Noc Geografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. PROGRAM Wykłady, quizy i podróż do Arktyki, Bytomia i na dach sosnowieckiej Żylety

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Udostępnij:
Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach po raz pierwszy organizuje Noc Geografii. Wydarzenie skierowane do wszystkich miłośników geografii odbędzie się 23 kwietnia w trybie online. W ramach tego spotkania zaplanowano wykłady i pokazy oraz quizy. Noc Geografii poprzedzi także Dzień Ziemi oraz VI Wieczór z Geografią przed Maturą.

Noc Geografii na Uniwersytecie Śląskim w trybie online

Popularnonaukowe wykłady i pokazy oraz quizy – z których będzie można się dowiedzieć m.in.: czym zajmują się dzisiaj geografowie? jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy? oraz jak bardzo różnorodne prowadzą badania? Będzie zatem o dronach, balonach i radarach, skaningu, GISie i kartografii, dendrochronologii, badaniu krajobrazu i monitorowaniu pandemii. Tak organizatorzy zapowiadają tegoroczną Noc Geografii na Uniwersytecie Śląskim.

23 kwietnia Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje Noc Geografii. Patronat nad wydarzeniem objął rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Wydarzenie ma charakter otwarty – może w nim wziąć udział każdy miłośnik geografii. Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej i będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

W ramach Nocy Geografii zaplanowano podróże dalekie i bliskie – do Arktyki, Bytomia czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce, w którym mieszczą się: Instytut Nauk o Ziemi oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, gdzie pracują geografowie Uniwersytetu Śląskiego.

Noc Geografii to także wydarzenia towarzyszące, które odbędą się 22 kwietnia: sesja wykładowa dedykowana obchodom Dnia Ziemi oraz VI Wieczór z Geografią przed Maturą, jak również dwa konkursy:

 • „Nieoczywisty świat geografii” – konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęcia przedstawiającego nieoczywiste (wieloznaczne, zaskakujące, inne) spojrzenie na środowisko geograficzne – w dwóch kategoriach wiekowych:
  – kategoria szkoły podstawowe – dla uczniów klas 4–8,
  – kategoria open – dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz każdej osoby, która wyrazi chęć uczestnictwa w konkursie.
 • „Infografika w geografii” – konkurs na wykonanie oryginalnej infografiki przedstawiającej wizualizacje danych lub zjawisk geograficznych – dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Szczegóły i regulamin: bip.us.edu.pl/zarzadzenie-nr-562021.

W ramach VI Wieczoru z Geografią przed Maturą wykładowcy Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przygotowali wykłady powtórkowe z geografii społeczno-ekonomicznej i geografii fizycznej, obejmujące wybrane treści z zakresu rozszerzonego podstawy programowej geografii w szkole ponadgimnazjalnej w nawiązaniu do zadań arkuszy maturalnych. Wydarzenie skierowane do maturzystów odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams.

Plon Nocy Geografii

Noc Geografii w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jest organizowana w ramach międzynarodowej inicjatywy, jaką jest GeoNight (Night of Geography), której celem jest zwrócenie uwagi na geografię i geografów, umożliwienie szerszej publiczności zapoznania się z koncepcjami i badaniami geograficznymi oraz szeroko pojęta promocja geografii w świecie.

Nie przeocz

Harmonogram transmisji na żywo:

 • 16.00 Inauguracja Nocy Geografii
 • 16.30 –17.00 Prof. dr hab. Jacek Jania: Czy kriosfera Arktyki wzmacnia ocieplanie klimatu?
 • 17.00 –17.30 dr hab. Magdalena Opała-Owczarek, prof. UŚ: Kronika klimatu Górnego Śląska zapisana w słojach drzew
 • 17.40 –18.10 dr hab. Urszula Myga-Piątek, prof. UŚ: Obserwatorium krajobrazu –dlaczego monitorowanie krajobrazu jest ważne?
 • 18.10 –18.40 dr Maksymilian Solarski: Bytom -miasto, które się zapada
 • 18.40 –19.00 ogłoszenie wyników konkursu
 • 19.00 –19:30 dr Andrzej Boczarowski: Świat okiem Galileusza
 • 19.30 –20.00 dr Michał Laska: GIS -narzędzie współczesnego geografa
 • 20.00 –20.30 dr hab. Mariola Jabłońska, prof. UŚ: Nowa jakość badań zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem pierwszego i jedynego w Polsce mobilnego laboratorium „balonowego” –ULKA
 • 20.40 –21.10 mgr Wojciech Pilorz: Zaglądamy do wnętrza burzy -o radarach meteorologicznych
 • 21.10 –21.40 dr hab. Sławomir Sitek: Przestrzenny wymiar SARS-CoV-2 w województwie śląskim i Polsce
 • 21.40 podsumowanie i zakończenie Nocy Geografii

Koordynatorami I Nocy Geografii są: dr Marta Chmielewska i dr Artur Widawski oraz prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ dr Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie