Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NOSPR: ambasador polskiej kultury

Ola Szatan
Nowa siedziba została otwarta w 2014 r.
Nowa siedziba została otwarta w 2014 r. maciej gapiński
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia świętuje jubileusze: 80-lecie powstania i 70-lecie reaktywacji. Ważnych momentów w jej historii było wiele

Orkiestrę, dziś znaną pod nazwą Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, utworzył w 1935 r. w Warszawie Grzegorz Fitelberg, jej kierownik artystyczny i I dyrygent. Już dwa lata później, w 1937 roku, w historii zapisał się pierwszy wyjazd zagraniczny orkiestry na trzy koncerty w Paryżu z okazji Światowej Wystawy. Grzegorzowi Fitelbergowi i orkiestrze przyznano wówczas Złote Medale. Fitelberg prowadził orkiestrę do wybuchu II wojny światowej. Kolejny rozdział rozpoczął się w 1945 roku. Wtedy do Katowic przybyła 16-osobowa grupa muzyków, by reaktywować pod dyrekcją Witolda Rowickiego Orkiestrę Radiową.

Ważnych momentów w historii orkiestry było mnóstwo. 2 kwietnia 1955 roku do użytku orkiestry oddano studio przy ul. Plebiscytowej 3 w Katowicach, które przyjęło nazwę Radiowego Domu Muzyki im. Grzegorza Fitelberga. W 1968 roku zespół otrzymał nazwę Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji, zaś osiem lat później odbyło się nagranie opery „Borys Godunow” Musorgskiego, pod dyrekcją Jerzego Semkowa, pierwszy raz na świecie w wersji oryginalnej, dla wytwórni EMI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!