Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Aglomeracja Rybnik. Jakie będą jej nowe zadania?

Aleksander Król
Aleksander Król
Nowa Aglomeracja Rybnik. Jakie będą jej nowe zadania?
Nowa Aglomeracja Rybnik. Jakie będą jej nowe zadania? Aleksander Król
Dziś decydują o nowej Aglomeracji Rybnik. Podczas dzisiejszej (25.06) sesji rady miasta Rybnika radni pochylą się nad zawarciem porozumienia międzygminnego z gminami Gaszowice, Jejkowice i Lyski w sprawie współdziałania gmin wchodzących w skład Aglomeracji Rybnik.

Aglomeracja Rybnik. Dziś decydują o nowej Aglomeracji Rybnik. Jakie będą jej nowe zadania?

Podczas dzisiejszej (25.06) sesji rady miasta Rybnika radni pochylą się nad zawarciem porozumienia międzygminnego z gminami Gaszowice, Jejkowice i Lyski w sprawie współdziałania gmin wchodzących w skład Aglomeracji Rybnik przy realizacji zadania polegającego na zmianie wielkości, obszaru i granic Aglomeracji Rybnik.

W uzasadnieniu projektu uchwały przygotowanej na dzisiejszą sesję czytamy, że konieczność wyznaczenia Aglomeracji Rybnik ma związek z realizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Musisz to wiedzieć

"Zgodnie z projektem porozumienia w skład Aglomeracji wejdą: Gmina Rybnik, Gmina Gaszowice, Gmina Jejkowice, Gmina Lyski. Miasto Rybnik pełnić będzie funkcję gminy wiodącej, ponieważ ma największą równoważną liczbę mieszkańców (RLM)' - czytamy w uzasadnieniu.

W dalszej części uzasadnienia czytamy, że w związku ze społeczną potrzebą budowy kanalizacji w dzielnicach miasta Rybnika Chwałęcice, Grabownia i Stodoły oraz włączenia do planowanego systemu kanalizacji sanitarnej w wyżej wymienionych dzielnicach części gminy Lyski oraz planowaną rozbudową sieci kanalizacji w gminie Jejkowice na terenach gdzie jeszcze nie została ona wybudowana, zachodzi konieczność wyznaczenia nowej Aglomeracji Rybnik w związku ze zmianą wielkości, obszaru i granic Aglomeracji Rybnik.

Zobacz koniecznie

Podstawą do zawarcia porozumienia zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym będą stosowne uchwały podjęte przez Rady wszystkich gmin wchodzących w skład aglomeracji Rybnik.

- Jeżeli chodzi o budowę kanalizacji w rybnickich dzielnicach, które do tej pory jej nie miały to rozpoczynamy długi marsz. Do końca 2021 roku będzie trwało projektowanie. Budowa pierwszej zlewni w Chwalęcicach rozpocznie się na przełomie 2022 - 2023 roku. Potem budowa kolejnych zlewni w Stodołach i Grabowni - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Aglomeracja Rybnicka powstała lata wstecz w ramach tzw. ustawy metropolitalnej (aglomeracyjnej).
Stanowisko w sprawie ujęcia 670-tysięcznej Aglomeracji Rybnickiej w ustawie, zaproponowane przez prezydenta Rybnika Adama Fudalego, poparli przedstawiciele 19 z 27 jednostek samorządu terytorialnego reprezentujących zachodnią część województwa śląskiego.

Struktura aglomeracji rybnickiej:

  • Obszar: 1.472 km kw. i 670 tys. mieszkańców - drugi pod względem ludności (po konurbacji katowickiej) zespół miejski w woj. śląskim oraz dziesiąty w Polsce.
  • Typ: Aglomeracja policentryczna dosłowna współdziałające ze sobą układy kilku miast, z których przynajmniej dwa mają zbliżoną wielkość demograficzną i potencjał gospodarczy.
  • Trzy rdzenie miejskie: Rybnik, Jastrzębie Zdrój, Racibórz.
  • Ośrodki pomocnicze aglomeracji: Wodzisław Śląski, Żory.
  • Powiaty: rybnicki, wodzisławski, raciborski.
  • Zurbanizowane gminy wiejskie: Pawłowice (powiat pszczyński) i Zebrzydowice (powiat cieszyński).

To jest zabawne

- Aglomeracja rybnicka stanowi drugi pod względem liczby ludności (0,67 mln mieszkańców) zespół miejski w województwie śląskim. W skali Polski jest na pozycji 10, tuż za aglomeracją szczecińską. Aglomeracja rybnicka stanowi jeden z równorzędnych podmiotów transgranicznego - prawie 6 milionowego - zespołu układów zaglomerowanych, obejmującego region od okolic czeskiej Ostrawy po Częstochowę i Kraków. Region zajmuje obszar 1472 km² . Swym zasięgiem obejmuje miasta na prawach powiatu: Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Żory, powiaty: rybnicki, wodzisławski, raciborski oraz zurbanizowane gminy wiejskie: Pawłowice z pow. pszczyńskiego i Zebrzydowice z pow. cieszyńskiego - czytamy w pracy dr Robert Krzysztofik z Uniwersytetu Śląskiego pn. „Aglomeracja Rybnicka. Zarys typologii osadniczej” .

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera