Spis treści
Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego w Katowicach pod koniec września
Już 27 września, Katowice staną się centrum akademickiego świata, goszcząc jedno z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego – Międzyuczelnianą Inaugurację Roku Akademickiego 2024/2025. Wydarzenie to, zgromadzi przedstawicieli największych śląskich uczelni oraz społeczność akademicką z całego regionu.
Obchody rozpoczną się na katowickim rynku o godzinie 15.00, gdzie zgromadzeni będą mogli podziwiać występy zespołów folklorystycznych. Na scenie pojawią się między innymi: Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”. Wyjątkowe występy mają przybliżyć publiczności bogactwo i różnorodność polskiej tradycji ludowej.
Punktem kulminacyjnym pierwszej części uroczystości będzie tradycyjny przemarsz orszaków rektorskich, który poprowadzi uczestników na uroczystość inauguracji w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. O godzinie 16.00, rozpocznie się tam oficjalna część wydarzenia.
Oprawa artystyczna części oficjalnej zostanie zapewniona przez Cieszyńską Orkiestrę Dętą Uniwersytetu Śląskiego oraz chóry akademickie, w tym Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Po zakończeniu części oficjalnej, uczestnicy wydarzenia będą mogli delektować się muzyką podczas koncertu. W programie znajdą się m.in. baletowe kompozycje Stanisława Moniuszki z opery „Hrabina” oraz słowiańskie tańce Antonina Dvoraka. Koncert poprowadzi Szymon Bywalec, dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Występ zakończy się słynnym „Mazurem” z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, co nada wydarzeniu wyjątkowego, patriotycznego charakteru.
Norman Davies gościem specjalnym inauguracji
Podczas uroczystości przewidziano przemówienia inauguracyjne rektorów śląskich uczelni, immatrykulację oraz ślubowanie doktorantów, co podkreśli wyjątkowy charakter tego wydarzenia. Gościem specjalnym będzie prof. Norman Davies, wybitny historyk, który wygłosi wykład inauguracyjny pt. „Tego, co Zachód nie rozumie”.
Norman Davies to postać wyjątkowa w świecie historii, której prace przyciągają uwagę zarówno pasjonatów przeszłości, jak i tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać fascynujący świat wydarzeń minionych. Ten angielski historyk o walijskich korzeniach zasłynął przede wszystkim jako autor monumentalnych dzieł, które zrewolucjonizowały spojrzenie na historię Europy i Polski.
Jego książka „Boże igrzysko. Historia Polski” z 1981 roku stała się kamieniem milowym w badaniach nad dziejami Polski, ukazując historię tego kraju w szerokim, europejskim kontekście. Davies z niezwykłą wnikliwością przedstawił złożone losy Polski, ukazując, jak często była ona „igrzyskiem” wielkich mocarstw, ale też jak wielką rolę odgrywała w kształtowaniu Europy.
Kolejnym dziełem, które przyniosło mu międzynarodową sławę, była „Europa. Rozprawa historyka z historią”, książka, która nie tylko stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii, ale także zyskała szerokie uznanie w Polsce. To obszerne studium historii kontynentu od czasów starożytnych po współczesność, w którym Davies mistrzowsko łączy narrację z dogłębną analizą historyczną.
Za swoje zasługi, Davies został wielokrotnie nagrodzony, zarówno w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał Order św. Michała i św. Jerzego, jak i w Polsce, gdzie został uhonorowany m.in. Orderem Zasługi. Jego wkład w popularyzację historii został doceniony na całym świecie, czego dowodem są liczne tytuły honorowe oraz członkostwa w prestiżowych instytucjach akademickich, jak Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Cambridge czy Uniwersytet Harvarda.
Od 10 lat ma polskie obywatelstwo
Obecnie Norman Davies mieszka w Oksfordzie, gdzie kontynuuje swoją pasję pisarską, wciąż dzieląc się swoją ogromną wiedzą i unikalnym spojrzeniem na dzieje świata. Jego prace, pełne pasji i erudycji, inspirują jednak kolejne pokolenia badaczy i miłośników historii. W 2014 roku, prezydent Bronisław Komorowski nadał Normanowi Daviesowi polskie obywatelstwo
W przeszłości, prof. Norman Davies gościł na łamach Dziennika Zachodniego. Pytany o to, czy Ślązacy też są narodem, tak jak Katalończycy odpowiadał, że "narody ani nie są wieczne, ani nie rodzą się, a wszystko bardzo często jest tworzone przez historię".
- Polacy nie istnieją od stworzenia świata, a z drugiej strony. Ślązacy też nagle się nie narodzili. Swoją drogą, takie ekstremalne, niemal rasowe pojęcia, że oto pewne terytorium zamieszkuje jeden naród, który jest zupełnie odrębny od swoich sąsiadów, są fikcją i to fikcją dosyć złośliwą - oceniał prof. Davies.
Mówił, że Śląsk zasługuje na dobre opracowanie historyczne, ale jego autorem nie będzie już, niestety, Norman Davies. Kto wie, może wizyta na Śląsku, da jednak 85-letniemu historykowi siłę, do sporządzenia takiego opracowania?
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?