Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów po raz pierwszy w Świętochłowicach [PROGRAM]

SC, UM
Noc Muzeów w Świętochłowicach odbędzie się po raz pierwszy
Noc Muzeów w Świętochłowicach odbędzie się po raz pierwszy UM Świętochłowice
Europejska Noc Muzeów po raz pierwszy zawita do Świętochłowic. Muzeum Powstań Śląskich przygotowało z tej okazji szereg darmowych atrakcji, z których będzie można skorzystać już w najbliższy piątek (15 maja).

Od godz. 16.00 o losach znanych Ślązaków opowiadać będzie publicysta i propagator śląskich tradycji Marek Szołtysek. Miłośników spektakli czeka nie lada gratka.

Miłośników spektakli czeka nie lada gratka.O 20.00 Teatr Korez wystawi kultowego „Cholonka”, który wielokrotnie otrzymywał prestiżowe wyróżnienia. Sztuka przestawia burzliwą historię Śląska przez pryzmat rodziny Świętków. Obfituje ponadto w liczne anegdoty, skłania do wzruszeń i głębszej refleksji nad własną tożsamością.

Tego wieczoru również zwolennicy łamigłówek znajdą coś dla siebie. Rozwiązując 12 zagadek Zillmanów wezmą udział w losowaniu nagród. Będą czekać na nich także powstańcze niespodzianki.

W programie przewidziano również nocne zwiedzanie muzeum z powstańcem Frankiem. W godz. od 22.00 do 01.00 opowiadać on będzie o historii powstań.

Przypomnijmy, że budynek, w którym mieści się siedziba Muzeum Powstań Śląskich, został wybudowany w 1907 roku na podstawie projektu wspomnianych architektów Emila i Georga Zillmannów. Powstał na potrzeby zarządu obszaru dworskiego Księcia Donnersmarcka. W latach 1916 – 1939 mieścił się w nim Urząd Gminy Świętochłowice, a w okresie II wojny światowej niemiecka Schutzpolizei, w latach 1945 – 1989 komenda milicji, a od 1989 roku – policja. W noc sylwestrową na przełomie 1999/2000 obiekt spłonął. Od tego czasu stał pusty i niszczał. Wiosną 2013 roku rozpoczęła się jego rewitalizacja. Obecnie placówka odpowiada najnowszym trendom muzealnictwa. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku z początku XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!