MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Perseidów: Perseidy 2016 zobaczysz w czasie II Piekarskiej Nocy Spadających Gwiazd

Iwona Makarska
Piekarska Noc Spadających Gwiazd 2015
Piekarska Noc Spadających Gwiazd 2015 Iwona Makarska
Kiedy oglądać Perseidy 2016: Przed nami Piekarska Noc Spadających Gwiazd. Z 12 na 13 sierpnia pod Kopcem szykują się m.in. projekcja filmu, konkursy i zabawa do rana.

Druga edycja Piekarskiej Nocy Spadających Gwiazd przygotowywana jest już od kilku miesięcy. Największy rój Perseidów będziemy mogli razem obserwować pod Kopcem Wyzwolenia w nocy z 12 na 13 sierpnia.

- Niebo, gwiazdy są dla nas ciągle nie do końca odkryte i osiągalne. W każdym z nas jest chęć poznawania, ale też jesteśmy marzycielami. Kto ma wolną chwilę, powinien zabrać koc, latarkę i wybrać się na Kopiec - zachęca Natalia Ciupińska, pomysłodawczyni imprezy, radna Piekar Śląskich.

SPRAWDŹ KONIECZNIE
JAK I KIEDY OBSERWOWAĆ PERSEIDY 2016?

Perseidy to pył pochodzący z jednej z komet, która okrąża słońce w naszym układzie. Gdy wpadają w ziemską atmosferę, ulegają spaleniu, pozostawiając na niebie ślad. Aby je zobaczyć niebo musi być wyjątkowo czyste, pogoda - niemal idealna - stanowi wielkie wyzwanie podczas organizacji wydarzenia.

Poza oglądaniem nocnego nieba w poszukiwaniu Perseidów, przygotowano także m.in. wykład Amadeusza Miszudy na temat „Kosmicznego pyłu”, projekcję filmu, konkursy z nagrodami oraz muzykę graną do rana. - Chciałabym, aby to wydarzenie zagościło na stałe w naszym kalendarzu imprez. To świetny sposób na odprężenie i spędzenie wspólnie czasu w sposób niekonwencjonalny, bo jak często zdarza nam się poleżeć na trawie i popatrzeć w gwiazdy? - kontynuuje Natalia.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w imprezie uczestniczyło kilkaset osób. Przybyli piekarzanie, ale także wielu mieszkańców m.in. z Pszczyny, Tychów czy nawet z Częstochowy. Przyszła młodzież, ale też całe rodziny z dziećmi. Atrakcją była prezentacja Bartosza Wojczyńskiego pt. „Astronomia amatorska w Polsce” z pokazem zdjęć. Piekarzanin zasłynął z tego, że z 32 tys. klatek filmowych stworzył jedną fotografię Księżyca, którą przez portal petapixel.com obejrzało ponad 2,5 mln ludzi na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni