Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa akcja ZNP: pikiety nauczycieli co miesiąc w innym mieście

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Nowa akcja ZNP. Pikiety nauczycieli w innym mieście co miesiąc
Nowa akcja ZNP. Pikiety nauczycieli w innym mieście co miesiąc Tomasz Ho£Od
Związek Nauczycielstwa Polskiego co miesiąc chce organizować manifestacje, które mają przypominać o prowadzonym strajku włoskim nauczycieli. Akcja rozpocznie się od Krakowa, później prawdopodobnie będzie miała miejsce w Gdańsku, a w styczniu - w Katowicach.

Prezes małopolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego zainicjował akcję "miesięcznic ZNP", podczas których 8. dnia każdego miesiąca w różnych polskich miastach mają odbywać się manifestacje, na których pracownicy oświaty będą przypomnieć o trwającym strajku włoskim nauczycieli.

- Chcemy przypominać o tym, że trwamy w proteście i walczymy - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka Okręgu Śląskiego ZNP. - Pierwsza pikieta odbędzie się 8 listopada w Krakowie - dodaje.

W grudniu prawdopodobnie manifestacja będzie miała miejsce w Gdańsku, a 8 stycznia - w Katowicach.

Czytaj więcej:
Protest włoski nauczycieli w Śląskiem. Jak wygląda sytuacja?

Przypomnijmy, że od 22 października w szkołach w całej Polsce, także w województwie śląskim, trwa protest włoski. Pracownicy oświaty mają aż do odwołania powstrzymywać się od wykonywania czynności, które nie należą do ich obowiązków. - Jest to protest w obronie godności i prestiżu zawodu nauczyciela, protest w obronie podstawowych praw pracowniczych - mówił Sławomir Broniarz, prezes zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Nie jest to jednak strajk aktywny, podobny do tego z kwietnia tego roku, a jednak - jak już wcześniej zdecydowano - protest włoski.

- W ankiecie, którą ZNP przeprowadził we wrześniu, 55 proc. respondentów opowiedziało się „za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce”. Umownie nazwaliśmy tę formę akcji protestacyjnej protestem włoskim - mówi Sławomir Broniarz.

W praktyce oznacza to, że pracownicy oświaty aż do odwołania będą powstrzymywać się od wykonywania dodatkowych czynności, które nie należą do ich obowiązków. Chodzi w nim między innymi o pokazanie, jak wiele rzeczy nauczyciele zwyczajowo wykonują, choć wcale nie muszą tego robić.

- Koronnym przykładem takich dodatkowych czynności są np. „zielone szkoły”, gdzie nauczyciele wyjeżdżają z dziećmi na 2-3 tygodnie i muszą opiekować się nimi 24 godziny na dobę, nie otrzymując za to dodatkowego wynagrodzenia - mówiła w rozmowie z nami Grażyna Hołyś-Warmuz. - Udział w tego typu wyjazdach nie jest obowiązkiem nauczyciela, tak samo jak wycieczki czy niektóre zajęcia pozalekcyjne - dodaje.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreśla, że bardzo ważna jest wiedza na temat tego, co należy do obowiązków nauczycieli, stąd prowadzona przed rozpoczęciem strajku akcja informacyjna w szkołach w całym kraju.

Zobaczcie koniecznie

– Ważne jest to, aby wiedzieć, które zadania zlecane przez dyrektora nie należą do naszych obowiązków, jak np. dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły czy spisywanie wyposażenia sali lekcyjnej, albo za które możemy domagać się wynagrodzenia, jak np. za godziny nadliczbowe przepracowane w czasie kilkudniowej wycieczki szkolnej - wyliczał Broniarz.

Realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego. Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele w zależności od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą >>>

Ile zarabia nauczyciel? Realne pensje nauczycieli z dowodów ...

Udział w tzw. proteście włoskim jest indywidualną decyzją nauczyciela. Przystępowanie do niego będzie procesem rozłożonym w czasie, dlatego nie da się aktualnie określić, ilu pracowników weźmie udział w akcji.

- Nie ma przymusu, Rady Pedagogiczne będą same decydować, czy robić rzeczy, które do tej pory robiły, choć wcale nie muszą - słyszymy w Okręgu Śląskim ZNP.

W woj. śląskim zdanie dotyczące protestu wyraziło w anonimowych ankietach przygotowanych przez ZNP prawie 22 tys. osób. Około 50 proc. z nich uznało, że działania protestacyjne powinny być kontynuowane, przy czym zdecydowana większość zagłosowała właśnie za strajkiem włoskim. Co ciekawe, zdaniem ankietowanych dwa najważniejsze postulaty, jakimi w pierwszej kolejności powinno się zająć Ministerstwo Edukacji Narodowej, to zmniejszenie biurokracji i podniesienie wynagrodzeń.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera