Noc Muzeów 2022. W Gliwicach renowacja starego obrazu, mobilne planetarium i camera obscura. Znamy szczegółowy program!

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Udostępnij:
Noc Muzeów w Gliwicach odbędzie się w tym roku pod szyldem „Między czasem a zegarem”. Liczne atrakcje dla chętnych przygotowane zostały w Willi Caro, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Radiostacji Gliwickiej, a także w pozostałych oddziałach Muzeum w Gliwicach. Na weekend zaplanowano między innymi renowację starego obrazu pod okiem konserwatorki dzieł sztuki, spotkanie z zegarmistrzem i mobilne planetarium dla najmłodszych.

Jak podkreśla organizator wydarzenia, tegoroczna Noc Muzeów w Gliwicach mogła się odbyć wyłącznie 14 maja. Właśnie teraz w Willi Caro można odwiedzić wystawę „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. W tym samym miejscu odbędzie się spotkanie z najsłynniejszym polskim zegarmistrzem Franciszkiem Wiegandem. To wybitny konstruktor i twórca zegarów astronomicznych, mistrz rzemiosła oraz mistrz dyplomowany rzemiosł artystycznych. Podczas spotkania będziemy mogli podziwiać nie tylko wykonane przez niego zegary, ale również narzędzia i sprzęty służące zegarmistrzowi w pracy.
W planach Nocy Muzeów w Gliwicach są także pokazy, eksperymenty i zajęcia poprowadzone przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej i astronoma z Planetarium Śląskiego.

Miłośnicy malarstwa będą mogli poznać tajniki zawodu konserwatora dzieł sztuki. Swoją pracę przybliży konserwatorka Anna Kruszyna. Na przykładzie XVII-wiecznego obrazu „Scena batalistyczna” pokaże, jak przebiega proces usuwania pożółkłego, silnie zabrudzonego werniksu z powierzchni obrazu. Odsłonięte zostaną części malowidła, które przez wiele dekad były ukryte pod ciemnymi nawarstwieniami. Cały proces można będzie obserwować w promieniach ultrafioletowych, dowiemy się także, co można zobaczyć z pomocą światła UV.

- Konserwacja i restauracja obrazów sztalugowych jest procesem bardzo złożonym i czasochłonnym, opierającym się na wszechstronnej wiedzy z wielu dziedzin nauki i sztuki. Trudność, a zarazem wyjątkowość tego zadania wynika z faktu, iż nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdziłoby się każdorazowo -mówi Anna Kruszyna.

Na tym atrakcje przygotowane na najbliższą sobotę nie kończą się. Tegoroczna Noc Muzeów w Gliwicach pozwoli na poznanie sekretów czasu, w odkrywaniu których uczestnicy przemierzą niebo i ziemię, odwiedzą światy naturalne i nadprzyrodzone, sięgną do nauk ścisłych oraz zagłębią się w tajniki astronomii i astrologii. W tej wyprawie aż do granic Wszechświata pomoże wyjątkowa atrakcja – Mobilne Planetarium dla Dzieci, w którym najmłodsi uczestnicy odkryją tajemnice nocnego nieba i poznają zodiakalne konstelacje. Planetarium przygotowane zostało w Domu Pamięci przy ul. Poniatowskiego 14.
Tematyka czasu i zegarów zawita również pod wieżę gliwickiej Radiostacji. Właśnie w tym miejscu członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą zegar słoneczny. Pokażą również, jak działa camera obscura, czyli daleki przodek współczesnych aparatów fotograficznych i doskonałe narzędzie do obserwacji słońca. Udostępniony zostanie również specjalny projektor do obserwacji plam słonecznych. Dzięki niemu będzie można zobaczyć, jak powstaje zjawisko i jak wędruje po tarczy słonecznej. Z kolei Oddział Odlewnictwa Artystycznego zaprasza na warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń. W taki sposób organizator nadchodzącego wydarzenia zachęca do wzięcia udziału:
„Wśród wielu twarzy, jakie ma czas – słonecznej, mechanicznej, astronomicznej, jest także oblicze… nadprzyrodzone. Dzięki przewodnikowi „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” poznamy nadprzyrodzone stworzenia, mające zwyczaj zjawiać się o różnych godzinach, niekoniecznie tylko o północy. Wykonamy specjalne czasomierze z ich wizerunkami…”
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Udział w warsztatach wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 783560006.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w Gliwicach przedstawia się następująco:

WILLA CARO ul. Dolnych Wałów 8:

 • Konstelacje znaków zodiaku malowane kolorowym piaskiem. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00.
 • Warsztaty tworzenia zegarów Zajęcia rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00.
 • Nie tylko o północy. O duchach, strachach i istotach magicznych związanych z określonymi porami doby. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min:. 17.30, 18.15, 19.00, 19.45, 20.30.
 • Spotkanie z (zegar)mistrzem i jego dziełami: Franciszek Wiegand; 18:00-22:00
 • „Konserwacja nie zna pojęcia czasu”. Opowieści i pokazy prowadzone przez Annę Kruszynę, muzealną konserwator: 17.30, 18.30, 19.30, 20.30
 • „Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem. Warsztaty dla dzieci (od lat 8), młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.:17.30, 18.30, 19.30, 20.30
 • Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.
 • Oprowadzane kuratorskie po wystawie „Oblicza czasu…”. Prowadzenie: Patrycja Gwoździewicz: 17.30, 19.30, 21.30, 23.15
 • „Oblicza czasu” dla dzieci. Warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Prowadzenie: Anna Pikulska-Stępień: 18.00, 19.00, 20.00
 • Oprowadzanie po wystawie stałej „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców”. Prowadzenie: Robert B. Bartkowski: 18.30, 19.30, 20.30, 22.30
 • Zwiedzanie indywidualne Willi Caro: 17:00-24:00

DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14:

 • Mobilne Planetarium – Mega atrakcja dla Małych Kosmonautów. Seanse rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00.
 • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Żydzi na Górnym Śląsku”. Prowadzenie: Bożena Kubit. 17:00-24:00
 • Zwiedzanie indywidualne Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

RADIOSTACJA GLIWICE ul. Tarnogórska 129:

 • Oprowadzanie po wnętrzach Radiostacji. Prowadzenie: Ewa Wosz. 17.00–22.00 (ostatnie wejście – 21.00)
 • Zwiedzanie indywidualne Radiostacji 17.00–22.00
 • Czas na nieboskłonie. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Oddział Gliwice, zbuduje obok Radiostacji zegar słoneczny, camera obscura i udostępni teleskopy do obserwacji nocnego nieba: 17:00-22:00

ZAMEK PIASTOWSKI ul. Pod Murami 2

 • Oprowadzania po wystawach stałych „Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne” oraz „Gliwice miasto wielu kultur”. Prowadzenie: Monika Michnik, Joanna Puchalik, Damian Recław: 19.00, 20.00, 21.30, 23.00
 • Zwiedzanie indywidualne Zamku Piastowskiego. Wystawa stała „Gliwice miasto wielu kultur”: 17:00-24:00

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie