadra do drugiego! Ale oszukują!

5 września, 22:09, Gość:

Nie kompromitujesz się? Nie masz bladego pojęcia o rozliczeniach podatkowych i o tym ?ze jak rosną koszty uzyskania przychodu, to podatek jest mniejszy

Nie odzywaj się na te tematy bo nic nie wiesz.

7 września, 18:39, Gość:

Udawana że dają,a tak naprawdę to zabierają i to o wiele więcej!

8 września, 19:15, Gość:

tyle co pelo zabralo obnizajac zasilki i oferujac niskie place to = nikt nie dorowna tej rudo zlodziejskiej bandzie , a ten prezes slupskiej izby z plasmetu to powinien na taczkach byc powieziony jak dawniej bywalo...

9 września, 9:01, BB:

Trollu z opisu słabiutko. Wysil się więcej.

jesteś kompletnym idiotą. Koszty wyższe to korzyść pracownika deklu z GW albo TVN

g
greg

ale to tanie , podatek spadek o 1 %, ale zaraz przymusowe podwyżki płacy minimalnej, i tak wyjdą na swoje a może nawet na plus..

E
Emeryt

Skorzysta z teg tylko pedalstwo pis oszuścibz pis i P. nie bede pisał kto jeszcze z nich głupota bez mózgich dziennikarzy piszących ten artykuł bezbsensu i składu głupota i jeszcze raz głupota

B
BB
2019-08-12T09:33:52 02:00, Gość:

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.

21 sierpnia, 21:48, Gość:

Ludzie czy Wy przeczytaliście artykuł w ogóle? Podatek pomniejszą o gówniany procent ale koszty pracownicze wzrosną dwukrotnie. W dupę niech sobie wsadzą te zmiany 🙄🙄🙄

31 sierpnia, 12:13, Gość:

Zmniejszą PIT i wprowadzą PPK, mydlenie oczu. Zwiększanie zatrudnienia przy przewalaniu tej samej kasy.

31 sierpnia, 15:26, Gość:

Z jednego wiadra do drugiego! Ale oszukują!

5 września, 22:09, Gość:

Nie kompromitujesz się? Nie masz bladego pojęcia o rozliczeniach podatkowych i o tym ?ze jak rosną koszty uzyskania przychodu, to podatek jest mniejszy

Nie odzywaj się na te tematy bo nic nie wiesz.

7 września, 18:39, Gość:

Udawana że dają,a tak naprawdę to zabierają i to o wiele więcej!

8 września, 19:15, Gość:

tyle co pelo zabralo obnizajac zasilki i oferujac niskie place to = nikt nie dorowna tej rudo zlodziejskiej bandzie , a ten prezes slupskiej izby z plasmetu to powinien na taczkach byc powieziony jak dawniej bywalo...

Trollu z opisu słabiutko. Wysil się więcej.

G
Gość
2019-08-01T09:14:24 02:00, Gość:

Tytuł wprowadza w błąd - NIE dla wszystkich, gdyż nie obejmuje osób płacących podatek liniowy.

2019-08-15T10:33:52 02:00, Gość:

No właśnie, tak jest informowane społeczeństwo, żeby zgłupiało do końca!

500 też miało być przed wyborami na wszystkie dzieci!

15 sierpnia, 11:06, Gość:

Nie jest też dla osób płacących podatek zryczałtowany.

Jak ryczalt to ryczalt. Raz tracisz a raz zyskujesz

G
Gość
2019-08-12T09:33:52 02:00, Gość:

I dobrze, że podatki maleją. Samorządy nic nie robią.

21 sierpnia, 21:48, Gość:

Ludzie czy Wy przeczytaliście artykuł w ogóle? Podatek pomniejszą o gówniany procent ale koszty pracownicze wzrosną dwukrotnie. W dupę niech sobie wsadzą te zmiany 🙄🙄🙄

31 sierpnia, 12:13, Gość:

Zmniejszą PIT i wprowadzą PPK, mydlenie oczu. Zwiększanie zatrudnienia przy przewalaniu tej samej kasy.

31 sierpnia, 15:26, Gość:

Z jednego wiadra do drugiego! Ale oszukują!

5 września, 22:09, Gość:

Nie kompromitujesz się? Nie masz bladego pojęcia o rozliczeniach podatkowych i o tym ?ze jak rosną koszty uzyskania przychodu, to podatek jest mniejszy

Nie odzywaj się na te tematy bo nic nie wiesz.

7 września, 18:39, Gość:

Udawana że dają,a tak naprawdę to zabierają i to o wiele więcej!

tyle co pelo zabralo obnizajac zasilki i oferujac niskie place to = nikt nie dorowna tej rudo zlodziejskiej bandzie , a ten prezes slupskiej izby z plasmetu to powinien na taczkach byc powieziony jak dawniej bywalo...

G
Gość

u nas kierownik mowi,ze malo zarabia nieco 5 tys, bo pracownik juz bierze 2650 , to jest myslenie patologii typowo pelowskiej,tym kur...... malo i malo dla nich samych

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3