Noc Muzeów 2022. W Gliwicach renowacja starego obrazu, mobilne planetarium i camera obscura. Znamy szczegółowy program!

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Noc Muzeów w Gliwicach odbędzie się w tym roku pod szyldem „Między czasem a zegarem”. Liczne atrakcje dla chętnych przygotowane zostały w Willi Caro, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, Radiostacji Gliwickiej, a także w pozostałych oddziałach Muzeum w Gliwicach. Na weekend zaplanowano między innymi renowację starego obrazu pod okiem konserwatorki dzieł sztuki, spotkanie z zegarmistrzem i mobilne planetarium dla najmłodszych.

Jak podkreśla organizator wydarzenia, tegoroczna Noc Muzeów w Gliwicach mogła się odbyć wyłącznie 14 maja. Właśnie teraz w Willi Caro można odwiedzić wystawę „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. W tym samym miejscu odbędzie się spotkanie z najsłynniejszym polskim zegarmistrzem Franciszkiem Wiegandem. To wybitny konstruktor i twórca zegarów astronomicznych, mistrz rzemiosła oraz mistrz dyplomowany rzemiosł artystycznych. Podczas spotkania będziemy mogli podziwiać nie tylko wykonane przez niego zegary, ale również narzędzia i sprzęty służące zegarmistrzowi w pracy.
W planach Nocy Muzeów w Gliwicach są także pokazy, eksperymenty i zajęcia poprowadzone przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej i astronoma z Planetarium Śląskiego.

Miłośnicy malarstwa będą mogli poznać tajniki zawodu konserwatora dzieł sztuki. Swoją pracę przybliży konserwatorka Anna Kruszyna. Na przykładzie XVII-wiecznego obrazu „Scena batalistyczna” pokaże, jak przebiega proces usuwania pożółkłego, silnie zabrudzonego werniksu z powierzchni obrazu. Odsłonięte zostaną części malowidła, które przez wiele dekad były ukryte pod ciemnymi nawarstwieniami. Cały proces można będzie obserwować w promieniach ultrafioletowych, dowiemy się także, co można zobaczyć z pomocą światła UV.

- Konserwacja i restauracja obrazów sztalugowych jest procesem bardzo złożonym i czasochłonnym, opierającym się na wszechstronnej wiedzy z wielu dziedzin nauki i sztuki. Trudność, a zarazem wyjątkowość tego zadania wynika z faktu, iż nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdziłoby się każdorazowo -mówi Anna Kruszyna.

Na tym atrakcje przygotowane na najbliższą sobotę nie kończą się. Tegoroczna Noc Muzeów w Gliwicach pozwoli na poznanie sekretów czasu, w odkrywaniu których uczestnicy przemierzą niebo i ziemię, odwiedzą światy naturalne i nadprzyrodzone, sięgną do nauk ścisłych oraz zagłębią się w tajniki astronomii i astrologii. W tej wyprawie aż do granic Wszechświata pomoże wyjątkowa atrakcja – Mobilne Planetarium dla Dzieci, w którym najmłodsi uczestnicy odkryją tajemnice nocnego nieba i poznają zodiakalne konstelacje. Planetarium przygotowane zostało w Domu Pamięci przy ul. Poniatowskiego 14.
Tematyka czasu i zegarów zawita również pod wieżę gliwickiej Radiostacji. Właśnie w tym miejscu członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą zegar słoneczny. Pokażą również, jak działa camera obscura, czyli daleki przodek współczesnych aparatów fotograficznych i doskonałe narzędzie do obserwacji słońca. Udostępniony zostanie również specjalny projektor do obserwacji plam słonecznych. Dzięki niemu będzie można zobaczyć, jak powstaje zjawisko i jak wędruje po tarczy słonecznej. Z kolei Oddział Odlewnictwa Artystycznego zaprasza na warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń. W taki sposób organizator nadchodzącego wydarzenia zachęca do wzięcia udziału:
„Wśród wielu twarzy, jakie ma czas – słonecznej, mechanicznej, astronomicznej, jest także oblicze… nadprzyrodzone. Dzięki przewodnikowi „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” poznamy nadprzyrodzone stworzenia, mające zwyczaj zjawiać się o różnych godzinach, niekoniecznie tylko o północy. Wykonamy specjalne czasomierze z ich wizerunkami…”
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Udział w warsztatach wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 783560006.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w Gliwicach przedstawia się następująco:

WILLA CARO ul. Dolnych Wałów 8:

  • Konstelacje znaków zodiaku malowane kolorowym piaskiem. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00.
  • Warsztaty tworzenia zegarów Zajęcia rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00.
  • Nie tylko o północy. O duchach, strachach i istotach magicznych związanych z określonymi porami doby. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min:. 17.30, 18.15, 19.00, 19.45, 20.30.
  • Spotkanie z (zegar)mistrzem i jego dziełami: Franciszek Wiegand; 18:00-22:00
  • „Konserwacja nie zna pojęcia czasu”. Opowieści i pokazy prowadzone przez Annę Kruszynę, muzealną konserwator: 17.30, 18.30, 19.30, 20.30
  • „Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem. Warsztaty dla dzieci (od lat 8), młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.:17.30, 18.30, 19.30, 20.30
  • Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.
  • Oprowadzane kuratorskie po wystawie „Oblicza czasu…”. Prowadzenie: Patrycja Gwoździewicz: 17.30, 19.30, 21.30, 23.15
  • „Oblicza czasu” dla dzieci. Warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Prowadzenie: Anna Pikulska-Stępień: 18.00, 19.00, 20.00
  • Oprowadzanie po wystawie stałej „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców”. Prowadzenie: Robert B. Bartkowski: 18.30, 19.30, 20.30, 22.30
  • Zwiedzanie indywidualne Willi Caro: 17:00-24:00

DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14:

  • Mobilne Planetarium – Mega atrakcja dla Małych Kosmonautów. Seanse rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00.
  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Żydzi na Górnym Śląsku”. Prowadzenie: Bożena Kubit. 17:00-24:00
  • Zwiedzanie indywidualne Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

RADIOSTACJA GLIWICE ul. Tarnogórska 129:

  • Oprowadzanie po wnętrzach Radiostacji. Prowadzenie: Ewa Wosz. 17.00–22.00 (ostatnie wejście – 21.00)
  • Zwiedzanie indywidualne Radiostacji 17.00–22.00
  • Czas na nieboskłonie. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Oddział Gliwice, zbuduje obok Radiostacji zegar słoneczny, camera obscura i udostępni teleskopy do obserwacji nocnego nieba: 17:00-22:00

ZAMEK PIASTOWSKI ul. Pod Murami 2

  • Oprowadzania po wystawach stałych „Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne” oraz „Gliwice miasto wielu kultur”. Prowadzenie: Monika Michnik, Joanna Puchalik, Damian Recław: 19.00, 20.00, 21.30, 23.00
  • Zwiedzanie indywidualne Zamku Piastowskiego. Wystawa stała „Gliwice miasto wielu kultur”: 17:00-24:00

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni