MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Katowicach i woj. śląskim? Program imprez i atrakcji muzealnych

reporterzy DZ
Noc Muzeów w Bytomiu: Muzeum Górnośląskie - trzy najlepsze to:19.30–19.45 Silesia Folk Design – pokaz mody inspirowanej elementami stroju śląskiego cz. I 20.30–20.45 Silesia Folk Design –  cz. II 22.00–22.30 Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera – oprowadzanie po nowej wystawie.Paul Rother (1898–1986) urodził się w Orzegowie, większość życia spędził w Szombierkach. Pracował w kuźni kopalni „Hohenzollern” (później: „Szombierki”). Pasjonował się historią, astronomią, geologią, uprawiał turystykę pieszą. Skrupulatnie rejestrował, studiował i dokumentował świat. Wykorzystywał w tym celu aparat fotograficzny.Zachowany zbiór fotografii Paula Rothera liczy około 400 zdjęć. Ukazują one piękno śląskich krajobrazów i architektury oraz postaci, z intuicyjnym wręcz wyczuciem kompozycji i zmysłem artystycznym. Odbiorcę ujmuje niezwykła estetyka światła, zatrzymana w odcieniach czerni i bieli.Powstałe zdjęcia są świadectwem pasji fotograficznej Paula Rothera – pasji poznawania ludzi i otaczającej ich rzeczywistości. Stanowią okruchy zapisanych w pamięci wspomnień, utrwalonych na fotograficznej kliszy. godz. 21 Wystawa Na pograniczu światów ukazuje nietypowe dla malarzy-amatorów obrazy abstrakcyjne – baśniowe scenerie, senne i kosmogeniczne wizje, ilustracje ludowych podań..Na ekspozycji przygotowanej w całości ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego znajdą się obrazy, grafiki, rzeźby w węglu i drewnie, prace „ikon” sztuki nieprofesjonalnej – m.in. Pawła Wróbla, Ludwika Holesza, Jana Nowaka, Władysława Lucińskiego czy Jerzego Sekuły.
Noc Muzeów w Bytomiu: Muzeum Górnośląskie - trzy najlepsze to:19.30–19.45 Silesia Folk Design – pokaz mody inspirowanej elementami stroju śląskiego cz. I 20.30–20.45 Silesia Folk Design – cz. II 22.00–22.30 Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera – oprowadzanie po nowej wystawie.Paul Rother (1898–1986) urodził się w Orzegowie, większość życia spędził w Szombierkach. Pracował w kuźni kopalni „Hohenzollern” (później: „Szombierki”). Pasjonował się historią, astronomią, geologią, uprawiał turystykę pieszą. Skrupulatnie rejestrował, studiował i dokumentował świat. Wykorzystywał w tym celu aparat fotograficzny.Zachowany zbiór fotografii Paula Rothera liczy około 400 zdjęć. Ukazują one piękno śląskich krajobrazów i architektury oraz postaci, z intuicyjnym wręcz wyczuciem kompozycji i zmysłem artystycznym. Odbiorcę ujmuje niezwykła estetyka światła, zatrzymana w odcieniach czerni i bieli.Powstałe zdjęcia są świadectwem pasji fotograficznej Paula Rothera – pasji poznawania ludzi i otaczającej ich rzeczywistości. Stanowią okruchy zapisanych w pamięci wspomnień, utrwalonych na fotograficznej kliszy. godz. 21 Wystawa Na pograniczu światów ukazuje nietypowe dla malarzy-amatorów obrazy abstrakcyjne – baśniowe scenerie, senne i kosmogeniczne wizje, ilustracje ludowych podań..Na ekspozycji przygotowanej w całości ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego znajdą się obrazy, grafiki, rzeźby w węglu i drewnie, prace „ikon” sztuki nieprofesjonalnej – m.in. Pawła Wróbla, Ludwika Holesza, Jana Nowaka, Władysława Lucińskiego czy Jerzego Sekuły.
Noc Muzeów 2016 w Katowicach i woj. śląskim jest niezwykle atrakcyjny. W nocy z 14 na 15 maja swoje podwoje otwiera kilkadziesiąt placówek muzealnych w woj. śląskim. Wśród nich muzea znane od lat ale także obiekty zupełnie nowe, po remoncie. W czasie nocy muzeów planowanych jest również kilkanaście imprez plenerowych i rekonstrukcyjnych. Zapraszamy na subiektywny przegląd muzealnych atrakcji na weekend. Szczegółowy program w galerii zdjęciowej. Każde zdjęcie to kolejne miasto.

Noc Muzeów w woj. śląskim

Wyspaliście się? To świetnie, bo w nocy z soboty na nadzielę szkoda tracić czas na sen. Dzisiaj już od godzin popołudniowych (w niektórych miejscach od godz. 17, ale najczęściej od godz. 18) aż do północy, albo nawet dłużej, można zwiedzać muzea. Ale także galerie, instytucje kultury, Fabrykę Porcelany w Katowicach czy wieżę wodną w Rudzie Śląskiej. Wszędzie - za darmo. Czeka nas mnóstwo atrakcji - od nowych wystaw, przez gry terenowe, pokazy mody, warsztaty archeologiczne, koncerty i filmy. Planowanych jest również kilkanaście imprez plenerowych i rekonstrukcyjnych.

Nie ukrywamy, wybór prosty nie jest. Ale właśnie różnorodność propozycji sprawia, że w każdym miejscu czeka nas coś wyjątkowego.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO RELACJI NA BIEŻĄCO ZE ZDJĘCIAMI
NOC MUZEÓW NA ŚLĄSKU I WOJ. ŚLĄSKIM NA ŻYWO

Noc Muzeów w Sosnowcu

W stolicy Zagłębia obejrzymy wystawę dzieł najsłynniejszego rodu krakowskich artystów - w Pałacu Schoena otwarta zostanie wystawa „Kossakowie, co za sukces, co za popularność, grad zaszczytów, honorów”. Weźmie w nim udział wnuczka Zofii Kossak-Szczuckiej, Anna Fenby-Taylor.

Noc Muzeów w Katowicach

W Spodku wejdziemy na płytę główną, czy do loży honorowej. W hali usłyszymy też muzykę z ostatniej Rawy Blues z udziałem Ryśka Riedla.

Noc Muzeów w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu pokaże nową wystawę „Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera”. Zobaczymy fotografie Śląska lat 20. i 30. XX wieku, widzianego oczami Ślązaka, który pracował w kuźni kopalni „Szombierki”, ale miał wiele pasji. Warto też zobaczyć tu pokaz mody inspirowanej elementami stroju śląskiego, Silesia Folk Design.

Noc Muzeów w Świętochłowicach

Koniecznie wybierzcie się do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, gdzie motywem przewodnim będzie śląska porcelana. Hitem będzie polterabend, czyli tłuczenie porcelany, jakie odbywa się zwykle przed weselem. Muzeum przygotowało specjalną „ścianę szczęście” i „amunicję”.

Z muzeum do muzeum specjalnym autobusem

Jak obejrzeć najwięcej? Korzystając z komunikacji miejskiej. W nocy z 14 na 15 maja (z soboty na niedzielę) w ramach Nocy Muzeów uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe S1 i S2, które zapewnią dodatkowe kursy w godzinach 17.07 - 1.59. Pojazdy posiadać będą odpowiednie oznakowanie, tj. numer linii (S1 lub S2) z prezentacją przystanku końcowego. Autobusy będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, a częstotliwość kursów wyniesie 20 minut.

Trasy przejazdu S1 i S2 wyglądają następująco:

S1: Bytom Muzeum Górnośląskie - Bytom Matejki - Rozbark Kopalnia - Chorzów Estakada - Chorzów AKS - Chorzów Skansen - WPKiW Śląski Ogród Zoologiczny - Dąb Huta Baildon - Katowice Chorzowska - Katowice Aleja Korfantego - Katowice Muzeum Śląskie.

S2: Katowice Dworzec - Katowice Plac Wolności - Katowice Sokolska - Katowice Aleja Korfantego - Katowice Uniwersytecka - Katowice Hotel Novotel - Katowice Porcelana Śląska Park.

Pasażerowie tych linii zostaną zwolnieni z opłaty za przejazd.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni