Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NOGA Z GAZU: Jazda na podwójnym gazie

Patryk Drabek
NOGA Z GAZU: Jazda na podwójnym gazie
NOGA Z GAZU: Jazda na podwójnym gazie
Nietrzeźwi kierowcy to zawsze potencjalni zabójcy. A co zrobić z takimi, którzy siadają za kółko po kielichu, choć już wcześniej stracili prawo jazdy za jazdę po pijaku? Jak wielki to jest problem? Rozmawiamy ze st. asp. Sonią Kepper z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Warto pamiętać, że od 1 stycznie 2017 r. starostowie mogą korzystać z możliwości wysyłania pijanych kierowców na obowiązkowe kursy reedukacyjne.

Do tej pory ta opcja była zablokowana, ponieważ ustawa o kierujących pojazdami wymagała, aby takie skierowania były oparte na informacjach zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To właśnie do CEPiK-u 2.0 miały trafiać wyroki sądu za jazdę po pijanemu.

Zgodnie z rozporządzeniem osoby, które straciły prawo jazdy za jazdę pod wpływem środków odurzających, aby odzyskać dokument, będą musiały m.in. okazać zaświadczenie o skończeniu kursu (w przypadku zatrzymania prawa jazdy na więcej niż rok, trzeba ponownie zdać egzamin). Szkolenia prowadzone są w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego i kosztują kursanta 400 zł.

Kursy mają trwać dwa dni, po osiem godzin. Głównym tematem wykładów będzie wpływ, jaki środki odurzające mają na umiejętność kierowania pojazdami mechanicznymi. W założeniu ustawodawcy wykładowcy postarają się w dobitny sposób obalić mity, mówiące o tym, że alkohol nie ma wpływu na sprawność prowadzenia samochodu. Pokażą również statystyki policyjne obrazujące tragiczne skutki jazdy po pijanemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!