MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocna Szychta po Bytomiu wąskotorówką ze 170-letnią historią. Tego nie można przegapić

Magdalena Grabowska
Przed nami sierpniowa Nocna Szychta z wąskotorówką.
Przed nami sierpniowa Nocna Szychta z wąskotorówką. Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu - Hubert Klimek
Przed nami okazja, by wybrać się na nocą przejażdżkę Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi - najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie. 16 sierpnia odbędzie się druga Nocna Szychta. Liczba miejsc jest ograniczona.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to kawał historii. Są atrakcją turystyczną na Śląsku już 170 lat. To najstarsza, nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie - powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat służyła tutejszemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Pierwsze linie kolei powstały w roku 1853. Budowa kolei wąskotorowej na Górnym Śląsku została wykonana według projektu wrocławskiej firmy "Bracia Oppenfeld" przez Towarzystwo Kolei Górnośląskiej (był to właściciel pierwszej na ziemiach polskich kolei normalnotorowej Wrocław-Opole-Gliwice-Mysłowice) - na podstawie koncesji otrzymanej 24 marca 1851 roku.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe przeżywają swój renesans

Obecnie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe przeżywają swój renesans – najnowszym sukcesem jest uruchomienie pozyskanej w 2019 r. przez Stowarzyszenie lokomotywy parowej, pochodzącej z 1950 roku. Największą jednak atrakcją jest, bez dwóch zdań, liczący już ponad 70 lat „Ryś”, który trafił do Bytomia we wrześniu 2019 roku. To drugi parowóz tego typu, jaki posiadają GKW w swojej parowozowni, do dziś przetrwało ich zaledwie kilka. Unikat stanowi nie lada gratkę dla miłośników kolei. Nic więc dziwnego, że Górnośląskie Koleje Wąskotorowe znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki. Można nimi dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Rezerwatu „Segiet” w Bytomiu - Suchej Górze oraz nad Zalew Nakło-Chechło.

Pierwsza tura rozpocznie się odjazdem z przystanku Bytom Wąskotorowy

Sierpniowa Nocna Szychta ma zostać podzielona na dwie tury. Pierwsza tura Nocnej Szychty rozpocznie się o 17 odjazdem z przystanku Bytom Wąskotorowy obok dworca kolejowego w Bytomiu, a następnie zbiórką o 17.15 na stacji BKW przy ul. Reja, gdzie na chętnych będą czekać przewodnicy, którzy oprowadzą zainteresowanych po stacji.

Tego wieczoru na stacji zapłonie ognisko, a chętni będą mogli upiec przyniesione przez siebie kiełbaski (organizator zapewnia ognisko i kije do pieczenia). Z kolei o 19.30 uczestnicy imprezy wyjadą w kierunku Miasteczka Śląskiego skąd powrócą do stacji Bytom Wąskotorowy około 22.30.

Druga tura na stacji Bytom Karb Wąskotorowy

Z kolei druga tura rozpocznie się na stacji Bytom Karb Wąskotorowy przy ul. Reja o 20.30. Do 22.55 na chętnych będą czekać przewodnicy, którzy oprowadzą zainteresowanych po stacji, jak również będzie możliwość upieczenia przyniesionych przez siebie kiełbasek (organizator zapewnia ognisko i kije do pieczenia). O 23 turyści wyjadą w kierunku Miasteczka Śląskiego skąd powrócą do stacji Bytom Wąskotorowy około 2 w nocy.

Uwaga! W drodze powrotnej przy obydwu turach będzie możliwość wysiadania na stacjach pośrednich. Godzina przyjazdu do Bytomia jest orientacyjna i może ulec zmianom. W przypadku niepogody program wydarzenia może ulec zmianie.

Podczas nocnej szychty pociąg poprowadzi lokomotywa spalinowa serii Lxd2. Bilet normalny kosztuje 60 zł, a za ulgowy zapłacimy 50 zł. Można je nabyć na stronie https://bilety.sgkw.eu/. Więcej na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni