Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2023 w Bielsku-Białej. Zwiedzanie zamku, Teatru Polskiego, Ratusza... PROGRAM

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zdjęcie z koncertu „Krawczyk w oknie koncertowo – Jak minął dzień?” przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.
Zdjęcie z koncertu „Krawczyk w oknie koncertowo – Jak minął dzień?” przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. KL
Główne wydarzenia tegorocznej Nocy Muzeów w Bielsku-Białej odbędą się 20 maja, jednak już teraz warto prześledzić harmonogram imprezy, aby ułożyć sobie plan zwiedzania i wcześniej zapisać się na wybrane atrakcje.

Noc Muzeów 2023 w Bielsku-Białej

– Najstarszy kościół, teatr, Ratusz, muzeum i wiele innych miejsc będzie można wieczorową porą pozwiedzać w ramach tegorocznej Nocy Muzeów – poinformował bielski magistrat.

Warto prześledzić program, aby ułożyć sobie plan zwiedzania i móc jak najlepiej skorzystać z przygotowanych atrakcji.

 • Bielski Syjon
  12 i 13 maja dla zwiedzających otwarte będą kościół Zbawiciela oraz stary cmentarz ewangelicki. W kościele dostępna będzie wystawa, na której znajdą się stare przedmioty związane z historią miasta i parafii. W piątek zwiedzanie od godz. 18.00, a o godz. 18.15 wykład Władysława Żagana z Cieszyna pt. „Księstwo Cieszyńskie w czasach księcia Przemysława I Noszaka”. W sobotę zwiedzanie starego cmentarza z przewodnikiem o godz. 16.00. O historii i osobach na nim pochowanych opowie Katarzyna Sylwestrzak, która od lat się tym cmentarzem opiekuje. Zbiórka dla chętnych o godz. 16.00 pod bramą cmentarza.

 • Kościół św. Stanisława w Starym Bielsku
  W piątek, 19 maja, w godzinach 19:00-21:00 będzie można zwiedzić kościół św. Stanisława w Starym Bielsku, czyli najstarszy kościół w mieście. Po świątyni oprowadzą przewodnicy, będzie również możliwość wejścia na wieżę kościelną oraz wirtualnego zwiedzania w goglach VR. Zainteresowanych zachęcają do telefonicznych zapisów, tel. 732 259 325.

 • Ratusz z kroniką kryminalną
  W sobotę, 20 maja, odbędzie się tradycyjne zwiedzanie Ratusza i podziemi z przewodnikami – historykami Jakubem Krajewskim i Jackiem Kachlem. Osoby, które wcześniej się zapisały, będą wchodzić do Ratusza w grupach, co godzinę – od godz. 15.00 do 18.00. Na tę formę poznawania siedziby samorządu nie ma już wolnych miejsc, jednak prosimy się nie zrażać – pomyślano też o indywidualistach i o nocnych markach.

  Od godz. 20.00 do północy Ratusz i szczelina przeciwlotnicza będą udostępnione do swobodnego zwiedzania. Tu nie obowiązują zapisy. W okolicy szczeliny przeciwlotniczej czekał będzie Jacek Kachel i będzie sposobność, by porozmawiać o zawiłościach historii Bielska-Białej. Uwaga, do szczeliny przeciwlotniczej należy zabrać ze sobą dobre pełne obuwie i latarki (najlepiej czołówki).

 • Teatr Polski
  20 maja w godzinach 21:00-24:00 odbywać będzie się również nocne zwiedzanie Teatru Polskiego. Zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć także pokaz charakteryzacji. Na to wydarzenie obowiązują zapisy w Biurze Obsługi Widza w godzinach od 10:00 do 14:00.

 • Willa Sixta i Galeria Bielska BWA
  Również 20 maja możliwe będzie zwiedzanie Willi Sixta i Galerii Bielskiej BWA. W obu placówkach, w godzinach od 15:00 do 23:00 dostępne bezpłatnie dla zwiedzających będą wystawy. Od godziny 19:00 w Willi prowadzone będą również warsztaty wyplatania siatek maskujących oraz korzystania z prasy graficznej, a także gra terenowa "Loża im. Teodora Sixta". Na uczestników gry czekają niespodzianki.

  > – Każdy, kto podczas Nocy Muzeów odwiedzi Willę Sixta, będzie miał niepowtarzalną okazję do odkrycia tajemnic budynku oraz jej dawnych mieszkańców, a także do poszukiwania ukrytych w architekturze i w dziełach sztuki symboli związanych m.in. z lożami masońskimi, które działały w Bielsku i Białej – zachęca dyrektor BWA Agata Smalcerz.

 • Dom Kultury Włókniarzy
  Na filmowo-fotograficzną dobranockę zaprasza Dom Kultury Włókniarzy, gdzie 20 maja w godzinach od 20:00 do 24:00 odbywać będzie się pokaz unikalnych filmów autorów działających kiedyś w AKF Bielsko, zawierających archiwalne ujęcia Bielska-Białej. Wystawa fotografii Vladimíra Birgusa oraz wystawa podsumowująca ubiegłoroczne fotografie członków Beskidzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Organizatorzy przewidzieli dodatkowe niespodzianki dla uczestników.

 • Zamek Sułkowskich
  20 maja w godzinach od 16:00 do 22:00 zwiedzać będzie można również Muzeum Historyczne w Zamku Sułkowskich za symboliczną kwotę 2 zł.

  Zwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z prezentowaną w zamkowym atrium wystawą 300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu, wzbogaconą na ten wieczór prezentacją multimedialną Biała i jej dawne ratusze – w 300-lecie nadania praw miejskich. Natomiast w Salonie Muzycznym odbędzie się premierowa projekcja odkrytego niedawno filmu archiwalnego z kadrami z Białej, zarejestrowanego w 1938 roku przez związanego z naszym miastem mikrobiologa dr. Piotra Radło.

 • Archiwum Państwowe
  W sobotę, 20 maja, w godz. od 20:00 do 24:00, zwiedzający będą mogli obejrzeć pracownie i zbiory kartograficzne w Archiwum Państwowym znajdującym się przy ulicy Piłsudskiego 43.

 • Katedra św. Mikołaja
  Również 20 maja w godzinach od 20:00 do 24:00 będzie można zwiedzać katedrę św. Mikołaja.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty